Żniwa od tradycji do nowoczesności

1219
wyświetlenia

Jak dawniej wyglądały żniwa? Jakiego sprzętu i maszyn używali rolnicy, a jak jest dzisiaj? Tego można było dowiedzieć się podczas specjalnego pokazu w gminie Kleczew. Na pomysł wykorzystania starych urządzeń wpadł z-ca burmistrza gminy i miasta Kleczew Stanisław Maciejewski. – Chodziło o to, by przypomnieć jakich urządzeń dawniej używano w polu i jak bardzo dziś pracę ułatwia mechanizacja rolnictwa – mówił. – Najpierw kosiliśmy kosą, za nami szły podbieraczki, które wiązały snopki i ustawiały mendle. Potem przejechała maszyna tzw. grabówka, która robiła gotowe snopki a dalej trawiarka, która układała zboże na kupki. Z kawą, kanapkami i ciastkami do żniwiarzy przyjechała Irena Arend. Jedną z maszyn ciągnęły dwa konie, które należą do Radosława Szymczaka.

To był pierwszy taki pokaz, jak przyznaje z-ca burmistrza: próbny. Za rok wydarzenie będzie kontynuowane, mają się też pojawić kolejne maszyny.

Tymczasem już 20 sierpnia w Kleczewie rolnicy podziękują za tegoroczne plony. Dożynki rozpoczną się uroczystą mszą świętą z poświęceniem wieńców i chleba o godzinie 15.00 w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła. Po mszy korowód dożynkowy przejdzie na kleczewski stadion, gdzie o godz. 16.30 rozpocznie się część oficjalna. Obrzęd dożynkowy wykonają: zespół Centrum 33 i Kapela Pod Rydlem. Nie zabraknie dzielenia chlebem i konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. O 17.30 wystąpi zespół Góralska Hora, a po niej Konin Band Orchestra pod dyrekcją Ryszarda Piotrowskiego. Na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z zespołem Canon.

Dożynkom towarzyszyć będą konkursy, wystawy, konkurencje sprawnościowe, zajęcia z hipoterapii, degustacje potraw przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich, warsztaty rzemiosła artystycznego i liczne atrakcje dla dzieci.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ