Przyznanie pożyczki przez Internet: jak przebiega cały proces?

253
wyświetlenia
Zdjęcie: Adobe Stock.

Coraz więcej Polaków przekonuje się do pożyczania pieniędzy przez Internet. To najwygodniejsze i do tego bezpieczne rozwiązanie. Zanim jednak złożymy wniosek o pożyczkę, warto sprawdzić, jak przebiega cały proces pożyczkowy online.

W życiu każdego człowieka pojawiają się sytuacje, które wymagają szybkiego działania i szybkiego pozyskania pieniędzy na sfinansowanie pilnych wydatków. Wtedy dobrym rozwiązaniem staje się pożyczka. W naszym kraju pożyczanie pieniędzy nie kojarzy się negatywnie. Należy podkreślić, że aż 62% naszych rodaków spłaca jakąś pożyczkę. Nie powinno zatem dziwić, że w 2019 roku sektor pożyczkowy w Polsce udzielił 2,7 mln pożyczek. Przy czym klientami firm pożyczkowych nie były osoby bez dochodu czy zadłużone, jak czasami się myśli. 77% konsumentów korzystających z oferty sektora pożyczkowego to osoby spłacające również kredyt w banku.

– Konsumenci wybierają ofertę firm pożyczkowych nierzadko nie dlatego, że nie dostaną kredytu w banku, ale po prostu z wygody. Znacznie łatwiej jest pożyczyć pieniądze przez Internet bez wychodzenia z domu niż udać się do bankowej placówki i stać tam w kolejce – zauważa ekspert marki Vivus. – Firmy pożyczkowe to często fintechy, które potrafiły zautomatyzować proces pożyczkowy, wykorzystując do tego zaawansowane algorytmy i sztuczną inteligencję. Dzięki temu proces przyznania pożyczki jest szybki, a do tego bezpieczny – podkreśla ekspert.

Wyszukanie oferty

Zanim w ogóle rozpocznie się proces pożyczkowy, musi go poprzedzić wybór oferty. To dotyczy szczególnie osób, które nigdy nie zaciągały pożyczek przez Internet. Pozostali konsumenci często mają już wyrobione zdanie o konkretnych pożyczkodawcach, z których oferty już korzystali i do nich przeważnie wracają.

W jaki sposób najłatwiej wyszukać najkorzystniejszą dla nas opcję? Konieczne jest porównanie różnych ofert. Warto zwrócić uwagę szczególnie na całkowity koszt pożyczki. Warto skorzystać z porównywarki pożyczek lub z aktualnego rankingu tych produktów finansowych.

Złożenie wniosku o pożyczkę

Proces pożyczkowy rozpoczyna się tak naprawdę od złożenia wniosku przez konsumenta. Zanim jednak do tego dojdzie, trzeba wejść na stronę internetową pożyczkodawcy. Tam zazwyczaj znajdziemy kalkulator pożyczkowy. Za pomocą suwaków należy wybrać kwotę pożyczki oraz okres spłaty. W tym momencie powinny wyświetlić się także aktualne parametry pożyczki (np. całkowity koszt pożyczki).

Jeśli koszty nam odpowiadają, należy przejść do utworzenia Profilu Klienta, co często wiąże się z wysłaniem pierwszego wniosku o pożyczkę. We wniosku należy wpisać dane osobowe, numer telefonu i konta bankowego, adres e-mail oraz wprowadzić informacje na temat źródła i wysokości dochodu. Warto wcześniej zapoznać się z wymogami, jakie stawia przed konsumentami pożyczkodawca (np. minimalny wiek). Gdy wszystkie dane zostaną już wprowadzone, należy przesłać wniosek online. 

Potwierdzenie danych

W przypadku pożyczek udzielanych przez Internet nie dochodzi do bezpośredniego spotkania pożyczkobiorcy i pożyczkodawcy. Przedstawiciel firmy pożyczkowej nie może więc zweryfikować prawdziwości podanych danych osobiście. W tej sytuacji pożyczkodawcy pozabankowi korzystają z rozwiązania, które pozwala im potwierdzić, że mają do czynienia z osobą, której dane zostały wpisane we wniosku. Najczęściej jest do tego wykorzystywany przelew weryfikacyjny. Na czym polega? Klient wykonuje przelew z własnego konta bankowego na wskazany przez pożyczkodawcę numer rachunku. Chodzi tutaj o symboliczną kwotę (najczęściej 1 gr lub 1 zł). W tytule przelewu zwykle wpisuje się numer wniosku. Jeśli dane z przelewu zgadzają się z danymi wprowadzonymi we wniosku, następuje pozytywna weryfikacja.

Analiza wiarygodności pożyczkobiorcy

W kolejnym kroku firma pożyczkowa dokonuje analizy sytuacji finansowej klienta. Dzięki scoringowi behawioralnemu i sztucznej inteligencji weryfikacja odbywa się błyskawicznie, a na podstawie zebranych materiałów tworzony jest profil konsumenta. Do tego sprawdzana jest historia kredytowa klienta w Biurze Informacji Kredytowej, a także weryfikowane są bazy dłużników.

Decyzja pożyczkowa

Po błyskawicznej analizie klienta firma pożyczkowa podejmuje decyzję o przyznaniu pożyczki lub odrzuceniu wniosku. Klient jest informowany o decyzji także kanałem elektronicznym – w wiadomości SMS lub e-mail. Warto podkreślić, że niekiedy od złożenia wniosku do otrzymania decyzji pożyczkowej mija zaledwie kilkanaście minut. Można zatem dość szybko pozyskać pieniądze. Jeśli decyzja jest pozytywna, przeważnie umowa jest przesyłana na skrzynkę e-mail, a pieniądze są przelewane na konto pożyczkobiorcy.

Pożyczka przez Internet często pozwala pożyczyć pieniądze szybko, a przede wszystkim wygodnie. Wszystkie formalności można załatwić online, nie trzeba w ogóle wychodzić z domu. Warto jednak zachować zdrowy rozsądek w zadłużaniu i upewnić się, że nie będzie problemu ze spłatą zobowiązania w terminie.

*Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ