Tragedia – Śmierć 9-letniej dziewczynki w wyniku zatrucia czadem

1630
wyświetlenia

Do tragicznego w skutkach zajścia doszło dzisiaj około godziny 9.30 w Słupcy, przy ulicy Traugutta. W domu jednorodzinnym doszło do śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla – niestety pogotowie, które przybyło na miejsce, stwierdziło zgon dziewczynki. Do szpitala trafiły dodatkowo: kolejne dziecko i dwie osoby dorosłe wskutek podtrucia czadem. Stężenie tlenku węgla w pomieszczeniu miało przekroczyć normy aż sześciokrotnie. Na chwilę obecną mówi się, że przyczyną śmiertelnego w skutki zdarzenia był wadliwy piec kaflowy.

Oficjalny komunikat Państwowej Straży Pożarnej w Słupcy:

“W dniu 11 grudnia 2012r. o godz. 9:21 na ul. Traugutta w Słupcy w domu jednorodzinnym doszło do tragicznego w skutkach zdarzenia. Prawdopodobnie w wyniku działania tlenku węgla potocznie zwanego czadem śmiertelnemu zatruciu uległa 9-letnia dziewczynka. Pozostałe osoby tj. rodzice i 6 letnia siostra z silnymi objawami zatrucia zostały przewiezione do szpitala. Miernik tlenku węgla w pomieszczeniu, w którym przebywała cała rodzina wykazał wielokrotne przekroczenie dopuszczalnego stężenia w powietrzu. Pomieszczenie ogrzewane było piecem kaflowym. Prokuratura wszczęła postępowanie, które wyjaśni okoliczności i przyczynę śmierci 9-letniej dziewczynki.”

Dodatkowo strażacy apelują:

Przypominamy, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym i bezbarwnym. Pierwszymi objawami zatrucia, są bóle głowy, nudności, i wymioty. W takich przypadkach natychmiast należy udać się do lekarza, a pomieszczenia dokładnie przewietrzyć. Wietrzenie pomieszczeń w których odbywa się spalanie jakiegokolwiek paliwa jest bardzo ważnym elementem. Pamiętajmy, że ogień zabiera z pomieszczenia tlen, który jest nam potrzebny do życia, a w wyniku spalania powstają związki chemiczne między innymi właśnie tlenek węgla, który życie nam zabiera.

Niezwykle istotnym elementem wpływającym na nasze bezpieczeństwo jest drożność przewodów spalinowych i wentylacyjnych, oraz ich czyszczenie przez osoby uprawnione.

 

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ