Sianoploty w Kotuni

686
wyświetlenia

W dniu 11.04.2019 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kotuni odbyły się warsztaty rękodzielnicze pod nazwą ,,Sianoploty’’. Spotkanie to zainspirowane było jednym z tematów spotkań dla rodziców proponowanych przez Instytut Edukacji Pozytywnej realizowanego przez szkołę projektu ,,Myślę Pozytywnie’’.

W rezultacie po zastanowieniu się nad formą realizacji tematu “Czas wolny daje siłę do działania – jak planować czas wolny dziecka” uznano, że będzie miała ona charakter działań praktycznych w które zaangażować się mogą nie tylko rodzice ale i sami uczniowie szkoły. Celem naszego spotkania było efektywne spędzenie czasu wolnego oraz poznanie najstarszej techniki rękodzielniczej – wyplatanie z siana. Jest to zanikające zjawisko i niewielu ludzi kultywuje już stare techniki rękodzielnicze.
Stworzone zostały piękne prace – kury z siana jako ozdoby stołu wielkanocnego i nie tylko. Na początku warsztatu z sianka było mnóstwo bałaganu związanego z pleceniem, ale z każdą godziną z chaosu zaczynały pojawiać się postacie, figurki – kury małe i duże. Rodzice oraz dzieci wykazali się dużą kreatywnością, zdolnościami manualnymi oraz wyobraźnią podczas nadawania kształtu czy przy samym zdobieniu kurek.
Najważniejszy cel zrealizowali rodzice obecni na warsztatach, którzy mimo wielu obowiązków wynikających z życia codziennego swoim udziałem udowodnili, że mają wpływ na rozwój zainteresowań swoich dzieci. Swoją postawą podkreślili również wagę wzorców rodzinnych, co z kolei zwiększa szanse w przyszłości na umiejętność organizowania czasu w dorosłym życiu.
Organizatorzy dziękują rodzicom i uczniom Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kotuni za udział w spotkaniu i mega zaangażowanie! Mamy nadzieje, że ,,Sianoploty’’ zagoszczą na stałe w waszych domach i będą przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Osoby prowadzące Sianoploty: Kamila Gruszczyńska – pedagog Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kotuni, oraz Katarzyna Kulczewska– nauczyciel katecheta Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kotuni.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ