Starosta oczekuje wsparcia od gmin w budowie dróg

782
wyświetlenia

Starosta powiatu Jacek Bartkowiak i przewodniczący rady powiatu Piotr Gałan byli gośćmi specjalnymi podczas XVIII sesji Rady Gminy Słupca, 30 stycznia 2020. Przedstawili radnym gminy i zebranym sołtysom nową strategię jaka przyjął powiat w sprawie budowy dróg powiatowych, w tym przypadku znajdujących się na terenie poszczególnych gmin.

Powiat przyjął nową strategię w związku z budową dróg.
Nowy harmonogram w pierwszym punkcie mówi o budowie dróg z wykorzystaniem Funduszu Dróg Samorządowych w sposób zrównoważony. Jak poinformował Piotr Gałan władze powiatu wyznaczyły w związku z tym inwestycje na terenie każdej gminy. W drugim punkcie harmonogramu jest, że gminy muszą współfinansować projekt, który zostanie złożony do FDS.

Myślę, że gdyby radni powiatowi wyszli z założenia, że każdy ciągnie w swoją stronę to nie wiem, czy  ktoś byłby w stanie mnie przeciągnąć. Gmina Strzałkowo jest w bardzo dobrej kondycji finansowej i gdyby dzisiaj była zdeterminowana do tego, żeby wykorzystać maksymalnie ten fundusz to myślę, że odbyłoby się to waszym kosztem ( zwraca się do radnych gminy Słupca). Bo wasz  budżet nie jest w tak dobrej kondycji jak gminy Strzałkowo. Jako radny powiatowy startowałem do wyborów z hasłem “Silne samorządy lokalne, to silny powiat”… Przyjechałem nie rozwiązać, ale wskazać wam drogę samorządu, który sobie poradził z wyzwaniem. Jeżeli dzisiaj szukacie środków na inwestycje to nie może się to odbyć bez przekształcenia oświaty. Jeżeli oświata stanowi 50% waszego budżetu, to w tym miejscu musicie poszukiwać rozwiązań, które pozwolą wam budować drogi, chodniki, remontować szkoły – mówił Piotr Gałan do radnych gminy Słupca.

Starosta o drogach powiatowych

Jest 320 km dróg powiatowych. 100 km jest w złym stanie, 100 km w stanie fatalnym, około 50 km w stanie przyzwoitym i około 50 km w stanie dobrym. Duża część tych kiepskich i złych dróg jest na terenie gminy Słupca.
Będziemy składać wnioski do Funduszu Dróg Samorządowych, który jest znakomitym rozwiązaniem jeżeli chodzi o pomoc samorządom gminnym i powiatowym. W tym funduszu trzeba mieć pieniądze na wkład własny 50%… Przyjęliśmy taką strategię, że liczymy na dobrą współpracę z gminami i oczywiście występujemy w roli żebraka, który jakąś kwotę deklaruje z własnych środków, ale liczy na wsparcie samorządu na którego terenie ta droga powiatowa będzie budowana. Problem w tym, że są samorządy, które na to stać i takie, których na to nie stać.
Ci, których stać, którzy mogą uzupełnić środki własne powiatu, będą dla nas tym partnerem, którego łatwiej będzie wybrać. Myślę, że radni Rady Powiatu, też będą się kierować takimi kryteriami, ponieważ pula środków, którymi dysponujemy będzie ograniczona… – mówił starosta

Plany

– 2021 remont drogi w Młodojewie
– 2021 remont drogi Słupca Zagórów, pocz odcinek Jaroszyn – Ląd.
– 2022 odcinek od Wierzbna do Jaroszyna

Piotr Stróżyk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ