Jacek Bartkowiak o budżecie starostwa -“To jest bardzo, bardzo dobry budżet”

481
wyświetlenia

Jest to budżet na pewno bardzo trudny ale nastawiony na inwestycje. Środki zawarte w tym budżecie są w 2/3 przeznaczone na wydatki inwestycyjne – rozpoczął swoje expose starosta powiatu słupeckiego na temat budżetu powiatu na 2021.

Zauważcie państwo, że oprócz wydatków na drogi obronne, które znalazły się w naszym budżecie już w roku ubiegłym ale, których wydatkowanie będzie realizowane przede wszystkim w 2021, 2022, 2023.
Mamy też duże pieniądze pozyskane z Funduszu Dróg Samorządowych na realizację trzech istotnych zadań drogowych.
– Wyczekiwane od dawna przez wszystkich droga na odcinku Jaroszyn – Ląd.
– Mamy zadanie, które uda się zrealizować dzięki środkom Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, czyli remont mostu i odcinka drogi w kierunku Zagórowa.
Te 15 mln zł., które powiat słupecki uzyskał dzięki środkom rządowym to jest największa dotacja uzyskana przez jakikolwiek powiat w Wielkopolsce z tego funduszu.
– Kolejna droga, którą chcemy zmodernizować dzięki środkom rządowym to droga w Młodojewo Parcele. Jej stan pozostawia wiele do życzenia i myślę, że dla mieszkańców gminy Słupca to będzie oczywisty powód, żeby docenić współpracę z powiatem słupeckim.

Kolejne zadanie to ścieżka rowerowa. Mamy dwie części tego zadania. Po pierwsze ulica Armii Krajowej w Giewartowie, czyli ta część drogi powiatowej w miejscowości Giewartów od wjazdu od strony Słupcy do ronda przy kościele. Zostanie zmodernizowana nawierzchnia drogi i zostanie wykonana ścieżka pieszo – rowerowa. W ten sposób przedłużymy tę część ścieżki, która jest już wykonana prawie w 90% Giewartów – Kosewo.
Chcemy w 2021 rozpocząć wykup gruntów pod budowę zaprojektowanej już ścieżki między Słupcą a Piotrowicami. Środki, które proponujemy w autopoprawce przeznaczyć na ten cel powinny nam umożliwić aplikowanie o pieniądze zewnętrzne, które chcielibyśmy, żeby zasiliły realizację tego zadania.

Oprócz powyższego mamy cały szereg zadań związanych z pomocą społeczną jak przeprowadzka Domu Dziecka z Kosewa do internatu w dawnej Szkole Rolniczej w Strzałkowie. Nowe przepisy prawne mówią o tym, że placówka może zajmować się tylko 14 wychowankami. Ta ilość dzieci w przypadku tak dużego kompleksu jakim jest , ośrodek w Kosewie oznacza, że koszt miesięczny utrzymania jednego wychowanka wynosi 10000 złotych. Dlatego musimy to dostosować do rzeczywistych możliwości finansowych. Stąd koncepcja, żeby wykorzystać istniejący już budynek internatu w Strzałkowie, który także wymaga remontu i termomodernizacji. Połączenie jednego z drugim powinno nam w efekcie przynieść taki obiekt, w którym będzie możliwe nie tylko prowadzenie działalności opiekuńczo-wychowawczej, ale będą tam funkcjonować mieszkania na usamodzielnienie, które od kilku lat w tym miejscu i bardzo wysokim standardzie funkcjonują.
Chciałbym zaapelować o zaakceptowanie w pełni tego budżetu, który państwu proponujemy, bo jak podkreślam, to jest bardzo, bardzo dobry budżet.

P.S.

Warto przeczytać:
1.Radny Andrzej Kasprzyk o budżecie-zgotowaliśmy mieszkańcom gminy Strrzałkowo gehennę
2. Król o budżecie starostwa – “Budujemy mosty dla pana starosty”
3. Radny Gałan o budżecie- “nie zagłosujecie – nie dostaniecie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ