Radni nie chcą dodatkowego ale nowego przedszkola!

1110
wyświetlenia

Podczas czwartkowej sesji Rady Miasta Słupca, 28 września Tadeusz Markiewicz przeczytał wniosek większości radnych o budowę nowego przedszkola w mieście. Kontekst tego wydarzenia jest taki, ze radni nie chcą kolejnego przedszkola w mieście tylko budowy nowego, gdzie mogłyby się zmieścić dzieci z przedszkoli “Jedynki” i “Jarzębinki”.

Jak się dowiedzieliśmy u podłoża działania radnych leży sytuacja dwóch placówek przedszkolnych podlegających miastu. Przedszkole “Jedynka”, które od 23 lat nie ma własnej siedziby, a w obecnej sytuacji lokalowej przy zaangażowanym i kreatywnym zespole nie ma szans na rozszerzenie działalności. W grę wchodzi również przedszkole “Jarzębinka”, którego budynek był przewidziany do użytkowania na 15 – 20 lat a użytkowany jest już od 30 lat, do tego w budynku zaczyna przeciekać dach.
W kontekście wyprowadzenia już istniejących przedszkoli ze starych budynków wniosek radnych jest w pełni uzasadniony, tym bardziej, że w zeszłorocznych planach było brane pod uwagę przeniesienie przynajmniej “Jedynki” do budynku po gimnazjum.
Niestety po rozmowie z burmistrzem dowiedzieliśmy się, że z powodu zmian w prawie oświatowym i zmian w finansowaniu oświaty Urząd Miasta może w 2020 mieć o 3 mln zł. mniej w budżecie miejskim. Jak mówi burmistrz jest to główna przyczyna powściągliwości w planowaniu zmian, które pociągają za sobą większe koszty.

W 11 września 2019 radni złożyli na ręce burmistrza wniosek o budowę nowego przedszkola w Słupcy. Tekst wniosku publikujemy poniżej:

WNIOSEK
W trosce o rozwój miasta oraz pomyślność i dobrostan jego mieszkańców wnioskujemy – jako przedstawiciele słupczan – o budowę nowego, państwowego przedszkola, dla którego organem prowadzącym będzie nasze miasto – Gmina Miejska Słupca. Przedszkole to mogłoby znaleźć swoją lokalizację za budynkiem byłego gimnazjum.
Nowa placówka niewątpliwie byłaby odpowiedzią na potrzeby społeczne – zwłaszcza młodych rodzin, które chcąc godzić aktywność zawodową z życiem rodzinnym, ze względu na sprzyjające warunki, pozostałyby w naszym mieście. A przecież im lepsze warunki dla życia młodych, aktywnych ludzi, tym lepsza perspektywa rozwoju dla naszego miasta.
Budując przedszkole na miarę XXI wieku dajemy bogatą i nowoczesną ofertę młodej części naszego społeczeństwa. Oferta ta, rodzicom umożliwiałaby rozwój zawodowy oraz nowoczesną edukację dla najmłodszych w pięknym, nowoczesnym, dostosowanym budynku.
Naturalną przecież konsekwencją sprzyjających warunków dla jego mieszkańców jest zatrzymanie ich w swojej małej ojczyźnie.
Z wyrazami szacunku
Tadeusz Markiewicz
Piotr Marszałek
Krystian Bartczak
Lucyna Gawrych
Urszula Górczyńska
Elżbieta Kapturska
Ewa Czaplińska
Leon Machowiak
Mirosław Miczuga
Andrzej Szymkowiak
Andrzej Stencel
Maciej Graczyk

Piotr Stróżyk

3 KOMENTARZE

  1. A czy budynek gimnazjum nie stoi pusty?Jeśli miasto nie stać na budowe nowego obiektu to dlaczego nie można zaadaptować istniejącego budynku gimnazjum, sukcesywnie stopniowo rozbudowujac?

  2. Paulo, adaptacja to również potworne koszty, być może wcale nie mniejsze od budowy nowego przedszkola. Przykład: toalety – trzeba wywalić stare kompakty wstawić mniejsze, obniżyć umywalki. Ja raczej bym się spytał: czy to jest naprawdę taka potrzebna inwestycja? Podobnie jak budowa dwóch kortów tenisowych- krytych? Przecież chociażby ulice wyglądają tragicznie, nawet w samym centrum

  3. Bardzo dobrze pan Obserwator napisal. Za dwa korty kryte z ktorych kozysta i tak zamknieta grupa tenisistow w liczbie chyba ze 100 osob moze mniej , a pojde o zaklad ze remont tych lazienek na potrzeby przedszkola bylby o wiele mniej kosztowny niz kryte korty.O ulicach juz lepiej nie pisac bo szkoda slow.Mam wrazenie ze duzo sie robi wokol miasta z dala od centrum a zapomina sie o centrum.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ