Tomasz ŻYŃY Woźniak – nowy album, jasna awangarda!

594
wyświetlenia

Niewielu mieszkańców Słupcy wie, że z ich miasta pochodzi kilku znanych w Polsce artystów awangardy jazzowej i muzycznej. Jednym z nich jest Tomasz ŻYŃY Woźniak, kiedyś znakomity blokers Osiedla Niepodległości. Dziś przedstawiamy Państwu zdjęcia i singiel szanowanego artysty, promujący płytę “Falling in Blue”


ŻYŃY, czyli Tomasz Woźniak to niezwykle wszechstronny artysta. Absolwent wydziału Jazzu na Akademii Muzycznej w Poznaniu, który miał także okazję studiować w Saint Louis College of Music w Rzymie. Zwariowana ksywa pochodzi od jego nieodłącznego atrybutu – noszonej od dawna czapki ZooYork NewYork i związanej z nią anegdoty. ŻYŃY to multiinstrumentalista specjalizujący się w graniu na gitarze i basie, świetny turntablista, ale przede wszystkim producent, czego dowodem jest jego najnowszy album. Inspiruje się wieloma gatunkami muzycznymi, ale konsekwentnie, od lat David Bowie ląduje w jego streamingowym top 5.
Album “Falling in Blue” to nie debiut, ale pierwszy album w profesjonalnej wytwórni. ŻYŃY zagrał tu na większości instrumentów (perkusja grana na MPC, partie gitarowe, bas, Hammondy, organy, syntezatory oraz scratch), partie instrumentów dętych zostały zagrane przez przyjaciół z Akademii Muzycznej – Kacpra Grzankę i Patryka Rynkiewicza (trąbka) oraz Kacpra Krupę (saksofon).
Dość nietypowe jest wykorzystanie wokali, które są samplowane i traktowane jak równorzędny instrument.
Sample wokalne w większości utworów to krótkie fazy, często jest to jedno zdanie albo kilka słów, na których po mojej modulacji opiera się cały utwór. Bardzo lubię taki zabieg bo kilku słowom można nadać duże znaczenie
– opowiada Tomasz.
Nowy album ŻYŃY, który otwiera zarazem drugą dekadę działalności U Know Me Records, ma być początkiem nowego rozdziału w karierze artysty, który cały czas tworzy nowy materiał i bardzo skromnie, acz odważnie opowiada o swoich planach na przyszłość.
Płyta została zmiksowana przez Enveego, a mastering to dzieło Eproma. Autorką okładki jest Adela Madej.

Dotychczas można było posłuchać ŻYŃEGO w duetach z trębaczem Kacprem Grzanką i w awangardowym freejazzowym zespole utworzonym przez Mateusza Stróżyka UTAH Jazz czyli zespół z trąbką.
W niedzielę 10 stycznia o 20.00 mozna zobaczyć wspólny koncert ŻYŃEGO z trębaczem Kacprem Grzanką w ramach nowego programu muzycznego PREMIERA | Żyńy & Grzanka From the PLAYWOOD

Inf. U Know Me Records, Piotr Stróżyk

Fot.  Mateusz Czech

ZOSTAW ODPOWIEDŹ