Spalanie samochodu – jak obliczyć średnie zużycie paliwa?

720
wyświetlenia

Szukasz auta do codziennej jazdy po mieście? A może nie masz zbyt dużo oszczędności i potrzebujesz samochodu, który będzie tani w utrzymaniu? Jeśli chcesz zaoszczędzić na dojazdach do pracy, zwróć uwagę na to, ile wynosi średnie zużycie paliwa. Parametr spalania pomoże Ci wybrać najbardziej oszczędny pojazd. Nie wiesz jak, obliczyć zużycie? To bardzo proste – dowiedz się więcej!

Nikt nie lubi przepłacać. Na szczęście nie musisz tego robić. Wystarczy tylko, że wybierzesz samochód, który będzie zużywał mało paliwa. Dzięki temu z łatwością zaoszczędzisz na codziennych dojazdach do pracy i z pewnością będziesz rzadkim gościem na stacji paliw. Jednak wybór auta z niskim spalaniem nie jest taki prosty. Dowiedz się, jak obliczyć zużycie paliwa.

Gdzie znajdują się informacje o średnim zużycia paliwa przez samochód?

Stoisz przed wyborem auta? Zanim podejmiesz decyzję, sprawdź jego średnie spalanie. Informacje o zużyciu paliwa przez wybrany model możesz sprawdzić:

 • na stronie internetowej producenta danej marki – znajdziesz tam dane o nowszych modelach. Jeśli jesteś zainteresowany starszym autem, to skontaktuj się z przedstawicielem lub biurem obsługi producenta,
 • w raportach branżowych – zestawienia obejmują zarówno starsze, jak i młodsze modele,
 • w komputerze pokładowym – pamiętaj, że odczyt może nie był miarodajny ze względu na częste błędy i manipulacje,
 • samodzielnie obliczając zużycie – najlepszy i najbardziej wiarygodny pomiar możesz wykonać samodzielnie. Potrzebujesz tylko odpowiedniego wzoru.

Informacja od producenta lub z raportu może być bardzo pomocna, jeśli nie możesz samodzielnie wyliczyć spalania. Jeśli podane zużycie bardzo się różni, do porównania modeli przyjmij jego średnią wartość. Więcej informacji o różnicach w spalaniu znajdziesz na: https://rankomat.pl/samochod/jak-obliczyc-spalanie-samochodu.

Co wpływa na zużycie paliwa przez auto?

Dlaczego podane zużycie od producenta różni się od tego w zestawieniu? Różnica wynika z różnych warunków testowania auta oraz wielu innych czynników, które wpływają na tę wartość. Np. producent testuje samochód tylko w standaryzowanych sytuacjach, co znacząco wpływa na osiągane wartości.

Spalanie auta zależy także od:

 • pojemności silnika – im większy motor, tym więcej potrzebuje paliwa,
 • ciśnienia w oponach – regularnie sprawdzaj poziom ciśnienia. Jazda na niedopompowanych oponach zwiększa opory toczenia, co bezpośrednio wpływa na spalanie!
 • sposób zmiany biegów – nawet tak odruchowa czynność, jak zmiana biegów ma znaczenie. Staraj się nie zmieniać biegów przy zbyt niskich lub zbyt wysokich obrotach, a zapobiegniesz zwiększeniu zużycia. Postaw na ekonomiczną jazdę,
 • stosowanie klimatyzacji – włączona klimatyzacja generuje większe spalanie,
 • obciążenie auta – im więcej ludzi i bagażu, tym większe zużycie. Warto mieć to na uwadze. Jeśli masz w swoim samochodzie niepotrzebne rzeczy, to usuń je, a dzięki temu zaoszczędzisz na paliwie.

Codzienne nawyki mają ogromne znaczenie! Jeśli chcesz zaoszczędzić na tankowaniu, możesz także zdecydować się na instalację LPG. Jednak wtedy musisz liczyć się z wyższym ubezpieczeniem. Aby poznać różnice kosztów między polisą samochodu zasilanego benzyną, a gazem, odwiedź internetową porównywarkę online, np. https://rankomat.pl/.

Jak obliczyć średnie spalanie auta?

Obliczenie zużycia paliwa jest bardzo proste, ale zajmuje trochę czasu. Aby wykonać rachunek spalania samochodu, musisz:

 • zatankować auto do pełna,
 • zresetować licznik trasy lub spisać aktualny stan, jeśli nie możesz usunąć danych,
 • pokonać określony odcinek drogi, np. 25 lub 50 km,
 • ponownie zatankować.

Ilość zatankowanego paliwa powie Ci, ile zużyłeś na określonym odcinku. Teraz wystarczy, że podstawisz dane do gotowego . Wynik powie Ci, ile pali Twoje auto.

Dobrze widać to na poniższym przykładzie:

Pani Jola zatankowała pojazd do pełna, następnie przejechała 50 km i ponownie zatankowała samochód. Okazało się, że na tym odcinku zużyła tylko 3l paliwa. Pani Jola przeniosła do wzoru. Wynik to 6, czyli samochód Pani Joli zużywa 6 l na 100 km.

Obliczenie zużycia paliwa pomoże Ci, np. w oszacowaniu miesięcznych wydatków na paliwo lub kosztów podróży. Warto to zrobić!

*Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ