Zajęcia w szkole mogą odbywać się online

506
wyświetlenia

Od 12 do 25 marca decyzją MEN zostały zawieszone zajęcia dydaktyczne w szkołach i na uczelniach. Zdecydowano też o zamknięciu instytucji kultury m.in. muzeów, teatrów, kin. Minister edukacji Dariusz Piontkowski dodał, że decyzja o 14 dniach zawieszenia zajęć nie wpływa na terminarz obecnego roku szkolnego i przeprowadzanie egzaminów.

W czasie najbliższych dwóch tygodni zajęcia w szkołach mogą odbywać się online, w praktyce jednak rzadko będzie to możliwe, więc nie będzie takiego obowiązku. Minister zaleca, żeby młodzież wykorzystała ten czas na powtórki materiału. Sugeruje też, by nauczyciele wsparli swoich uczniów zdalnie, wykorzystując dostępne platformy edukacyjne takie jak np. e-podręczniki.
Szkoły nie posiadają narzędzi do prowadzenia e-learningu, ale wielu nauczycieli korzysta z różnych form komunikacji z uczniami, a także dostępnych platform ułatwiających pracę na odległość. Ponadto minister apeluje do wszystkich, że nie jest to czas ferii, tylko czas działań profilaktycznych, aby zabezpieczyć wszystkich, a szczególnie osoby starsze przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Obowiązkiem rodziców jest dopilnowanie, aby dzieci pozostały w domach.
Co to oznacza w praktyce dla naszych uczniów? Otóż najczęściej uczniowie powinni wykorzystać ten czas na nadrobienie zaległości, powtarzanie przerobionego materiału, przeczytanie lektur, powtórkę do egzaminu (szczególnie klasy ósme). Nauczyciele w tym czasie będą mogli przesyłać uczniom drogą elektroniczną zadania do powtórek, korzystania z e-podręczników, czy innych platform e-learningowych.
W praktyce nauczyciele informacje przesyłać będą uczniom za pomocą dziennika elektronicznego, poprzez chmurę (szkoły podstawowe w Słupcy) lub prowadzić lekcje poprzez TeamSpeak – komunikator internetowy wykorzystujący technologię VoIP do komunikacji głosowej i tekstowej między wieloma użytkownikami danego serwera (Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Piotrowicach).
Ponadto na stronach internetowych szkół znaleźć można propozycje do pracy samokształceniowej. Są to m.in.:materiały edukacyjne – polecane platformy, strony i serwisy internetowe:
– Epodreczniki.pl
– Portal wiedzy dla nauczycieli,
– Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i komisji okręgowych,
– Podręcznik internetowy „Włącz Polskę!”,
– Portal lektury.gov.pl,
– Strona Centrum Nauki Kopernik,
– Portale edukacyjne IPN: Portal edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej i Serwis IPN Przystanek historia,
– Serwis Ninateka,
– Serwis Muzykoteka Szkolna,
– Biblioteka Cyfrowa Polona
– Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji,
– Serwis Telewizji Polskiej,
– Serwis Polskie Radio Dzieciom
Odsyłamy Państwa na szkolne strony, do optymalnego wykorzystywania czasu, który dla nas wszystkich jest czasem trudnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ