Kasprzyk o budżecie starostwa-“…zafundowaliśmy mieszkańcom gm.Strzałkowo gehennę…”

1064
wyświetlenia

W czwartek 28 stycznia na XXXI sesji rady powiatu słupeckiego radny Andrzej Kasprzyk oficjalnie dał “żółtą kartkę” budżetowi powiatu przygotowanemu na 2021 przez władze. Poniżej przedstawiamy wypowiedzi radnego, który nie żałował krytyki omawianemu przez radnych budżetowi powiatu słupeckiego.

“Żółta kartka” dla budżetu na oświatę

Budżet uchwalony w 2020 zakładał wydatki oświatowe 22 mln zł. Zamknął się kwotą 26 mln zł. Dzisiaj zakładamy budżet na oświatę 26 mln 700 tys zł., który podejrzewam, że zamknie się w kwocie ponad 30 mln zł. Pytam się, czy jednostki podległe, które ten budżet tworzyły zgłosiły na pewno większe zapotrzebowanie? Już dzisiaj zapowiadam, że będę przeciwny absolutorium za 2020, ponieważ jako radny zostałem wprowadzony w błąd. Jest to niedoszacowanie oświaty na poziomie minimum 4 mln…
2.144.000 zł dostaliśmy w ramach zwiększonej subwencji oświatowej w 2020. Sądziliśmy wtedy, że są to dodatkowe środki na wydatkowanie. Okazało się, że zostały skonsumowane. Cichutko, pomalutku, tu 300 tak 400 tys zł. I nam tak się rozjechała suma około 2 mln naszych własnych środków. Być może po części pochodziły ze sprzedaży majątku starostwa bądź innych przesunięć. Zatem tutaj jest żółta kartka za niedoszacowanie oświaty. I proszę z tym procederem skończyć. To tak nie może być.
To jaki my mamy budżet? Z jednej strony poukładany a z drugiej strony tak niedoszacowany?
Ja tylko skromnie twierdzę, że do dzisiaj 26.700.000 zł przyjmowanych w tym budżecie przyjdzie nam dosypać sumę w granicach 3 mln.zł. Pytam się skąd te pieniądze weźmiemy.

Inwestycja szpital – druga część składowa budżetu

Jest to kolejna żółta kartka. Tutaj nie ma się czym chlubić. Po pierwsze, jak to jest, żeby p.o. dyrektora szpitala powoływał opinię radców prawnych, czy nasza uchwała w zakresie przekazania jemu szpitala, który budujemy jest zgodna z prawem i jakie on stawia nam warunki. Z jakich środków dyrektor szpitala wydał środki potrzebne na opinię prawną? Ile to kosztowało? Czy zarząd powiatu to sprawdził? To pytanie dotyczy niegospodarności.
Druga sprawa to mamy obiekt, który oddaliśmy w lutym 2020. Dzisiaj się okazuje, że mamy projekt uchwały, która diametralnie jest poszerzona o wiele elementów. Kto nam da gwarancję, że te odbiory wszystkie są zgodne z założeniami i prawem budowlanym. Nie wiem czy to w tej opinii jest zawarte, bo nikt nam tej opinii nie przedstawił na społecznej radzie szpitala. Mając jednak troskę o szpital , podeprę się słowami radnego Mariusza Króla, kto i w jaki sposób zagospodaruje nowy obiekt?
Wyemitowaliśmy określoną kwotę obligacji na pokrycie budowy szpitala… W lutym 2020 na sesji wicestarosta Dykszak powiedział, że za 2,3 tygodnie będzie odbiór. A w maju czy czerwcu nastąpiło zalanie szpitala. To jeżeli od lutego patrząc z poślizgiem w kwietniu powinien być szpital oddany. Pytam , gdzie jest nadzór nad inżynierem kontraktu? Za to pełną odpowiedzialność bierze Zarząd Powiatu. Skoro panowie podjęliście się nadzoru budowy szpitala, to należało dołożyć staranności, żeby w 2020 to oddać.

Droga w Powidzu

Trzecia moja wątpliwość w zakresie rozdysponowania środków. Zgadzam się panie starosto, że jest to budżet bardzo dobry, bo uzyskaliśmy 133 mln zł z powodu infrastruktury dróg związanych z budową bazy w Powidzu. Nie wiadomo co zrobi teraz Biden. Może się okazać, że te drogi są niepotrzebne i nie powstanie kolejny fort i żadnych przenosin amerykanów nie będzie.
Dlaczego się wstrzymuję? Nie wiem jak to wszystko zostało rozegrane ale “droga życia”, która by wiodła z Powidza, gwarantowała trasę ponad torami przez Babin, bezkolizyjny wiadukt nad drogą 92, bezkolizyjny wiadukt nad torami, czyli pierwsze pełne połączenie miasta powiatowego z autostradą została zaprzepaszczona w sposób ostateczny przez zgodę na wyłączenie “betonki”. Jedyny argument, który mieliśmy to była ta betonka. Zgoda na jej wyłączenie pozbawia nas dzisiaj szansy na zbudowanie wiaduktu…
Dzisiaj bawimy się w małość. Zabrakło wizji. Ta wizja była. Tutaj muszę oddać honor byłym rządzącym peeselowcom, 2017-2018 wszyscy te dokumenty widzieli. Pytam co takiego się wydarzyło, że nastąpiło zaprzepaszczenie budowy tego co było sercem tej inwestycji. I nagle my się bawimy w drogi obwodowe. To moi wyborcy mnie zapytają, panie Andrzeju to żadna z tych dróg towarzyszących nie powstała a my żeśmy już drogę oddali? To po to pana wybraliśmy, żeby jeździć przez Kochowo?
Kto nam dziś zagwarantuje, że powstanie prawdziwa obwodnica ze zjazdem na autostradę?
Z tego tytułu twierdzę, że mamy bardzo dobry budżet tylko wykonawcy są niepewni. Jeżeli się rozpocznie budowa tego co zaplanowaliśmy na jednostce Powidz to mieszkańcom gminy Strzałkowo zafundowaliśmy gehennę. Wyborcy nas z tego rozliczą.

Podsumowanie z Iwoną Wiśniewską w tle

Na koniec chcę wrócić do naszego szpitala w Słupcy. Dziękuję lekarzom i pielęgniarkom bo sam się tam znalazłem i nie jest to łatwe w okresie pandemii leczyć.
Po ostatniej Społecznej Radzie Szpitala mam ogromne obawy jakim wynikiem finansowym SP ZOZ zakończy ten rok. Pomimo wielu pytań do p.o. dyrektora szpitala, pan panie przewodniczący o tym wie ( tu zwraca się do Piotra Gałana), nie otrzymujemy tych materiałów o które prosimy albo są to odpowiedzi bardzo lakoniczne.
Powiem tylko, że nie można zobaczyć jak poszczególne konta funkcjonowały nie mając porównania z różnych miesięcy.
Wspomnę jeszcze, że kiedy pada pytanie o zaległy urlop 2020 p.o. dyrektora szpitala to zaznaczam, że covid zaczął się od marca 2020, a zgodnie z kodeksem pracy to zaległy urlop do września następnego roku należy wykorzystać. Ale pan Spachacz odpowiedział, że ma obowiązek tłumaczyć się przed starostą bo to on jest osobą zatrudniającą.
Wrócę do lekcji, którą otrzymałem na jednej z sesji, kiedy była omawiana kwestia byłego dyrektora szpitala Iwony Wiśniewskiej. Pani Wiśniewska też miała zaległe urlopy. Wtedy był to zarzut. Zatem proszę, żeby organ , który podpisał umowę z p.o. dyrektora dopilnował tego. Poza tym nie przeceniajmy się. Jeżeli pan Spachacz będzie pracował ponad miarę to jemu się coś stanie. Ja się bardzo o niego troszczę. No nie może pracować 48 godzin bo serducho nie wytrzyma.
Panie starosto, ja proszę, żeby panu Spachaczowi udzielić tego urlopu. Ja to w trosce o niego.
Zarząd z powodu swojej niefrasobliwości ma ode mnie żółtą kartkę. Dziękuję bardzo.

Piotr Stróżyk

Warto przeczytać:
1. Radny Gałan o budżecie- “nie zagłosujecie – nie dostaniecie!
2. Król o budżecie starostwa – “Budujemy mosty dla pana starosty”
3. Starosta Bartkowiak o budżecie – To jest bardzo, bardzo dobry budżet

ZOSTAW ODPOWIEDŹ