Wypadek cysterny z ciekłym azotem

3267
wyświetlenia

Groźnie na A-2

30 października 2016r. do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Słupcy wpłynęło zgłoszenie, że na autostradzie A-2 w miejscowości Kowalewo – Sołectwo, gm. Słupca wywróciła się cysterna z niebezpiecznym środkiem chemicznym- ciekły azot. Na miejsce zostały wysłane zastępy strażackie z JRG PSP ze Słupcy i OSP Lądek. Przybyły również zastępy chemiczne z JRG PSP Konin oraz Grupy Operacyjne z KP PSP Słupca oraz KW PSP Poznań. Po dojeździe zastano przewrócony ciągnik siodłowy wraz z cysterną na poboczu autostrady w kierunku Warszawy. Nie było widocznych wycieków gazu. Pojazd znajdował się w zaniżeniu terenu, częściowo w rowie, około 10 m od jezdni. Kierowca znajdował się w kabinie pojazdu pod opieką Policjanta. Kierujący Działaniami Ratowniczymi po przeprowadzeniu rozpoznania zalecił wyznaczenie wstępnej strefy niebezpiecznej 150 m oraz zamknięciu nitki autostrady w kierunku Warszawy.

Działania przybyłych sił i środków w pierwszej fazie akcji polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu zasilania w ciągniku siodłowym, ewakuacji poszkodowanego kierowcy z kabiny pojazdu przy pomocy deski ortopedycznej oraz ewakuacji go poza strefę niebezpieczną i udzieleniu mu kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Następnie wprowadzono strażaków w celu zbadania ewentualnego wycieku – dostępne mierniki nie wykazały żadnego zagrożenia, stężenie tlenu w normie, wskazania manometrów w cysternie były prawidłowe. Równolegle dokonano oględzin zewnętrznego stanu płaszcza zbiornika, stwierdzono odkształcenia płaszcza przedniej części – brak widocznych wycieków gazu. Po podstawieniu przez właściciela drugiej cysterny dokonano przepompowania grawitacyjnego ciekłego azotu. W akcji uczestniczyło 10 zastępów straży pożarnej i 31 strażaków. Rano dokonano podniesienia autocysterny i odholowano ją w bezpieczne miejsce.

Tekst: mł. bryg. Dariusz Różański; Zdjęcia: KP PSP Słupca

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ