Wilki na terenach Witkowa i Powidza

7201
wyświetlenia

Niedawno duża wilcza wataha pojawiła się na pograniczu powiatów gnieźnieńskiego (gminy Witkowo i Niechanowo) i słupeckiego (zwłaszcza gmina Powidz, ale także przyległa część gminy Słupca). Podobno stado może liczyć nawet kilkanaście osobników.

Ochrona tych zwierząt sprawiła że dziś można je napotkać w całej Wielkopolsce. Według leśniczych wilki pełnią rolę „sanitariuszy”. Zabijają zwierzęta najłatwiejsze do upolowania, czyli głównie stare lub chore. Rzadko atakują zwierzęta domowe.
Rzeczniczka prasowa Nadleśnictwa Gniezno potwierdza, że wilki są obserwowane nie tylko w jej nadleśnictwie i w sąsiednich.
Jak czytamy dalej na portalu www.pyrlandia.eu tereny między Witkowem i Powidzem sprzyjają wilkom – dużo lasów, pól, zabudowa raczej rozproszona. Lasy nieraz dochodzą niemal do samych domów.
Mieszkańcy okolic Witkowa po nocnym ataku wilków i porwaniu ich psa powiadomili Nadleśnictwo Gniezno, a to Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Pobrano próbki do badań. Na razie nie ma informacji o wynikach.

oprac. Piotr Stróżyk ; inf portal – www.pyrlandia.eu

5 KOMENTARZE

  1. Wycinka lasów bardzo ogranicza środowisko wilków, które nie mają na co polować. Będą wychodzić z lasu, jak wyłapią wszystkie chore zwierzęta, zabiorą się za te silniejsze. Co nam daje wojsko amerykańskie w Powidzu? Albo wycinają las, albo wpadają do rowów. Czy ktokolwiek czuje się bezpieczniej odkąd tutaj przyjechali? Bo wydaje mi się, że jest tylko coraz gorzej.

  2. To wojsko gdyby przyszło co do czego to pierwsi by uciekli, bohaterowie wielcy. Zero plusow z ich stacjonowania w Powidzu, a jeszcze sporo kasy za to biora, same problemy, naszych z tamtad wysiedlili i zostali na lodzie. Jeszcze troche a tam wesole miasteczko bedzie a nie wojsko…

  3. Wojsko? To dzieci jedzące hamburgery, jeżdżące taksówkami i wpadające do rowów nawet na prostej drodze, a teren przy jednostce wojskowej powoli zamienia się w bazar. To chcemy rozwijać wycinając las???

ZOSTAW ODPOWIEDŹ