X Legion i początek Wawrzynek Słupeckich

838
wyświetlenia

Wigilia Wawrzynek Słupeckich tradycyjnie rozpoczęła się w czwartek, 9 sierpnia o 20.00 przy kolumnie Świętego Wawrzyńca.  Uroczystość otworzyła dyr. Beata Czerniak i burmistrz Michał Pyrzyk.

Podczas otwarcia Wawrzynek 2018 obecny był również dziekan Tomasz Ryś, przewodniczący rady miasta Andrzej Szymkowiak , harcerze ze Szczepu Im. Korczaka z “Jedynki”. Wigilia tradycyjnie poprzedziła dni miasta. Przy kolumnie z powodu 100 lecia Niepodległości nie zapomniano o peowiakach., Młodzież z szczepu harcerskiego wyczytała 74 nazwiska tych, których być może się nie pamięta ale czynnie przyczynili się do walki o niepodległość kraju. Po powitaniu zebrani słupczanie udali się ulicami Słupcy na nieszpory. W tym roku nabożeństwo uatrakcyjnił Legion X Gemina, grupa rekonstrukcyjna z Poznania.
Ponieważ historia św Wawrzyńca kojarzy się z męczeńską śmiercią patrona miasta, po nieszporach odbyła się inscenizacja z udziałem Legionu X Gemina i symboliczna śmierć św. Wawrzyńca.
Żeby dopełnić kult spalenia patrona, swoją inscenizację przygotowała grupa z Jarocina. Zebrani na rynku mieszkańcy mieli możliwość na koniec uroczystości obejrzeć wspaniały taniec z ogniem.

Piotr Stróżyk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ