Zatrzymany za używanie wykrywacza metalu

4317
wyświetlenia

W czasie minionego weekendu policjanci zatrzymali na gorącym uczynku mężczyznę, który chodził z wykrywaczem metalu po chronionym terenie w miejscowości Ląd. Miał przy sobie wydobyte wcześniej stare monety. Zgodnie z nowymi przepisami odpowie za popełnienie przestępstwa.

6 października, późnym popołudniem, w rejonie grodziska Rydlowa Góra, osobę z wykrywaczem metalu i słuchawkami na uszach zauważył Zastępca Naczelnika Prewencji, do którego obowiązków należy m.in. zwalczanie przestępczości archeologicznej. Mężczyzna przeszukiwał teren przy pomocy urządzenia elektronicznego oraz jak się później okazało, bez wymaganych prawem zezwoleń. Został zatrzymany przez policjantów z Posterunku Policji w Zagórowie, których wezwano na miejsce zdarzenia. Przy zatrzymanym znaleziono wydobyte z ziemi nowożytne monety i inne drobiazgi. Eksplorator do czasu wyjaśnienia sprawy trafił do policyjnej izby zatrzymań. Przedstawiono mu zarzut o czyn zabroniony Ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Popełnienie tego typu przestępstwa zagrożone jest karą do 2 lat więzienia.
Należy nadmienić, że na poszukiwania zabytków przy pomocy urządzeń technicznych i elektronicznych, a także na badania archeologiczne należy uzyskać urzędowe pozwolenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wszelkie przypadkowe znaleziska, które mogłyby być zabytkami, należy przekazać właściwemu miejscowo staroście, gdyż stanowią one własność Skarbu Państwa.

3 KOMENTARZE

  1. Jestem polakiem ale dla mnie to polska jest dziwnym krajem same zakazy i nakazy za co???? Ludzie maja hobby a panstwo zakazuje niech scigaja tych co kradna miliony

  2. Pop pierwsze ustawa jest ustawą represyjną.
    Po drugie policja nie ma prawa aresztowac takiego czlowieka i skonfiskowac takiemu czlowiekowi wykrywacza jesli nie chodzi on po terenie niebedacym uznanym za chro io y przyrodniczo lub arheologicznym.
    Po trzecie chodzenie szukanie zeczy z wykrywaczem nie jest karalne jesli kopiesz znajdziesz antyk to nie wyciągaj go z ziemi powiadom policje i niech oni tego sobie pilnują tam sterczą lub niech wyciągną to i zlamią w ten sposób to paskudne prawo.
    Masz prawo chodzic szukac i kopac pod waru kie ze nie szukasz przedmiotow ktore są antykami i na to nie musisz miec pozwolenia od inspektoratu. Jak chcesz chodzic i szukac zeczy zgubionyvh kopac na dzialce prywatnej przy pomocy wykrywacza metali szukac to idz do wlasciciela i sie spytaj jak co pozwoli to super.
    O ile nie szukasz antykow skarbów chodzac z wykrywaczem metali i nie robisz tego na terenie chronionym lub prywatnym bez zgody wlasciciela lub na dzialce arheologicznej to nie masz co sie martwic a nadgorliwi polscy policjanci niech sie dwa razy zastanaowią bo nie mają prawa aresztowac tak poprostu ludzi bo naziole z pis zrobili sobie najglupszą ustawe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ