Zlikwidują biblioteki w Cieninie i Młodojewie

1698
wyświetlenia
Projekt likwidacji filii bibliotecznych w Młodojewie i Cieninie Kościelnym przegłosowany

Podczas ostatniej sesji Rady Gminy przyjęto projekt uchwały o likwidacji bibliotek w Młodojewie, Cieninie Kościelnym i Zabornym. Radni niejednogłośnie ale pozytywnie zaopiniowali projekt. Gmina zamiast likwidowanych placówek chce otworzyć w Wierzbocicach głowną bibliotekę i Centrum Kultury.

Gmina jest zobowiązana po uchwaleniu projektu zaciągnąć opinię w jednostce sprawującej nadzór merytoryczny nad działalnością tych bibliotek. Jest to Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Wizją Gminy jest stworzenie jednej, solidnie działającej instytucji kultury, która skupiać będzie cały księgozbiór w jednym miejscu. Ulokowanie biblioteki w Wierzbocicach pozwoli na zagospodarowanie pomieszczeń po likwidowanej szkole. Księgozbiór likwidowanych filii ma zostać zweryfikowany i częściowo oddany do antykwariatów, a tematycznie do bibliotek szkolnych. Przeniesienie biblioteki do Wierzbocic nie będzie wymagało większych nakładów finansowych.

W celu umożliwienia wszystkim mieszkańcom gminy korzystania z księgozbioru ma zostać wprowadzona tzw.”Wypożyczalnia Mobilna”, samochód, który raz w tygodniu będzie rozwoził zamówione książki.

Opinie na temat projektu

Radna Wioletta Andrzejak przypomniała, żeby książki pasujące tematycznie zostały przekazane do bibliotek szkolnych, jednocześnie poinformowała, że żal jej likwidowanych filii.

Radna Elżbieta Baśkiewicz stanowczo stwierdziła, że Wierzbocice ze względu na położenie miejscowości nie są dobrym miejscem dla takiej placówki sugerując, że Kowalewo byłoby lepsze.

Jarosława Kobos wyjaśniła, że wydział Oświaty napisał projekt na pieniądze zewnętrzne w celu doposażenia i remontów świetlic szkolnych i sala w Kowalewie będzie najprawdopodobniej ujęta w tym projekcie w związku z tym nie może spełnić roli biblioteki.

Asystent wójta Bogdan Kukulski przypomniał, że była wizja lokalna w Kowalewie i dyrektor placówki poinformowała, że cały księgozbiór tam się nie zmieści.

Dyskusję podsumowała radna powiatowa Anna Kusiołek informując, że zdaje sobie sprawę z potrzeby stworzenia Centrum Kultury prosi jednak, tych którzy będą tam pracować o wyjście na przeciw największej ilości czytelników, seniorom, którzy niekoniecznie potrafią zamówić sobie książkę Online.

Piotr Stróżyk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ