Wywieszone flagi narodowe znów budzą kontrowersje

1531
wyświetlenia

Po raz kolejny wywieszone flagi narodowe budzą kontrowersje. Na stronie Urzędu Miasta Słupca czytamy:

W związku z wątpliwościami mieszkańców Miasta Słupcy, dotyczącymi rzekomo nieprawidłowo powieszonych flag na słupach oświetleniowych w miejscach publicznych informujemy, że są one bezzasadne.
Flagi zostały powieszone zgodnie z precyzyjnymi wytycznymi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Podstawą tych wytycznych było opracowanie Alfreda Znamierowskiego, członka Polskiego Towarzystwa Heraldycznego i Komisji Heraldycznej przy MSWiA. Najwięcej o sposobach eksponowania flagi przeczytamy w książce Alfreda Znamierowskiego pt. „Orzeł Biały. Znak państwa i narodu.”

Na stronie 79 tej książki (wyd. 2016 r.) czytamy na temat flagi wywieszonej na maszcie pionowym: „Flaga państwowa musi mieć zawsze pas biały z lewej strony. Przykładem są bannery i flagi stolikowe”. Odwrócenie tego porządku pasów powoduje, że otrzymalibyśmy barwy państwowe Monako lub Indonezji.

7 KOMENTARZE

 1. “Flaga państwowa musi mieć zawsze pas biały z lewej strony” czyli źle macie powieszone bo biały jest z prawej strony.

  • “Dopuszcza się wieszanie flagi w formie pionowej wstęgi.
   Wówczas barwa biała powinna znajdować się po lewej stronie LUB PRZY DRZEWCU””

   Naszym drzewcem jest maszt/ słup dlatego od jego strony znajduje się barwa biała ;) i nie ważne z której strony patrzymy. Czytamy zawsze od masztu :) Nie od drogi.

   • Czytamy od lewej do prawej: biało – czerwona.
    Na zdjęciu widoczna jest prawa strona ulicy i to w odniesieniu do tego kierunku powinien być lokalizowany “awers flagi”.
    Wyobraź sobie ten sam drzewiec w pionie, potem przechyl go o 45 stopni, a potem jeszcze bardziej pochyl do 90 stopni czyli do poziomu.
    Samo wyjdzie, gdzie jaka barwa powinna być. Zresztą w poprzednich latach wieszali odwrotnie i jakoś nie budziło to kontrowersji :)

    • Flaga VS Drzewiec (maszt, słup, lampa)
     MYLISZ POJĘCIA
     Flaga jest biało czerwona powiewa na wietrze, możesz ją pochylać do 45*. Nie wolno w żadnym wypadku 90* !!!
     Jeśli chcesz ją obrócić traktujemy ją w ten sposób, wykorzystując drzewiec:
     Drzewiec jest to maszt pionowy gdzie od drzewca (tj masztu- tj. nasza lampa) wychodzi flaga biała a obok niej czerwona.
     Zawsze biały kolor jest od drzewca.

     Podkreślam CZYTAMY od SŁUPA :)
     Słup -> biała -> czerwona

ZOSTAW ODPOWIEDŹ