Uczniowie SP Drążna w projekcie Uniwersytetu Warszawskiego

338
wyświetlenia
dav

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Drążnej biorą udział w projekcie Fizyka-pasja-społeczeństwo realizowanym przez Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Projekt skierowany jest do społeczności z obszaru całej Polski, której członkowie pragną rozwijać swoją wiedzę i zdolności z zakresu fizyki.

16 października 2019 grupa uczniów z klasy siódmej i ósmej wzięła udział w warsztatach eksperymentalnych na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Młodzież, pod kierunkiem doktorantów pana Mateusza Winkowskiego i Adama Spyry, wyznaczała gęstość ciał stałych. Podczas ćwiczeń uczniowie wykonywali pomiary gęstości ciał oraz wyznaczali ich objętość trzema sposobami: przez bezpośrednie wymiarowanie, wyznaczanie zmiany objętości cieczy po zanurzeniu ciała oraz przy użyciu prawa Archimedesa. Otrzymane w ten sposób wyniki mogli dyskutować, zwracając uwagę na niepewności pomiarowe i różnice w otrzymanych wynikach. Przeprowadzone eksperymenty umożliwiały im również zidentyfikowanie materiału, z którego wykonane były ciała. Dzięki wykonanym ćwiczeniom uczniowie mogli podjąć się wyznaczenia gęstości ciała nieforemnego.
Projekt realizowany jest w ramach współpracy szkoły z Centrum Edukacji Obywatelskiej, będącego największą polską organizacją pozarządową działającą w sektorze edukacji. Uczniowie podczas realizacji projektu poszukują nowatorskich rozwiązań problemów fizycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ