Żołnierze pokonywali tereny skażone

893
wyświetlenia

Żołnierze Dowództwa 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego i 8. Bazy Lotnictwa Transportowego szkolili się z zakresu pokonywania terenu skażonego, na którym zastosowano bojowy środek trujący.

Szkolenie z ochrony przed bojowymi środkami trującymi i substancjami promieniotwórczymi odbyło się na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim w poniedziałek 11 września, gdzie znajduje się jedyny w siłach zbrojnych ośrodek szkolenia, na terenie którego można używać bojowych środków trujących.

Najważniejszym elementem szkolenia było pokonanie terenu skażonego odczynnikiem RT, który jest odpowiednikiem bojowego środka trującego – iperytu. Każdy szkolony, po odbyciu badania lekarskiego, ubraniu odzieży ochronnej oraz sprawdzeniu szczelności i dopasowaniu maski przeciwgazowej wszedł w rejon skażony i pieszo pokonał odcinek terenu skażonego. Po jego przejściu żołnierze musieli dokonać natychmiastowej likwidacji skażeń za pomocą, będącego na wyposażeniu, indywidualnego pakietu likwidacji skażeń (IPLS)

-Tego typu szkolenie wyrabia odporność na długotrwałe wykonywanie zadań w indywidualnych środkach ochrony przed skażeniami oraz wzbudza wśród żołnierzy zaufanie do niezawodności indywidualnych środków ochrony przed skażeniami, a także sprzętu do rozpoznania i likwidacji skażeń – wytłumaczył zasadność szkolenia major Marcin Muszyński, kierownik zajęć.

Ćwiczenia praktyczne, które odbyły się w atmosferze skażeń zostały poprzedzone zajęciami teoretycznymi podczas, których żołnierze przypomnieli sobie m.in. zasady posługiwania się indywidualnymi środkami ochrony przed skażeniami, przyrządami do rozpoznania skażeń promieniotwórczych i chemicznych, sposoby wykrywania skażeń czy posługiwanie się zestawami i pakietami do likwidacji skażeń.

Po zakończeniu części zasadniczej zajęć, żołnierze po raz kolejny zostali poddani oględzinom lekarskim, które wykluczyły powstanie jakichkolwiek urazów po pokonaniu terenu skażonego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ