Został dawcą szpiku

2224
wyświetlenia
To pokazuje, że to co robię ma sens! Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc innym – pisała Emilia Różańska, wolontariuszka DKMS.

 Fundacja DKMS –inaczej  Baza Dawców Komórek Macierzystych, fundacja niezależna, której powstanie datuje się na 28 listopada 2008 roku. Fundacja zajmuje się przeszczepem szpiku kostnego i komórek krwiotwórczych. Nazwa ma swoje korzenie od Niemieckiej Bazy Dawców Szpiku – Deutsche Knochenmarkspendertatei.

Fundacją w Słupcy od dłuższego czasu zajmuje się Emilia Różańska, która propaguje ideę „dzielenia się komórkami macierzystymi”. Tym razem się udało i znalazła się pierwsza osoba w historii „lokalnej działalności fundacji”, której komórki macierzyste trafiły do potrzebującej osoby w Niemczech. Jak udało nam się dowiedzieć, dawcą jest mężczyzna, który zarejestrował się podczas Biegu w Strzałkowie 10 maja 2014 roku. Wówczas w przeciągu kilku godzin udało się namówić 40 osób do pobrania wymazu. – Ludzie bardzo często nie mają świadomości jak to się odbywa – mówiła nam wówczas Emilia RóżańskaObalam mity, że nie jest to kręgosłup, tylko pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej lub talerza kości biodrowej.

Wolontariuszka nie kryje radości – Tak bardzo się cieszę, że mogłam się przyczynić do uratowania choć jednej osoby. Dawcą został mężczyzna, a jego szpik trafił do mężczyzny z Niemiec, który ma ponad 40 lat. – mówiła Emilia Różańska. Komórki zostały przeszczepione. Mężczyzna ma się dobrze.

Podziękowania w przeprowadzeniu akcji, która zwieńczyła tak piękne zakończenie należą się również: Paulinie Radzińskiej, Barbarze Wojtkowiak, Katarzynie Warczygłowie, Kamili Ossuch, Iwonie Wypychowskiej oraz Honoracie Łysiak.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ