Zbudujemy nowy pomnik

1505
wyświetlenia

Gdzie powstanie nowy pomnik, oraz jak świetny refleks ma Mariusz Roga, starosta powiatowy dowiedzieliśmy się podczas spotkania wójtów i burmistrzów naszego powiatu. Spotkanie zorganizowano z inicjatywy Tomasza Garsztki w piątek, 6 listopada.

Komitet honorowy
Celem spotkania, które odbyło się w sali narad, starostwa powiatowego było wspólne ustalenie przygotowań do jubileuszowych obchodów. Dokładnie za trzy lata będziemy obchodzić 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Na początku starosta poinformował, że trzeba uformować komitet honorowy, który zajmie się przygotowaniami do ogólnopowiatowych, regionalnych obchodów 100 – letniej rocznicy uzyskania niepodległości, a także jakie wydarzenia mogłyby na te obchody się złożyć. „Chodzi o to, żeby wymiar tego święta wyglądał nie tylko okazale, ale żeby tej treści patriotycznej było jak najwięcej. Chcemy też poinformować społeczeństwo, że wybiegamy myślami do przodu i uformował się już komitet honorowy.”- mówił starosta.
Uczestnictwo w komitecie honorowym starosta wraz z Tomaszem Garsztką zaproponowali wszystkim włodarzom poszczególnych gmin, oraz przewodniczącemu rady kombatantów, Tadeuszowi Janasowi.

Pomnik
– Chciałbym zaproponować, żeby postawić pomnik. Nie pomnik niepodległości, tylko pomnik słupeckim peowiakom. Słupeckim w sensie powiatu słupeckiego. Pierwszym obiektem wyzwolonym przez POW, 11 listopada 1918 był budynek starostwa. Jest tutaj takie fajne miejsce przed budynkiem, gdzie można by to zrobić.- zaproponował wiceburmistrz w trakcie spotkania.
Nie pamiętam czy to Karol Kujawa, wicewójt, czy Wiesław Radniecki, burmistrz Zagórowa zwrócili uwagę, że przed starostwem stoi już pomnik lokacji miasta. Tomasz Garsztka zaoponował i stwierdził, że jest to spadek po epoce komunizmu, imitacja orła, który bardziej przypomina kurę, a nie orła, na którym tylko zmieniono datę i stał się teraz pomnikiem lokacji miasta, ale jest to naciągane.
– Gdyby nam się udało postawić jakiś figuralny pomnik słupeckim peowiakom, to myślę, że byłoby to ładne zwieńczenie całych uroczystości za trzy lata. Dobrze byłoby zaplanować odsłonięcie pomnika na 10 listopada, żeby nie kolidowało z uroczystościami gminnymi- kontynuował wiceburmistrz.

Świetny refleks starosty
Na koniec został przygotowany akt powołania komitetu honorowego. Główny dokument był w jednym egzemplarzu formatu A3, a reszta kopii dla każdej z gmin w formacie A4. Na dokumencie w miejscach do podpisu znajdowały się obok nazwisk herby miejscowości. Karol Kujawa od razu zaoponował i jak rasowy gentleman odmówił złożenia podpisu twierdząc, że to musi podpisać Grażyna Kazuś, wójt gminy Słupca.
Dokument został puszczony w obieg, rozpoczęło się fotografowanie podpisujących. Dokument zatrzymał się, a raczej starosta powiatowy go zatrzymał i zapytał wójta gminy Lądek, czy przy jego nazwisku znajduje się herb Lądku. Okazało się, że owszem jest to herb z tej miejscowości ale Ochotniczej Straży Pożarnej. Starosta z radością stwierdził, że należą mu się brawa za wspaniały refleks.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ