Tratwą przez Polskę-Czy zakończą wyprawę? ( 8 )

1374
wyświetlenia
Dogonili Flis Odrzański, jednak nie wiadomo czy popłyną dalej.

Od Kanału Ślesińskiego w niedzielę i poniedziałek 24-25 czerwca Stefan i Wojtek przeżywali gehennę podróży. Oba silniki, które mieli przestały nadawać się do użytku. Udało się im pożyczyć w Koninie silnik dzięki, któremu dopłynęli z Konina do Lądu. Dogonili Flis Odrzański Niepodległościowy, który w 2018 wyjątkowo płynie nie Odrą a z miejscowości Koło. Dokonali cudu, ale czy popłyną dalej, do Szczecina?

Losy dalszej wyprawy pod znakiem zapytania

Z Andrzejem Marciniakiem próbują ustalić nową koncepcję wyprawy.

Niestety silnik muszą oddać, a własnego nie mają. Kiedy dotarłem do mariny w Lądzie Wojtek stwierdził, że nie ma koncepcji na dalszą podróż, ale Stefan na pewno ją ma i jego należy pytać. Okazało się, że Stefan faktycznie miał koncepcję. Na początku rozmowy pokazał mi inną tratwę,  Żółwia 3.
To jest tratwa kolegi, który ze mną płynął w zeszłym roku. W zeszłym roku on miał podobną sytuację jak my teraz. Też z powodu silnika nie mógł dalej płynąć. Zostawił swoją tratwę na brzegu, którą zabrała rodzina, wsiadł na moja i popłynęliśmy razem do Szczecina. – opowiadał Stefan.
Jak się nazywa twój przyjaciel?
Andrzej Marciniak. Ma swoją stronę internetową: “Andrzeja Marciniaka podróże małe i duże”.
I tym żółwiem masz zamiar dalej z nim płynąć, a Wojtek już wie?
Tak, ale Wojtek jeszcze nie wie, bo Wojtek jeszcze go nie poznał. Myślę, że się szybko dogadają.
Flis Odrzański-Warciański wyrusza we wtorek, 26 czerwca w dalszą drogę i zatrzymuje się w Pyzdrach. Tu Stefan nie miał jeszcze pewności, gdzie będzie się slipował, czyli wyciągał swoją tratwę na brzeg, ale miał zamiar zrobić to w Pyzdrach, a potem przesiąść się na Żółwia 3 i oddać pożyczony silnik. Życie pokazało po kilkunastu minutach, że rozwiązania pojawiają się bardzo często same i niespodziewanie.
Po krótkiej rozmowie z Andrzejem Marciniakiem okazało się, że właściciel żółwia poznał plany Stefana troszkę później ode mnie. Poinformował jednak, że jego tratwa ma miejsce tylko na dwie osoby. Stefana jednak to zupełnie nie zraziło.
Ja mam miejsce na 3 osoby, to może przełożymy twój silnik na Szuszfola, a ty zostawisz Żółwia. Wtedy zmieścimy się we trójkę? – zaproponował Stefan Andrzejowi.
Właściwie dlaczego nie? Musze to przemyśleć – odpowiedział właściciel Żółwia i oddalił się na kilka kroków.
No cóż, czeka mnie interesujący wieczór – powiedział uśmiechając się do mnie Stefan i spojrzał tak jakby jego koncepcja nie mogła się nie udać.
Jakie rozwiązania przyniesie najbliższy dzień dowiemy się oczywiście od Stefana lub Wojtka pojutrze. Fakty są takie, że jeżeli nie dojdą do porozumienia z właścicielem tratwy Żółw 2 podróż będą musieli zakończyć.

Gorące powitanie i Flis Odrzański

Stefana Rdesińskiego i Wojtka Kosmalskiego powitała grupa przyjaciół i fanów. Niezwykle miłe było, że jak dla sportowców z ekstraklasy zrobili dla nich transparent, który najpierw wywiesili na moście w Lądzie, a potem robili sobie z transparentem wspólne zdjęcia i oczywiście z naszymi bohaterami.
Sama tratwa flisacka również przedstawiała imponujący widok. Miała około 80 metrów. Jak twierdził Stefan od chwili dołączenia do flisu wyprawa nabiera zupełnie innego charakteru. W każdym miejscu, w którym się zatrzymują na nocleg są przygotowywane imprezy lokalne z tej okazji. Sytuacje zaczynają mieć charakter rekreacyjny. Jak widać na zdjęciach w galerii obok ogromnej tratwy flisaków płyną do Szczecina różne jednostki pływające. Nawet kajaki. Główny Flis połączy się z resztą takich jednostek, które płyną wzdłuż Odry, 9 lipca w Kostrzynie nad Odrą Od tego momentu  wszyscy razem dopłyną do Szczecina na uroczyste zakończenie Flisu.
Jak potoczy się dalsza podróż Stefana Rdesińskiego i Wojtka Kosmalskiego dowiemy się pojutrze.

Piotr Stróżyk

Poprzednie odcinki wyprawy znajdziecie w linkach poniżej:
Odc. 1 –  https://wirtualnyregion.pl/powazny-wypadek-slupeckiego-tratwiarza-na-bugu/
Odc. 2 – https://wirtualnyregion.pl/slupeccy-tratwiarze-walcza-z-mieliznami-bugu-2/
Odc. 3 – https://wirtualnyregion.pl/tratwa-przez-polske-musieli-zlamac-prawo-utkneli-na-mieliznie-3/
Odc. 4 – https://wirtualnyregion.pl/tratwa-przez-polske-pokonali-bug-naprawiaja-tratwe-4/
Odc. 5 – https://wirtualnyregion.pl/tratwa-przez-polske-rozmontowali-dla-nich-rurociag/
Odc. 6 –  https://wirtualnyregion.pl/tratwa-przez-polske-przez-wloclawek-do-torunia/
Odc. 7 – https://wirtualnyregion.pl/tratwa-przez-polske-najprawdopodobniej-dogonia-flis-niepodleglosciowy/