„Źle dzieje się w naszej parafii”

9144
wyświetlenia

Do naszej redakcji spłynął e-mail w którym mieszkanka Witkowa wspomina o zmianach, jakie mają nastąpić za sprawą decyzji proboszcza Stanisława Goca w najbliższym czasie.

Jakiś czas temu głośnym wydarzeniem w parafii witkowskiej było rzekome zwolnienie Grzegorza Sip ze stanowiska kościelnego w Witkowie. Wówczas Grzegorz potwierdził, że ze stanowiskiem się rozstał, ale zaprzeczył jakoby miał zostać zwolniony. To on sam wypowiedział umowę o prace. Po tym zdarzeniu, mieszkańcy Witkowa zastanawiali się kto obejmie stanowisko kościelnego w Witkowie.

Proboszcz postanowił ciąć koszty?

Kiedy kościelnego zabrakło, wszystkie obowiązki jakie dotychczas wykonywał spadły na organistę pana Mieczysława. Wielu mieszkańców było oburzonych taką decyzją, ponieważ jak starszy już pan ma biegać podczas mszy z góry na dół, aby usługiwać księdzu. Wówczas tej sprawy proboszcz Stanisław Goc nie chciał skomentować.

List od czytelniczki

Nie trzeba było długo czekać, aby proboszcz wydał kolejne decyzje. Według informacji jakie możemy przeczytać w liście elektronicznym, proboszcz chce pozbyć się również organisty. Autorka listu pragnęła pozostać anonimowa. Treść listu poniżej:

Boli mnie to, że źle się dzieje w parafii. Organista od października musi odejść bo proboszcz sprowadza sobie sługę z opolskiego. Będzie kościelnym i organistą. Jak tak można potraktować Pana Mieczysława – organistę, który prowadzi chór i wywalać go na bruk. Nie rozumiem tego. Księża powinni zachęcać ludzi do siebie, a nie odpychać. Nie wiadomo co będzie z chórem bo proboszcz nie może porozumieć się z nikim. Wyrzucił kościelnych, gospodynie, zakonnice, zlikwidował zespół muzyczny, a teraz organista. Kto będzie następny?

Jako, że ksiądz Stanisław Goc nie chce rozmawiać z prasą, postanowiliśmy zapytać o informacje w sprawie organisty Archidiecezję w Gnieźnie. Rzecznik prasowy ksiądz Zbigniew Przybylski rozmawiał w naszym imieniu ze Stanisławem Gocem, i ten na pytanie czy od października w miejsce pana Mieczysława wejdzie ktoś inny odpowiedział jednym zdaniem:

– Nic mi nie wiadomo na ten temat – skomentował rzecznikowi Archidiecezji Stanisław Goc.

Taki zabieg to normalna kolej rzeczy?

Co na to mieszkańcy, którzy aktywnie biorą udział w życiu kościoła w Witkowie? Czy aby informacje, które w liście od czytelniczki możemy przeczytać nie są lekko naciągane? Jeden z mieszkańców stwierdził, że pan Mieczysław ma już swoje lata, i obecnie przebywa na emeryturze. Nie jest wstanie pełnić dwóch funkcji. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest dla samego proboszcza, aby sprowadzić sobie na to stanowisko młodą osobę, która będzie takim „wielozadaniowym” pracownikiem – zagra podczas mszy i posłuży. Inni jednak twierdzą, że wiadomo – emerytura, ale proboszcz mógłby organy postawić niedaleko ołtarza i pan Mieczysław mógłby pełnić dwie funkcje nadal. Zdania są podzielone.

Kościół przeżywa trudne chwile

Wszyscy, którzy interesują się choć trochę sprawami kościoła wiedzą, że z roku na rok od kościoła odwraca się coraz więcej wiernych. I nie jest to tylko spowodowane aferami jakie podają do wiadomości ogólnopolskie media. W samym Witkowie na mszy pojawia się coraz mniej młodzieży jak i osób dorosłych. Przekłada się to w jakimś stopniu na mniejsze datki na kościół. Więc może to jest główną przyczyną zastąpienia organisty i kościelnego „człowiekiem orkiestrą”.

16 KOMENTARZE

 1. Wierni z Witkowo powinni się zjednoczyć i ni chodzić na mszę, Jk kościół stłby się pusty może nauczyło by to proboszcza rozumu. Św. Pamięci Heliodor Jankiewicz w grobie się przewraca jak to widzi co wyrabia Proboszcz Gocław. Hańba i Żenada.. Własną parafię sobie zrobił. Wywieźć go na tarcze o sprawie.

  • Heliodor? Ten też nie był lepszy. Tylko kasa i kasa. Dla cyganow potrafił przez miasto procesje pogrzebową zrobić, a jak ktoś nie był u spowiedzi przed Wielkanocą (kiedyś były karteczki i wpisywano w księgi), to robił problem z pogrzebem i nie chciał nabożeństwa odprawić. Dzieciom na komunii grzmial, że kasę z prezentów powinni na kościół oddać. Także piona.

 2. Po raz setny napiszę . Na personel naziemny pana boga działa tylko odcięcie od gotówki. Kilka tygodni wystarczy i wszystko wróci do normy no chyba że biskup rzadko kontroluje wpływy ze swoich parafii to potrwa dłużej. Taczka niepotrzebna, sam wyjedzie.

 3. hmmmm… co za idiotyzm nawoływać do niepłacenia ( kościół nie jest proboszcza tylko wspólnoty; takie błędne koło niepłace Kościół zaniedbany bo wspólnota niedba; proboszcz odejdzie prędzej czy później a Kościół zaniedbany do całkowitego remontu i wtedy rodzi się problem), niechodzenia do Kościoła( tu akurat jeśli jestem wierzący to sam ściągam na siebie winę – złamanie jednego z przykazań)… Pismo Św. mówi jasno: najpierw upomnieć w 4 oczy… później iść z bratem i porozmawiać a 3 krokiem jest donieść Kościołowi… i dopiero wtedy można myślę poruszyć i to szerzej… Pytanie jeśli kościół zostałby pusty to co to za parafia???? Proboszcz odejdzie kiedyś, ale ci, którzy nawołują i którzy odeszli w tym czasie z kościoła ciężko będzie im wrócić ponownie, może nawet dadzą wymówkę słabszym i umotywują ich aby zerwali z Kościołem …o to chodzi??? Odciąć od kasy… przyjacielu.. sam nie wiesz co piszesz i nie masz zielonego pojęcia o duszpasterstwie… Nazywasz siebie Zdzichu, czy Rafał… pseudo… ksywa oki ja nazywam się Maciej łakomiak.. Ks. maciej łakomiak syn parafii w której się wychowałem i darzę wielkim szacunkiem Pana Mieczysława, przeżyłem kjilku kościelnych od roku 1986… z którymi pracowałem jako ministrant, lektor, kleryk… wiem, że Pan Bóg czasami zsyła na nas różne doświadfczenia aby wypróbować naszą wiarę… karząc proboszcza karzecie parafię.. wspólnotę… Waszą … Naszą wspólnotę… Zły to ptak, który …. we własne gniazdo… nie tędy droga… Prosze zrozumieć wychowałem się tu… przyjmowałem sakramenty… i tej wspólnocie zawdzięczam to kim jestem… i pewnie wielu jest takich, którzy myślą jak ja…Jeśli ktoś ma odwage to prosze o dyskusje ze mną na FB, ale merytoryczną.. nawet jeśli byłby to redktor tego postu…To proszę wysyłać prywatne wiadomości..

  • Tak tak jak mówi pismo jak uderzą w policzek to nie oddawać tylko nadstawić drugi i siedzieć cicho. No i najlepiej oddać kościołowi całe swoje bogactwo i żyć jak św. Franciszek. Spoko polecam męczennikom. Jak już mieszkańcy piszą do dziennikarzy, to musi być coś na rzeczy, i tutaj przekomarzanie nie wystarczy. Nie odwracać się od boga, ale od kościoła – powtarzam KOŚCIOŁA! Bo jeśli jesteś osobą wierzącą to możesz się pomodlić w parku, albo tam gdzie ci będzie wygodnie. Kościół w dzisiejszych czasach to centrum zepsucia, materializmu i nawoływania do prześladowań osób niewierzących. Kiedyś w czasach wojny kościół dawał nadzieje i otuchę, bo na litość boską takie były czasy. Padłem jak przeczytałem „a 3 krokiem jest donieść Kościołowi…” I co zrobią ci na górze? Wyrzucą proboszcza z parafii? Jak przecież im się grunt pod nogami pali, bo mają kryzys powołań. Coraz mniej mężczyzn decyduje się wejść w sutannę, bo zawód ksiądz przestał być ekskluzywny a sam ksiądz postrzegany jako ktoś. No tak, księża będą tłumaczyć to przez niż demograficzny, przez media które pokazują wypatrzony obraz kościoła, pierdol… To kościół i ich zachowanie jest temu winien i tego nie zmienią. Ludzie są coraz mądrzejsi, otaczają się technologią, zadają pytania i to kościołowi w niesmak, po prostu nie potrzebują kościoła. Zaczynają się łączenia parafii, a na końcu województwo stanie się parafią, a jak już księża wyginą śmiercią naturalną to w obawie przed Islamizacją Polski i przerabianiem kościołów na meczety góra zacznie obstawiać kościoły ludźmi kompletnie nie związanymi z wiarą (jak za dawnych czasów) bez świeceń kapłańskich i bez jakiegokolwiek przejawu pobożności u takiego człowieka. Za kilka, kilkanaście pokoleń ludzie będą chodzić po muzeach zwanych kościołami, a młodzież będzie bawiła się w nich jak dzisiaj na dyskotece, bo prywatni przedsiębiorcy zaczną skupować majątek kościoła. Z tego co mi wiadomo takie przypadki zaistniały już chyba w Belgii. Wiara przetrwa, bo ludzie zawsze będą w coś wierzyć ale kościół nie!

   • Co za głupoty…
    Sam Bóg ustanowił kościół i tylko za jego pośrednictwem możemy zostać zbawieni. Kościół stanowi pośrednik pomiędzy człowiekiem a Bogiem. Sama wiara jest jak ryba bez wody, bowiem liczą się działania. Nie wygrasz wyścigu nie startując w nim, jedynie rozmawiając z trenerem i wierząc w swoje zwycięstwo.

     • Szymon ja Jeszcze większej głupoty jakta którą umieścił tu Zdzichu to nieczytałam …. Może jest islamistą :)

   • Heniu co brednie tu piszesz… ciekawa jestem, czy czasem myślisz o tym co nakreślasz… Uważam, że to są jakieś twoje zakompleksione fanaberie wylane przy okazji…. Matias Podziwiam … głos rozsądku!!! Jestem ciekawa, czy ci, którzy maja odwagę pisać tu swoje żale to mają odwagę iść do proboszcza i jemu to powiedzieć w 4 oczy…. ja to zrobiłam!!! A Heniu jeśli uważasz, że możesz modlić się wszędzie nawet w parku to jak miałeś lub będziesz miał.. dzieci to idź do parku poproś gołębie o chrzest :) Też miałam swoje przejścia z tym człowiekiem (Gocem), ale nie osądzajmy wszystkich przez pryzmat jednego człowieka…
    PS Matias jestem pełna podziwu dla Cb za to co robisz, gdyby wszycy księżabyli tacy to kościoły były by pełne…

 4. Nie wyjedzie. Bo mu tutaj dobrze. Dochód ma, na wiernych może pokrzyczeć z ambony, co robi nagminnie, bo nikt nie odważy się mu oficjalnie przeciwstawić. A jeśli ktoś próbuje głośno mówić prawdę o jego zachowaniu, to znieważa taką osobę z ambony. W święta kościelne odprawia ostatnią mszę o 10.30 – “żeby mieć później czas dla rodziny”, o czym mówi otwarcie w ogłoszeniach duszpasterskich (np. na mszy 3 maja i 15 sierpnia). Z pięknego kościoła zrobił jarmarczny stragan – wiesza obrazy, stawia figurki bez ładu, składu i gustu. Zmienił nazwę oficjalnie poświęconej kaplicy Serca Jezusowego według swojego uznania na Kaplicę Relikwii. Zachowuje się jak pan na włościach, choć ani świątynia, ani budynki parafialne nie są jego własnością. Podczas sierpniowej zbiórki na ofiary wichury nie wystawił – mimo wcześniejszych zapowiedzi – zaplombowanych puszek Caritas, tylko kazał zebrać datki do otwartego koszyka. Podczas kolędy do młodej dziewczyny powiedział (w obecności jej rodziców), że wygląda jak po szybkim numerku, a do starszej kobiety, która nie mogła dać mu “koperty”, ponieważ pomaga córce w utrzymaniu trojga dzieci – że powinna była “uświadomić córkę, zanim zaszła”. Takich historii w witkowskiej parafii jest mnóstwo. Kuria nie interesuje się proboszczem, bo “co się w końcu wielkiego dzieje?” – jak powiedział mi pewien ksiądz doktor.

  • Ksiądz zaczyna być teraz firma, która musi utrzymać te bandę nierobów w kurii.Papież Franciszek nawołuje Kościół do ubóstwa,a nie budowania palący,czyli…księża biskupi itp nie słuchają Szefa.No i jak tu szanować tych co nie stosują się do poleceń Szefa Papieża?kiedyś znajomy Holender oglądając Licheń stwierdził do mnie-naprawdę dziwni Wy Polacy jesteście.Tu widzę pałac ,-w każdym mieście utrzymujecie po parę kościołów a w szpitalach nawet trzeba mieć swoją łyżkę i widelec ? No i co ja miałem odpowiedzieć ?Pomyslalem-Boże całe szczęście ze on nie widział Imperium OjcaDyrektora.Moi panstwo-żadna kuria nie pomoże w kwestii prowadzenia się swoich podległych no bo….nie gryzie się ręki ,która żywi.I tu kółeczko się zamyka.

 5. Precz z proboszczem ludzie on wami manipuluje a jest chamem i prostakiem wyrzućmy go z Witkowa nie mam zamiaru aby ktoś taki jak proboszcz dalej prowadził kazania w kosciele

 6. zgadzam się całkowicie z Rogerem , Agą i Marią , jak możecie spowiadać się , słuchać i wierzyć w to co mówi kataniarz nie ksiądz i nie proboszcz gość który przysięga posługę Bogu a grzeszy więcej niż pewnie kilka osób razem wziętych , jak może być księdzem osoba która ma kochankę i dziecko , kradnie prezerwatywy w sklepie i niestety wydaje mu się że parafia jest jego prywatnym folwarkiem , ludzie kiedy wreszcie przejrzycie na oczy i wreszcie wyjebiecie go na zbity pysk , za chwilę nie będzie młodych w ogóle w kościele bo co ma ich przyciągać ,chyba że chcecie sekty to proszę bardzo

 7. Witam.
  Po pierwsze to Pan Bóg ustanowił Kościół jako wspólnotę ludzi, jako instytucja, powstał nieco później.
  Po drugie, jest naprawdę dużo złych opinii nt. naszego proboszcza, to fakt i często on sam je potwierdza.
  Po trzecie jakiego proboszcza sobie wymodliliśmy, takiego mamy.
  Po czwarte, poza Panem Maciejem Łakomiakiem, proszę mi osoby które się wypowiedzieliście powyżej, powiedzieć co takiego zrobiliście dla naszej parafii, że tak wszystko krytykujecie.
  Po piąte sam ksiądz Staszek na którymś kazaniu powiedział, kto stoi za KAŻDYM księdzem.
  Po szóste sam zapomniał powiedzieć kogo w piekle widziała siostra Faustyna, to jest fakt.
  Po siódme świadomi ludzie bez pomocy księży nie pójdą do Nieba, i ci drudzy bez naszej pomocy również.
  I na koniec nie chcę nikogo bronić ale jestem za tym, aby samemu coś dla naszego kościoła zrobić a ocenę i rozrachunek proszę pozostawić Panu Bogu. Bo jak widać chętnych do różnych dzieł jest coraz mniej.
  Pozdro Witkowianie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.