Uczniowie z Koszut w Pradze

540
wyświetlenia
dav

W dniach 8 – 11 maja 2019 odbyła się wycieczka edukacyjno –rekreacyjna do Kotliny Jeleniogórskiej i stolicy Czech – Pragi. W wycieczce uczestniczyli uczniowie klas 4 – 8 pod opieką swoich wychowawców. Uczniowie przemierzali szlak: Szklarska Poręba, Sobieszów, Praga, Karpacz, Świdnica.

Pierwszego dnia zwiedzili Szklarską Porębę, skąd przeszli do Leśnej Huty i uczestniczyli w pokazie wytapiania szkła. Następnie przeszli do Wodospadu Szklarki. Z Zachełmia powędrowali do enklawy Karkonoskiego Parku Narodowego, na Górę Chojnik w Sobieszowie (627 metrów n.p.m.), gdzie oglądali ruiny Zamku Chojnik i podziwiali panoramę Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej.
Następnego dnia – zwiedzili Świątynię Wang i weszli na Krzyżną Górę (654 m n.p.m.) jeden z dwóch najbardziej znanych wierzchołków Gór Sokolich (drugi, bardziej znany to Sokolik (642 m n.p.m.). Krzyżną Górę wieńczą formacje skalne, a na szczyt poprowadzą schody wykute w skale, na wierzchołku umieszczony jest 7 metrowy żelazny krzyż.
Z Krzyżnej Góry podziwiali widoki na całą panoramę Karkonoszy od Przełęczy Okraj aż po Przełęcz Szklarską, dolinę Bobru, Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie, Kotlinę Jeleniogórską i okoliczne urokliwe wsie. Po wędrówce przejechali do Żelaznego Tygla Walońskiego, który znany również jako Osada Poszukiwaczy Skarbów to jedyny w swoim rodzaju park historyczno-kulturowy, poświęcony średniowiecznym Walonom i dawnej społeczności Szklarskiej Poręby, którą tworzyli przede wszystkim górnicy, hutnicy, płatnerze, kowale, węglarze, cieśle, snycerze, tkacze, garncarze i piekarze. Uczniowie podziwiali zrekonstruowane urządzenia używane przez przodków ponad czterysta lat temu, mieli możliwość uruchamiania maszyn mogąc wcielić się w rolę Walończyków, brali udział w pokazie kowalskim (wykuwanie gwoździa kopalnianego). Po zwiedzaniu wzięli udział w konkursach i zawodach.
Kolejnego dnia pojechali do Pragi – stolicy Czech. Zwiedzili Hradczany – zmianę warty, Zamek Praski – Hrad, Katedrę Św. Wita, Klasztor na Strachowie, Loreta, Mala Strana, Most Karola, Rynek Staromiejski ze słynnym zegarem Orloj, pomnik Św. Wacława.
W ostatnim dniu wycieczki uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych na terenie ośrodka edukacyjnego Karkonoskiego Parku Narodowego, po czym wybrali się na krótki spacer po Karpaczu. W Świdnicy zwiedzili Kościół Pokoju, który jest obiektem wpisanym na listę UNESCO. Podczas całej wycieczki czerpali wiedzę od pilota i przewodnika, którzy w bardo ciekawy sposób opowiadali o górach, historii, zabytkach, miastach i ciekawostkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ