Właściciele mieszkań i domów zapłacą podatek od deszczu!

2459
wyświetlenia
Henryk Lewandowski - prezes SM Słupca

Decyzją rządu od 1 stycznia 2022 roku zostanie wdrożony podatek od deszczu. Pieniądze będą płacić zarówno mieszkańcy bloków, jak i właściciele szpitali, szkół oraz domów jednorodzinnych. Projekt został sporządzony przez Ministerstwo Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej.

Według wyliczeń podanych w wtv.pl nowelizacja prawa wodnego zwiększy wpływy Skarbu Państwa aż o 180 milionów złotych rocznie.
Mieszkający w domach zapłacą po 900 złotych, w mieszkaniach po 700 złotych. Nowa opłata ma być nie do obejścia. Jak się do tej sytuacji odnosi prezes SM w Słupcy? Poniżej rozmowa z prezesem spółdzielni w Słupcy Henrykiem Lewandowskim.

1. Na czym dokładnie będzie polegał ten obowiązek?
Henryk Lewandowski: Projekt ustawy przygotowało Ministerstwo Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej. Tego ministerstwa już nie ma i projekt ustawy został skierowany do konsultacji publicznych i sprawa ucichła. Planowano opłaty wprowadzić od wiosny 2021.

2. W jakiej formie będziemy za to płacić, przy rachunku? Czy ratalnie czy raz do roku?
H.L.W przypadku Spółdzielni myślę, że ta opłata będzie wchodziła w opłatę eksploatacyjną. Myślę, że uda nam się uniknąć podnoszenia opłat. To jednak wstępna opinia, bo przepisy nie uchwalone.

3. W takim razie i ile procent wzrosną nam czynsze z powodu tej ustawy?
H.L.Mam nadzieję, że nic, natomiast Spółdzielnia będzie płacić kilkadziesiąt tysięcy zł rocznie z tego tytułu. Opłata będzie od powierzchni działek zabudowanych w ponad 50% powierzchni. Większość naszych działek jest wytyczona po obrysie budynków, a wiec prawie 100% jest zabudowane. Tak samo duże parkingi czy drogi wewnętrzne utwardzone asfaltem czy kostką powodują zwiększone koszty dla Spółdzielni.

4. Co Pan osobiście sądzi o wprowadzonej ustawie?
H.L.Ta opłata jest po prostu nowym podatkiem w celu utrzymania takiej instytucji jak Wody Polskie. Teoretycznie część z wpływów pozostanie do dyspozycji gmin, jako środki na działania mające na celu zwiększenie retencji. Trzeba jednak zauważyć, że z kolei gminy zapłacą tę opłatę m.in. od szkół. Gminy będą zwolnione z opłat od dróg gminnych, w przeciwieństwie do Spółdzielni, która za swoje drogi i parkingi będzie płacić.

Piotr Stróżyk

1 KOMENTARZ

  1. Kiedy Łupieżcy wprowadzą podatek od mgły, drżyjcie rolnicy, leśnicy i wędkarze. Ale przed podatkiem od chmur , nikt się nie uchroni. Jest jeszcze wiele do zrobienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ