Audycje Pani Hanki (Wydanie Świąteczne) – D. Sylvester o F.Baconie, wywiad z Mateuszem Stróżykiem(grudzień 1998)

339
wyświetlenia

W  audycji o bardzo osobistym wymiarze Pani Hanka Kasperska-Stróżyk wprowadza nas z minuty na minutę w niecodzienne przeżycia. Łagodnie zaprasza słuchacza na SPACER w zagmatwanych drogach twórczych niezwykłego artysty. W celu ułatwienia rozumienia sztuki i artysty autorka audycji przeplata opowieść o sławnym współczesnym malarzu Francisie Baconie rozmową z młodym 11-letnim chłopcem, Mateuszem Stróżykiem, który dopiero rozpoczął drogę bycia artystą.
Ten zabieg faktycznie ułatwia i poszerza słuchaczowi horyzont patrzenia i rozumienia na artystów i ich dzieła.
Książka Davida Sylvestra “Rozmowy z Francisem Baconem: Brutalność faktu” nie należy do literatury pięknej. Są to zredagowane rozmowy z artystą, który umarł w 1992.
Na koniec Pani Hanka w sposób wyjątkowo wzruszający i niebanalny składa słuchaczom życzenia świąteczne. Warto przeżyć tą audycję. Polecamy serdecznie.

Piotr Stróżyk

O autorce audycji:
Hanka Kasperska – Stróżyk była Kierownikiem Biblioteki Pedagogicznej w Słupcy. Jedną z jej pasji była praca w radiu. Realizowała ją z dużym powodzeniem jako autorka audycji “Monologi o książkach” w Wielkopolskim Radiu Warta Jerzego Górskiego.
Pani Hanka zmarła w lipcu 2019. Jako redaktor Głosu Słupcy chcę upamiętnić jej niebanalną i wyjątkowa działalność radiową.
(Audycje realizowane były w latach dziewięćdziesiątych XX wieku i rejestrowane na kasetach magnetofonowych, z których dźwięk został przerobiony na format cyfrowy za co serdecznie dziękujemy Andrzejowi Rubajczykowi)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ