Zatrzymany za używanie wykrywacza metalu

3960
wyświetlenia

W czasie minionego weekendu policjanci zatrzymali na gorącym uczynku mężczyznę, który chodził z wykrywaczem metalu po chronionym terenie w miejscowości Ląd. Miał przy sobie wydobyte wcześniej stare monety. Zgodnie z nowymi przepisami odpowie za popełnienie przestępstwa.

6 października, późnym popołudniem, w rejonie grodziska Rydlowa Góra, osobę z wykrywaczem metalu i słuchawkami na uszach zauważył Zastępca Naczelnika Prewencji, do którego obowiązków należy m.in. zwalczanie przestępczości archeologicznej. Mężczyzna przeszukiwał teren przy pomocy urządzenia elektronicznego oraz jak się później okazało, bez wymaganych prawem zezwoleń. Został zatrzymany przez policjantów z Posterunku Policji w Zagórowie, których wezwano na miejsce zdarzenia. Przy zatrzymanym znaleziono wydobyte z ziemi nowożytne monety i inne drobiazgi. Eksplorator do czasu wyjaśnienia sprawy trafił do policyjnej izby zatrzymań. Przedstawiono mu zarzut o czyn zabroniony Ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Popełnienie tego typu przestępstwa zagrożone jest karą do 2 lat więzienia.
Należy nadmienić, że na poszukiwania zabytków przy pomocy urządzeń technicznych i elektronicznych, a także na badania archeologiczne należy uzyskać urzędowe pozwolenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wszelkie przypadkowe znaleziska, które mogłyby być zabytkami, należy przekazać właściwemu miejscowo staroście, gdyż stanowią one własność Skarbu Państwa.

2 KOMENTARZE

  1. Jestem polakiem ale dla mnie to polska jest dziwnym krajem same zakazy i nakazy za co???? Ludzie maja hobby a panstwo zakazuje niech scigaja tych co kradna miliony

ZOSTAW ODPOWIEDŹ