Biblioteka Miejska zaprasza na spotkanie z pisarzem Błażejem Torańskim!

156
wyświetlenia

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Słupcy zaprasza 18 listopada od godz. 17.00 na spotkanie z Błażejem Torańskim, współautorem książki pt. „Mały Oświęcim. Dziecięcy obóz w Łodzi”.

Przemilczana opowieść o jedynym niemieckim dziecięcym obozie koncentracyjnym na terenach Polski.
Obóz przy ulicy Przemysłowej – obóz koncentracyjny dla polskich dzieci, utworzony na terenie łódzkiego getta. Trafiały tam dzieci od drugiego do szesnastego roku życia. Zmuszano je do pracy ponad siły, bito, głodzono i „wychowywano” morderczymi ćwiczeniami czy polewaniem zimną wodą i zmuszaniem do stania na mrozie.

Helenka w momencie osadzenia miała jedenaście lat. Do dzisiaj w nocy budzi się co godzinę.
Zuzanna też miała jedenaście lat. W pierwszej pracy po wojnie przed dyrektorem stawała jak przed komendantem.
Leon trafił do obozu jako dziewięciolatek. Co noc krzyczy i płacze. Kiedy słyszą nazwisko Pohl, robi im się słabo. Eugenia Pohl była jedną z najokrutniejszych strażniczek obozu – katowała dzieci, polewaniem zimną wodą skazywała je na śmierć przez wychłodzenie.
Opowieść o miejscu, które skazano na zapomnienie. Opowieść, która oddaje głos ostatnim świadkom. Opowieść o dziecięcym piekle.
Błażej Torański – dziennikarz, publicysta, pisarz, zajmuje się w literaturą faktu. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów.
Pracował między innymi: We Wprost, w Prawie i Życiu oraz Rzeczpospolitej.
Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (SPP) i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (SDP). W 2017 roku otrzymał nagrodę SDP im. Janusza Kurtyki za publikacje na łamach Do Rzeczy i Odry. Autor zbioru wywiadów z twórcami o cenzurze Knebel. Cenzura w PRL-u i współautor książki Fabrykanci. Burzliwe dzieje rodów łódzkich przemysłowców. Jego trzecią książką jest „Mały Oświęcim. Dziecięcy obóz w Łodzi” wydaną przez Wydawnictwo Prószyński i S-ka.

Obowiązują obostrzenia sanitarne i limit osób biorących udział w wydarzeniu. Do limitu nie wlicza się osób w pełni zaszczepionych przeciw Covid-19.
Zapisy: osobiście lub mailowo biblioteka.slupca@gmail.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ