Pierwsze nauki programowania w Przedszkolu “Jedynka”.

484
wyświetlenia

W tym roku szkolnym nauczycielki z Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 w Słupcy zapraszają rodziców na zajęcia otwarte prowadząc zabawy z dziećmi z wykorzystaniem ozobota. Ozobot to mały, ale bardzo inteligentny robot do nauki programowania. Do tej pory na zajęcia z ozobotem zaprosiła rodziców najstarsza grupa – „Zajączki” oraz najmłodsza grupa dzieci – Pszczółki.

Najstarsze dzieci zostały wprowadzone w tematykę zajęć „Od nasionka do roślinki”. Poznanie tego procesu odbywało się w sposób polisensoryczny : dotykanie, wąchanie, smakowanie, a potem w doświadczeniu bezpośrednim zajęły się uprawą cebuli.
Ozobot obrysował kontur narysowanej na brystolu cebuli, na którym później dzieci umieszczały kody. Nadzwyczajność pracy z ozobotem polega na tym , że zintegrowane zostają treści nauczania i różnorodność aktywności dziecięcej . Na zakończenie zajęć, dając przedszkolakom swobodę w działaniu, nasi milusińscy mogli kodować  sposób poruszania się i efekty świetlne Ozobota.
Natomiast najmłodsze dzieci podczas zajęć miały okazję założyć swój mały ogródek, wysiewając różnego rodzaju nasionka. Dzieci przy pomocy ozobota dowiedziały się co jest potrzebne roślinie do wzrostu. Obserwowały zakodowaną drogę „Od ziarenka do roślinki”, po której poruszał się ozobot. Sprawdzały, czy ozobot właściwie odczytuje kody wyrysowane na planszy. Cieszyły się z efektów własnej pracy i sukcesów ozobota. Z ogromną chęcią i zaangażowaniem oglądały i testowały małego robota.
Podczas zajęć wszystkim dzieciom dopisywał dobry humor, a licznie zgromadzeni rodzice z dumą patrzyli na swoje pociechy, które samodzielnie odkrywały tajniki programowania ucząc się i świetnie bawiąc.

Ozobot zabiera dzieci w niesamowitą przygodę rysowania, rozwiązywania problemów i pracy grupowej. Za pomocą kolorowych kodów (na kartce papieru) dzieci programują zadania, które wykonuje robot. Dzięki robotowi dzieci w namacalny sposób przekonują się o tym, że programowanie jest niezwykle praktyczną dziedziną, która wykorzystywana jest w każdym obszarze ludzkiego życia. Programując , z wykorzystaniem ozobotów, są w stanie od razu zaobserwować efekty swojej pracy, co powoduje, że dziecko odnosi natychmiastowy sukces a tym samym przyswajalność wiedzy staje się większa.

Niebawem dzieci z kolejnych grup zaproszą swych rodziców na zajęcia z ozobotem.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.