Święto Drzewa w SP Koszuty!

202
wyświetlenia

Co roku 10 października obchodzimy Światowy Dzień Drzewa. Pomysłodawcą tego wydarzenia był amerykański znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton, który kierował się powiedzeniem ,,święta służą przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje na przyszłość”.

Głównym celem Światowego Dnia Drzewa jest wzrost świadomości ekologicznej w społeczeństwie, propagowanie idei sadzenia oraz pielęgnacji drzew.
W Polsce Święto Drzewa jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja realizowanym od 2003 roku. Od 2007 roku program bierze udział w Kampanii Miliard Drzew dla Planety – ogólnoświatowej inicjatywie sadzenia drzew. Hasło przewodnie 19.edycji – ,,Dla przyrody!” W tym roku także nasza szkoła dołączyła do programu Klubu Gaja i akcji sadzenia drzew.
Społeczność naszej szkoły chce żyć i cieszyć się pięknem przyrody dlatego wszyscy zdecydowali się spojrzeć w przyszłość i w takim dniu zatrzymać się i zrobić coś dla natury. Młodzi przyrodnicy na zajęciach poszerzyli swoją wiedzę o drzewach. Poznali budowę drzewa i etapy jego wzrastania. 12 pażdziernika klasy zaprezentowały plakaty oraz omówiły znaczenie drzew dla człowieka, zwierząt i przyrody.
Po teoretycznych zajęciach uczniowie czynnie włączyli się w obchody tego ekologicznego święta. Wraz z wychowawcami porządkowali założone przez siebie szkolne ogrody, usuwali chwasty i przekwitłe rośliny, przesadzali byliny.
Kulminacyjnym punktem tego dnia było zasadzenie nowych drzew i roślin kwiatowych. Dyrektor szkoły Anna Lewandowska osobiście dołączyła do akcji i we współpracy z młodzieżą posadziła czarną sosnę przed szkołą. Wszystkie dzieci oraz opiekunowie wykazali wielkie zaangażowanie w przygotowanie i przeprowadzenie obchodów „Święta drzewa” bo jak poinformowała klasa IV dwa drzewa średniej wielkości zaspokajają potrzeby jednej osoby. Nasze działania uwieczniliśmy na zdjęciach.
Wspólne sadzenie drzew sprawiło uczniom dużo radości oraz dało im ogromną satysfakcję z podjętego działania na rzecz środowiska naturalnego. Przyczyniło się także do wzrostu świadomości ekologicznej uczniów.
Drzewa to nasze wspólne dobro! Sadźmy je!
Akcję proekologiczna w szkole przeprowadziły: Anna Andryszak i Bożena Koniecka.
Społeczność szkolna serdecznie dziękuje darczyńcom, dzięki którym akcja mogła być możliwa. Słowa wdzięczności kierujemy do Państwa Marzeny i Andrzeja Nowaków z Koszut Małych, Sylwii Kubiak i Bogumiły Wyrozumialskiej z Grobli oraz wszystkich Rodziców za przekazanie drzew i roślin ozdobnych, które ozdobiły tereny przyszkolne.
Dziękujemy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ