Zmarł Tadeusz Wiśniewski

2057
wyświetlenia

Do naszej redakcji dotarła smutna wiadomość. W wieku 101 lat zmarł Tadeusz Wiśniewski.

SONY DSC

W wieku 101 lat, w środę (03.09) zmarł wybitny Słupczanin, człowiek wielkiego serca i duszy – Tadeusz Wiśniewski. Urodzony w Chicago w 1913 roku. Przed wojną kierownik Wyznaniowej Szkoły Żydowskiej im. Szlome Enrune Isroel w Słupcy, absolwent Akademii Handlowej, żołnierz, muzyk, artysta. Wieloletni pracownik i dyrektor słupeckiego „ekonomika”, oraz szkoły zawodowej, poseł na Sejm V Kadencji.

Swoim życiorysem obdzieliłby kilka osób. Mieliśmy to szczęście, że zdążyliśmy spisać jego wspomnienia. Na kilka tygodni przed Jego setnymi urodzinami nasz dziennikarz Filip Muszyński spotykał się z panem Tadeuszem Wiśniewskim, który w towarzystwie żony Barbary opowiadał o swym życiu….

-Mieszkaliśmy z rodzicami na ulicy Warszawskiej. Stamtąd wysiedlili nas i przydzielili nam dwa pomieszczenia na ulicy od rynku w kierunku szkoły.  Nas było czterech chłopaków – trzech we wojsku a czwarty z rodzicami. Ten z rodzicami jeszcze żyje, schorowany jest co prawda. Henryk, najstarszy już nie żyje, podobnie jak jego żona – spoczywają w Suchym Lesie, gdzie wcześniej mieszkali. Leonard był zawodowym podchorążym, zginął w Kampinosie podczas walk… a to była historia dość dziwna, bo dowódca kompanii, zostawił kompanię właśnie w miejscowości, gdzie szykowała się do wymarszu, i on z moim bratem wyjechali motocyklem przed kompanią, żeby zobaczyć drogę. No i jak wyjechali to obaj zginęli.

Więcej w najnowszym “Głosie”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.