Wizyta u niemieckich partnerów

511
wyświetlenia

Delegacja z Kleczewa uczestniczyła w obchodach 25. rocznicy współpracy stowarzyszeń z Langewiesen i Schöffengrund. Uroczystość odbyła się w miniony weekend i wzięli w niej udział: burmistrz gminy i miasta Kleczew Marek Wesołowski, przedstawiciele Stowarzyszenia Społeczno – Kulturalnego “Kleczewiana” Marek Łuczak i Jarosław Maciejewski oraz wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Kleczewie Marian Kapela.

– Z Langewiesen współpracujemy już od 10 lat. Uczestniczymy w najważniejszych momentach życia miasta, a przedstawicieli niemieckiego samorządu zapraszamy na nasze święta – mówi burmistrz Wesołowski. 25 – lecie partnerstwa niemieckich stowarzyszeń było okazją do spotkania i wymiany poglądów, bo jak mówi burmistrz: – Organizacje te mają doświadczenia w obszarze współpracy pomiędzy mieszkańcami. Lokalni liderzy wspierają działalność miejscowych władz w zakresie integracji środowisk tych miasteczek, zachowując przy tym swoje zwyczaje, kulturę i tożsamość. Wyjazd był dla nas możliwością do integracji i zbierania przykładów na to w jaki sposób stowarzyszenia mogą wykonywać część zadań promocyjno-turystycznych, aplikując jednocześnie o środki zewnętrzne na integrację środowisk. To wskazówka na przyszłość dla naszego stowarzyszenia Kleczewiana – podkreślił.

Podczas wyjazdu kleczewska delegacja skorzystała z wycieczki zabytkową koleją na najwyższe wzniesienie Langewiesen. Latem to świetne miejsce na spacery, zimą do uprawiania narciarstwa biegowego. Warto podkreślić, że kolej ta utrzymywana jest przez stowarzyszenie. Był też koncert chóru w miejscowym kościele ewangelickim i międzynarodowa gra w bule. Uczestniczyli w niej przedstawiciele pięciu samorządów: dwóch z Niemiec, z Kanady, Francji i Polski.

Z okazji jubileuszu w imieniu całej społeczności Kleczewa burmistrz Marek Wesołowski złożył życzenia i przekazał okolicznościowe ryngrafy i pamiątki z Kleczewa burmistrzom miast Langewiesen Horstowi Brandtowi i Schöffengrund Michałowi Pellerowi.

źródło: kleczew.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ