Zakończenie roku klas trzecich LO w Słupcy

1788
wyświetlenia

Postanowiliśmy opublikować końcowe przemówienie do uczniów i rodziców ze względu na jego urok i konkretne informacje w nim zawarte dotyczące najlepszych i wyróżniających się tegorocznych absolwentów słupeckiego liceum:

Muzycznego wprowadzenie do dzisiejszej uroczystości dokonał sławny włoski tenor Andrea Bocelli – przypomnę, że Bocelli dał przepiękny koncert 12 kwietnia w Wielkanoc w pustej katedrze w Mediolania nawiązujący do dzisiejszego trudnego czasu.

Witam wszystkich na dzisiejszej uroczystości – proszę o wyłączenie mikrofonów – wysłuchamy hymnu narodowego

Szanowni Goście dzisiejszej uroczystości, Panie Starosto, Pani Przewodnicząca Rady Rodziców, Drodzy Rodzice, być może także dziadkowie Szanowni Profesorowie i Pracownicy Szkoły! Drodzy abiturienci LO w Słupcy roku 2020 – roku 95-lecia naszej szkoły.

To miał być Wasz Wielki Dzień – dzień ukończenia Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka J. Piłsudskiego w Słupcy, dzień , w którym po raz ostatni przekraczacie próg szkoły jako jej uczniowie, ale opuszczacie ją już jako absolwenci. Mieliście być bohaterami tego dnia . Uwaga całej naszej szkolnej społeczności miała się skupić właśnie na Was.
Być może czekaliście na ten moment z radością i niecierpliwością. Przygotowywaliście się do niego, wyobrażaliście sobie, jak to będzie…, bo przecież przez trzy lata pracowaliście na oceny, które pojawią się na waszych świadectwach ukończenia szkoły , na nagrody i dyplomy. Z pewnością mieliście nadzieję, że swój sukces będziecie świętować w gronie koleżanek i kolegów, nauczycieli i rodziców. Miały być kwiaty, podziękowania, może nawet łzy wzruszenia … I co ?
I to jest właśnie TA wyjątkowa chwila. Może jesteście nieco zdziwieni , ale przecież wszystko to, co od niespełna dwóch miesięcy rozgrywa się wokół nas, dziwi i dziwić nie przestaje . Chociaż nasze życie zostało w pewnym sensie sparaliżowane przez wszechogarniającą epidemię, dzięki dobrodziejstwom techniki możemy oddzielnie, ale jednocześnie razem przeżywać Dzień Absolwenta , który choć inny niż wszystkie poprzednie tego typu uroczystości nie stracił przecież nic ze swojej wagi. Poza tym jestescie wyjątkowym, bo pierwszym w historii naszej szkoły rocznikiem, który kończy rok szkolny on- line.
Jeden z bohaterów znanej Wam z lekcji języka polskiego Dżumy Alberta Camusa mówił: W czasie zarazy więcej ludzi zasługuje na podziw niż na pogardę. Nawiasem mówiąc w 1980 roku uzasadniałem tą tezę podczas mojej matury też w LO w Słupcy. Powtórzę: „W czasie zarazy więcej ludzi zasługuje na podziw niż na pogardę“. Gdy czytaliście te słowa, jeszcze nie wiedzieliście, jak bardzo mogą być one aktualne. Tak. drodzy absolwenci, zasłgujecie na podziw, bo na przekór wszystkiemu udało się Wam w tych niecodziennych warunkach ukończyć szkołę, a w wielu przypadkach uzyskać bardzo wysokie wyniki. Udowodniliście w ten sposób, że jesteście wytrwali , silni i ambitni. Macie określone cele i na pewno nic nie jest w stanie Wam przeszkodzić w ich realizacji . Potrzeba tylko trochę cierpliwości. A wszystkie te perturbacje wywołane przez pandemię potraktujcie po prostu jako ponadprogramową lekcję – lekcję życia,
Dzięki niej Wasze zadomowione w wirtualnym świecie pokolenie być może inaczej spojrzy na świat realny i doceni jego wartość. Bo przecież tak naprawdę dopiero teraz możecie się przekonać,że emotikony nie zastąpią prawdziwych emocji, internetowe konwersacje – rozmów face tu face , a lekcje on -line – tych w szkolnej ławce . Być może dopiero teraz Wy cyfrowi tubylcy lepiej zrozumiecie nas – nauczycieli i rodziców cyfrowych imigrantów wychowanych przecież w zupełnie innej rzeczywistości.

Dziś piękny, słoneczny, kwietniowy dzień i bardzo szczególny dzień . Dzień, w którym włączyliście komputery jako uczniowie a wyłączycie je jako absolwenci Liceum Ogólnokształcącego w Słupcy. Mam świadomość doniosłości tej chwili – jest to dzień, w którym coś się kończy i jednocześnie coś się zaczyna. Chwila, którą przeżywamy jest smutna bo żegnamy was z grona uczniów i rozstajemy się z Wami. !!!!! Powiększacie ponad 7 tysięczną grupę absolwentów Liceum. W tej ważnej chwili otoczeni jesteście życzliwością wszystkich nauczycieli, pracowników, rodziców, młodszych kolegów.

Trzy lata nauki w Liceum Ogólnokształcącym to zaledwie niewielki wycinek z waszego krótkiego jeszcze życia – ale jakże bogaty;
Krótkie i bardzo ogólne sprawozdanie z Waszych lat w Liceum
1 września 2017 roku przyjęliśmy 91 osobową grupę absolwentów gimnazjów. W trzech klasach ukończyło szkołę 90 uczniów.
Uczestniczyliście i organizowaliście wiele uroczystości szkolnych i środowiskowych, odbywających się cyklicznie i jednorazowo w naszej szkole i poza nią – na przykład: DEN, Dzień Papieski, Języków Obcych, Pierwszoklasisty, Narodowe Święto Niepodległości, Dzień Patrona, Bal Pierwszoklasisty, Połowinki, Studniówka, Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu, Dzień Kobiet, Samorządności, Święto Konstytucji 3 Maja, Dzień Sportu, wykłady, konferencje, filharmonia, Chór szkolny, olmpiady, konkursy, zawody itd. itd. oraz nauka, nauka, nauka.

Nie sposób wymienić wszystkich uczniów, wszystkich sukcesów i każdej ich aktywności. Wszystkim zaangażowanym gratuluję i dziękuję. W sposób szczególny dziękuję uczniom pracującym w samorządzie szkolnym.

Kochani – pozwólcie że wymienię kilku uczniów, których z jakiegoś powodu zapamiętałem – niezależnie od nagród o których później:
1. Miłosz Rogalski – sport (siatkówka), samorząd, recytacja, teatr, projekt z Fundacji sw. Mikołaja
2. Paulina Stefańska – 100%frekwencja, nauka, sport, uśmiech radości życia, obowiązkowość
3. Mikołaj Hypki – pomoc we wszystkim, radość życia, teatr, chór, marzenia i ich realizacja, założył własną firmę
4. Bartek Szałecki – Piłsudski, sport, projekt Fundacji św. Mikołaja,
5. Oliwia Bukowska – wszelkie możliwe akcje w samorządzie szkolnym, wolontariat
6. Kamil Wardęcki – wiele wiele akcji charytatywnych,
7. Jacek Andryszak i Igor Sarnowski – nagłaśnianie i obsługa imprez
8. Martyna Piotrowska – Polonez studniówkowy, samorząd, teatr, chór, narodowe czytanie
9. Kasia Hałas Samorząd, teatr, chór, narodowe czytanie i belgijka
10. Ola Bąkowska – projekt o Sendlerowej, Fiszerze, chór, śpiew, wszędzie jej było pełno
11. Zuzia Zwolińska – sport sport sport
12. Igor Sarnowski, Łukasz Gąsiorowski – sport sport sport

Miło mi poinformować o wynikach klasyfikacji za 3 lata: najwyższą średnią ocen uzyskała klasa 3a (4,38) drugie miejsce klasa 3c (4,14) trzecie miejsce klasa 3b (4,01).
Wystawiliśmy 19 ocen wzorowych z zachowania, 46 bardzo dobrych, 19 dobrych, 6 poprawnych Nie wystawiliśmy ocen nieodpowiednich i nagannych. Najwyższą frekwencję osiągnęła klasa 3a (88,95%) drugie miejsce klasa 3 b (84,55%), i kolejne 3c (82,57%),
Szkołę z najwyższą lokatą ukończył Miłosz Rogalski – średnia 5,71 Kolejne miejsca ( wymienię wszystkich, którzy ukończyli szkołę z wyróżnieniem – otrzymają świadectwa z biało-czerwonym paskiem, nagrodę i znaczek najlepszego ucznia LO
1. 5,71 Miłosz Rogalski 3C
2. 5,41 także 100% frekw. Paulina Stefańska 3C
3. 5,29 Marcin Pilarski 3C
4-6 5,24 Michał Blejwas 3A
4. 5,24 Martyna Piotrowska 3B
4. 5,24 Zuzanna Zwolińska 3B
7. 5,18 Monika Jachnik 3A
8. 5,13 Ola Bąkowska 3B
9-11. 5,06 Michał Czarnecki 3A
9. 5,06 Oliwier Lewandowski 3A
9. 5,06 Natalia Robak 3C
12. 5,00 Katarzyna Hałas 3B
13. 4,94 Julia Kubasiewicz 3A
14. 4,76 Katarzyna Brzezińska 3A

Wyróżnieni uczniowie w zakresie sportu – otrzymają nagrodę książkową
3a
Kasia Brzezińska, Dominika Kraska, Julia Kubasiewicz, Wojciech Monterial, Hubert Rogowski, Jan Knotowicz, Igor Sarnowski, Łukasz Gąsiorowski, Jakub Staszak
3b
Aleksandra Bartkowiak Katarzyna Hałas i Zuzanna Zwolińska
3c
Miłosz Rogalski, Bartek Szałecki, Mateusz Andrzejewski, Marcin Pilarski
Julita Olejniczak, Paulina Olek, Liwia Kaliska, Paulina Stefańska

Wyróżnieni uczniowie w zakresie pracy na rzecz szkoły otrzymają nagrody
3a
Katarzyna Brzezińska, Oliwia Bukowska, Monika Jachnik, Natalia Jarecka, Dominika Kraska, Julia Kubasiewicz, Klaudia Leśniewicz, Julia Zawal, Jacek Andryszak, Łukasz Gąsiorowski, Jan Knotowicz, Oliwier Lewandowski, Wojciech Monterial, Igor Sarnowski, Hubert Rogowski, Kamil Wardęcki
3b
Aleksandra Bąkowska, Oliwia Busse, Monika Bednarowicz, Kinga Buszka, Julia Chmielewska, Patrycja Ciesielska, Katarzyna Hałas, Zuzanna Kasprzyk, Martyna Kobiela, Dominika Kozłowska, Julia Najdzińska, Dominika Niwińska, Martyna Piotrowska, Martyna Skrobska, Ania Tamborska, Julia Wojtczak, Zwolińska Zuzanna
3c
Miłosz Rogalski, Mikołaj Hypki, Magda Głowacka, Klaudia Bider, Liwia Kaliska, Oliwia Konieczka, Julita Olejniczak, Julia Radecka, Natalia Robak, Paulina Stefańska, Marcin Pilarski, Jakub Wielowski, Jakub Purzyński, Mateusz Andrzejewski, Bartosz Szałecki

Przed Wami jeszcze egzamin maturalny. Wiem, że Wasza praca, codzienny trud, okres wzmożonych przygotowań do egzaminu dojrzałości zaowocują sukcesem. Wiemy, że poradzicie sobie z zadaniami egzaminacyjnymi, stresem i że pokonacie konkurencje kilkuset tysięcy piszących maturę..
Życzę absolwentom w imieniu wszystkich znakomitych wyników matury i dostania się na wymarzone studia i byście poprzez dalszą naukę znaleźli swoje szczęśliwe miejsce w życiu.
Szanowni Państwo, Droga młodzieży dzisiejsze spotkanie to okazja do życzeń ale i podziękowań.
– Zwracam się do moich koleżanek i kolegów nauczycieli, — dziękuję Państwu za wysiłek, serce i ofiarną pracę dzięki której obecni on-line abiturienci mogli realizować swoje marzenia i pasje. Wiem, że w ostatnim czasie, szczególnie trudnym, wkładaliście wielokrotnie więcej wysiłku by dokończyć rozpoczęte 3 – lata temu dzieło. Wiem, że musieliśmy się wspólnie z uczniami douczyć sposobu kształcenia na odległość. Wiem także, że Państwo Polskie wyciągnęło proszącą rękę po Wasze komputery, oprogramowanie, urządzenia i łącza internetowe. Nie odmówiliśmy i wykonaliśmy swoją pracę jak zwykle starannie bo taka była potrzeba naszych uczniów. Szczególnie dziękuję wychowawczyniom, Paniom: Agnieszcze Leżale, Monice Tykwie i Annie Halabie.
– Bardzo bardzo mocne podziękowania kieruję do pracowników administracji i obsługi szkoły – wy tez macie swój olbrzymi wkład w realizacje marzeń naszych abiturientów.
– Dziękujemy za pomoc i wspieranie szkoły organowi prowadzącemu: Panu Staroście, Zarządowi Powiatu i całej Radzie Powiatu. Na ręce Arlety Kolskiej – Hypkiej Przewodniczącej Rady Rodziców gorące podziękowania dla wszystkich Rodziców za pomoc, wsparcie i konstruktywną krytykę. Pamiętamy o wszystkich rodzicach angażujących się w życie szkoły – dziś chcę szczególnie podziękować za serce i pomoc szkole rodzicom z Komitetu Studniówkowego Anecie Busse, Ewie Gąsiorowskiej, Barbarze Olejniczak i Markowi Hałasowi.
I jeszcze 3 kwestie
-Bieżący rok szkolny jest rokiem 95-lecia naszej szkoły- na 3 piętrze jest przygotowana wystawa malarstwa Józefa Ostrowskiego absolwenta naszej szkoły, znanego słupeckiego fotografa – pewnie nie zobaczycie. Ale może//// Chór już ćwiczył utwory na uroczysty koncert – pewnie nie wysłuchacie. Ale może /// Z naszej 95-latki wszyscy jesteśmy dumni,
– Kiedy matura – gdybym musiał strzelać obstawiłbym połowę czerwca, prosiłem nauczycieli by nie ustawali w pomocy Wam w przygotowaniach do matury ( Data tegorocznych matur podana w TV w trakcie przemówienia )
– Sposób odbioru świadectw jest zamieszczony na www i podany przez e-dziennik

Dyr. Tadeusz Raczkowski

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ