Starosta chce usunąć gin.Aleksandra Słomińskiego z Rady Społecznej Szpitala!

1757
wyświetlenia

W czwartek 6 sierpnia, na 24 Sesji Rady Powiatu radni Kasprzyk i Król zainteresowali się pismem, które starosta Jacek Bartkowiak wystosował do Izby Lekarskiej w celu usunięcia ze składu Rady Społecznej Szpitala ginekologa Aleksandra Słomińskiego i zamianę go na inną osobę.

Pierwszy pytanie zadał radny powiatowy Andrzej Kasprzyk. Radny zapytał czy prawdą jest, że chcą usunąć Aleksandra Słomińskiego i zmienić na kogoś innego?
Zwróciliśmy się do Wielkopolskiej Izby Lekarskiej i do Izby Pielęgniarek i Położnych o wytypowanie przedstawicieli tych dwóch środowisk, którzy nie są pracownikami SP ZOZ. W myśl przepisów pracownik szpitala i to nie tylko etatowy ale również zatrudniony w formie kontraktu, czy umowy zlecenia nie powinien być członkiem Rady Społecznej SP ZOZ. Interpretacje prawników są tutaj jednoznaczne i informacja , którą uzyskaliśmy również od ministra zdrowia również wskazuje na konieczność przebudowania składu Rady Społecznej. Jak dotąd nie dostaliśmy jeszcze odpowiedzi – tłumaczył starosta.

Radny Mariusz Król nie był usatysfakcjonowany odpowiedzią.
Proszę mi powiedzieć na podstawie jakich przepisów i dlaczego dopiero teraz, dlaczego tak późno, w tym czasie to się dzieje. Jak prześledziłem przepisy odnośnie powoływania Rady Społecznej to te przepisy już od dłuższego czasu, nawet od chwili powołania obecnej rady nie uległy zmianie. Stąd moje pytanie dlaczego właśnie w tym momencie – dopytywał radny Król.

Jeżeli chodzi o podstawę prawną powoływania członków Rady Społecznej szpitala, to nie ma żadnych zmian. Podstawa prawna jest ta sama. Natomiast jest kłopot taki, że osoby, które są w tej radzie nie spełniają warunków, które spełniać powinni członkowie rady. Chcąc uniknąć takiej sytuacji, że jakiekolwiek uchwały czy opinie podejmowane przez radę mogłyby być wątpliwe prawnie, ze względu na obecność osób nieuprawnionych. Takie pismo zostało wystosowane. Tutaj chodzi tylko o przedstawiciela Izby Lekarskiej i przedstawiciela Izby Pielęgniarek i Położnych – próbował wyjaśnić problem starosta.

Nie przekonało to jednak radnego Króla.
Rozumiem, że wcześniejsze uchwały Rady Społecznej nie są zgodne z prawem skoro brały udział w głosowaniach osoby powiedzmy, że nieupoważnione. Przyjmowaliśmy kilka sprawozdań finansowych, podejmowaliśmy kilka ważnych uchwał dotyczących między innymi kredytów, które może zaciągać szpital. Stąd moje pytanie – kontynuował radny Król.

Poproszę pana mecenasa Jarosława Dobrowolskiego, żeby te wątpliwości prawne wyjaśnił, bo ja co prawda prawo zaczynałem ale nie chciało mi się egzaminu z logiki zdawać – skomentował starosta Jacek Bartkowiak.

Szanowni państwo. Rada Społeczna jest organem kolegialnym i musimy podchodzić do oceny działań rady jako do organu kolegialnego, a nie pojedynczych osób. Dopóki te osoby są członkami Rady Społecznej nie możemy powiedzieć, że rada podejmowała uchwały niezgodne z prawem. Zresztą do grona rady te osoby były nominowane przez odpowiednie instytucje i Rada Powiatu podjęła decyzję o wyborze tych osób.To czy te osoby spełniają dzisiaj wymagane warunki i czy do zmiany tych osób dojdzie czy nie to my dziś jeszcze nie wiemy. Z tego co tutaj usłyszałem to na razie zostało tylko skierowane pismo. Nie wiemy jak te instytucje wobec tego pisma się zachowają. Jeżeli chodzi o zapis ustawy, który mówi, kto nie może być członkiem Rady Społecznej to tam ustawodawca posługuje się zwrotem “zatrudniony”. Są różne interpretacje na ten temat. Ja stałem od początku na stanowisku, że zatrudnienie rozumiemy szeroko, w różnych formach umów. Rada Powiatu wybrała Radę Społeczną w takim składzie i dzisiaj trudno jest wybiegać w przyszłość i zastanawiać się czy te decyzje były słuszne. Moim zdaniem Rada Społeczna podjęła wszystkie decyzje zgodnie z przepisami – wyjaśniał mecenas Dobrowolski.

Cała ta sytuacja sprawia wrażenie jakby przedtem gin. Aleksander Słomiński nie przeszkadzał władzy i nagle z jakiegoś powodu zaczął. Ale to tylko wrażenie.

Piotr Stróżyk

7 KOMENTARZE

  1. Wszyscy są równi wobec prawa. Rada społeczna albo umowa ze szpitalem – prosty wybór. Nie można mieć wszystkiego bo jak może ktoś być w radzie i głosować w sprawach które dotyczą.

  2. Jak wygląda obecność członków na posiedzeniach. Czy można podać ile razy kto uczestniczył a ile razy nie uczestniczył ?

  3. Niewygodnych usunąć. Swoich dać.Taka logika. Dyrektora CKZiU w Strzałkowie powoływała komisja ze starostą i wicestarostą w składzie, a potem 4 osobowy zarząd w składzie ze starostą i wicestarostą zatwierdził konkurs. Jest to działanie z naruszeniem prawa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ