Radny Gałan o budżecie starostwa- “Nie zagłosujecie, nie dostaniecie”

702
wyświetlenia

Zagubiliście się panowie w cyferkach, a kiedy zastanowimy się czym jest budżet to te cyferki nie wyglądają już tak kolorowo – skomentował dyskusję nad budżetem powiatu podczas XXXI sesji Rady Powiatu, przewodniczący Rady Powiatu Piotr Gałan.

Czym jest budżet?

Budżet to jest narzędzie do spełniania oczekiwań społecznych w zamożnych samorządach i do realizowania potrzeb społeczności lokalnych w uboższych samorządach.
Trzeba być wyjątkowo głuchym na potrzeby naszej lokalnej społeczności, myślę, że pan starosta najbardziej się zmierzył z oczekiwaniami. Szpital to jest jedyne, podstawowe wyzwanie, które stanęło przed nami 2 lata temu. Dzisiaj jesteśmy dokładnie w tym samym miejscu.
Jak mówimy o tym budżecie wielkim w cyferkach to policzcie na jaką część tych cyferek mieliśmy wpływ. Większość z nich to są programy, które ssą nam narzucane do realizacji. Mieliśmy wpływ tylko, a może aż w jednej części budżetu. Wniosek o finansowanie inwestycji lokalnych. My jako rada, bo to nie starosta niestety, zawnioskowaliśmy o budowę drogi Słupca-Zagórów za 40 mln zł. Jedyną debatą dotyczącą tego wniosku, to była króciutka wymiana zdań podczas głosowania nad zamknięciem “betonki”: “Nie zagłosujecie, nie dostaniecie – sugerował wtedy starosta”. My jako Rada Powiatu nie braliśmy wtedy udziału w negocjacjach. Wiedzieliśmy tylko, że składamy jeden wniosek.
Czy za te pieniądze nie szło wyposażyć szpitala i oddać go do użytku? I dzisiaj myślę, że to jest podstawowe oczekiwanie, jakie stawiają przed nami nasi wyborcy.

System finansowania nie do końca przejrzysty

Dzisiaj realizujemy pojedyncze wyzwania. Ja mogę mieć pretensje, że finansowanie dróg lokalnych też nie jest przejrzyste. Dlaczego gmina Słupca, gmina Lądek wkład ze strony maja finansowany z naszego budżetu, a gmina Ostrowite i Orchowo musi zbierać 50% wkładu.
System finansowania i składania wniosków też jest nie do końca przejrzysty. Zgadzam się, że nie przyjęcie tego budżetu wstrzyma inwestycje, które są w tym budżecie. Dlatego nie powinniśmy tego zatrzymywać. Jednak przy procedowaniu budżetu bardzo dobra praktyką są konsultacje społeczne. Myślę, że powinniśmy zbierać projekty a potem o nich wspólnie dyskutować. To projekty, które uzyskają największe poparcie powinny być realizowane, a nie te które mają jakiś cel polityczny. I to jest podstawowy mój zarzut.

Zarzuty dotyczące szpitala i inne

Gdybyśmy złożyli wniosek o wyposażenie szpitala w Funduszu Inwestycji Lokalnych, to myślę, że dzisiaj byśmy oddawali szpital, a przynajmniej moglibyśmy mieć gwarancję tego, że ten szpital będzie funkcjonował. Bo dziś zaporową sprawa odnośnie przekazania jest głównie wyposażenie. Nikt nie chce przyjąć pustego szpitala, natomiast wyposażony pewnie każdy nie ten dyrektor, to następny wziął by chętnie i nim zarządzał. A myśmy złożyli wniosek na drogę.
Szanowni państwo musimy mieć świadomość jeszcze jednej rzeczy. Starosta wspomniał o przekazywaniu szpitali w narodowe zarządzanie, czy jakąś inną strukturę. My jesteśmy kontynuatorem zobowiązania, które zainicjowali poprzednicy. Na ten szpital złożyły się samorządy lokalne. A my dzisiaj mówimy: Nas to nie obchodzi. Bierze to państwo. Fajnie, że się dorzuciliście.
Dzisiaj dajemy sobie czas na przetrwanie w budżecie. Jedyne co wynegocjowaliśmy to 250 tys zł na zabezpieczenie wkładu. Do tego wkładu tez mogę się odnieść. Słyszałem zapewnienia dyrektora departamentu infrastruktury o tym, że gdyby wniosek na Łężec był złożony już dawno droga na Łężcu by była. To informuję wszystkich, że wniosek na ta drogę został złożony, a drogi nie ma. Więc dopóki czegoś nie będzie na piśmie nie mamy żadnych gwarancji… Czy ta rezerwa premiera zabezpieczy potrzeby szpitala w zakresie jego otwarcia? Tez uważam, że nie. I to jest podstawowy zarzut.
Wszystko było w naszych rękach i niestety nie przyłożyliśmy się, żeby podstawowy cel z jakim startowaliśmy do wyborów zrealizować, a Fundusz Inwestycji Lokalnych dawał nam taką możliwość.

Piotr Stróżyk

Warto przeczytać
1.Radny Andrzej Kasprzyk o budżecie-zgotowaliśmy mieszkańcom gminy Strzałkowo gehennę
2. Król o budżecie starostwa – “Budujemy mosty dla pana starosty”
3. Starosta Bartkowiak o budżecie – To jest bardzo, bardzo dobry budżet

ZOSTAW ODPOWIEDŹ