Protest mieszkańców Piotrowic przeciwko budowie wieży TMobile!

1409
wyświetlenia

Dziś o godzinie 19.00 odbędzie się spotkanie w budynku OSP Piotrowice wszystkich zainteresowanych protestem przeciwko budowie w tej miejscowości wieży o wysokości 52 metry- 5G.

Światowa Organizacja Zdrowia jednoznacznie uznała w październiku 2019 roku, że stacje bazowe telefonii komórkowych nowej generacji- 5G emitują zbyt duże pola elektromagnetyczne i nie powinny być budowane w miejscach gdzie w najbliższym otoczeniu przebywają ludzie – czytamy m/in w proteście mieszkańców.

Poniżej przedstawiamy treść petycji:

PETYCJA
My, podpisani w niniejszej petycji, protestujemy przeciwko realizacji inwestycji związanej z budową wieży o wysokości 52 metry- stacji bazowej telefonii komórkowej z lokalizacją w Piotrowicach na działce nr 640 tuż przy sklepie spożywczym „Sklep Polski”.
Planowana budowa 52 metrowej wieży TMobile Polska S.A. w wyżej wskazanej lokalizacji w bezpośredniej lokalizacji budynków mieszkalnych i około 100 mieszkań w budynkach wielorodzinnych bardzo negatywnie wpłynie na naszą miejscowość, jej mieszkańców, właścicieli nieruchomości, potencjalnych inwestorów jak również dzieci uczęszczające do tutejszych przedszkoli.
Przedszkola i nasze domy to miejsca, w których większą część dnia spędzają nasze dzieci. Niestety realizacja inwestycji spowoduje, że dzieci będą bezpośrednio narażone na działanie fal promieniowania elektromagnetycznego które po wejściu w życie nowej ustawy pod koniec 2019 roku daje możliwość operatorom telefonii komórkowych na emitowanie 100 krotnie wyższego poziomu promieniowania niż dotychczas , na co my jako rodzice nie możemy pozwolić i mówimy stanowcze „NIE”.
Konstrukcja owa zaburzy krajobraz przyrodniczy oraz obniży jakość życia mieszkańców.  Jego lokalizacja została przewidziana niemalże w samym centrum miejscowości Piotrowice, gdzie w pobliżu znajduje się duża liczba zabudowań mieszkalnictwa jednorodzinnego i wielorodzinnego – projektowana wieża jest zlokalizowana niemalże 15 metrów od ściany budynku wielorodzinnego która przesłania okna uniemożliwiając naturalne oświetlenie pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi w tym budynku wielorodzinnym usytuowanym na działce nr 649/1 na budowę którego została wydana przez Starostę Słupeckiego decyzja o pozwoleniu na budowę z dnia 07.06.2019 roku a inwestor rozpoczął już jej realizację. Zgodnie z przepisem odległość wieży od ściany budynku mieszkalnego winna wynosić minimum 35 metrów z jednoczesnym wykazaniem , że zachowano wymagania wynikające z § 13 ust.1 pkt 2 ww. rozporządzenia.
Niestety pozwolenie na budowę 52.metrowej stalowej wieży spowoduje, że mieszkańcy najbliższych nieruchomości będą skazani na wielką kratową konstrukcję przed oknem i promieniowanie przez 24 godziny na dobę na całe życie. Wydzierżawienie gruntu operatorowi sieci komórkowej na 20 lat a po tym czasie przejecie własności tego gruntu przez operatora daje oczywiście korzyści właścicielowi gruntu, ale czy korzyści jednej osoby są ważniejsze od zdrowia ponad 130 rodzin zamieszkałych w najbliższych budynkach jednorodzinnych i wielorodzinnych w promieniu 150 metrów od wieży ?
Promieniowanie elektromagnetyczne z nadajnika może poza tym negatywnie oddziaływać na zdrowie mieszkańców domów położonych w okolicy masztu. I chociaż dokładna wartość promieniowania i pole jego rozchodzenia nie są możliwe do sprecyzowania przed faktycznym uruchomieniem stacji, to już samo Ministerstwo Cyfryzacji zaleca ostrożność w planowaniu i lokalizowaniu masztów telefonii komórkowej, co obrazują następujące słowa: „Nie jest możliwe zdefiniowanie jakieś konkretnej wartości gęstości mocy, czy SAR. które byłyby z całą pewnością bezpieczne, lub szkodliwe. Ze względu na fakt. że mamy tutaj do czynienia ze stosunkowo nowymi zjawiskami i technologiami, najlepszym rozwiązaniem wydaje się zachowanie ostrożności i prewencja.” (źródło: strona Ministerstwa Cyfryzacji).
Światowa Organizacja Zdrowia jednoznacznie uznała w październiku 2019 roku, że stacje bazowe telefonii komórkowych nowej generacji- 5G emitują zbyt duże pola elektromagnetyczne i nie powinny być budowane w miejscach gdzie w najbliższym otoczeniu przebywają ludzie.
Tym, co decyduje o „potencjalnej” lub „dużej” szkodliwości promieniowania elektromagnetycznego konkretnej inwestycji, są jedynie normy i przepisy, które ulegają zmianom ze względu na lobbing firm telekomunikacyjnych, kierujących się przede wszystkim swoim interesem ekonomicznym. Decyzje „środowiskowe” w świetle obowiązujących przepisów okazują się zbędne, nawet w przypadku tak rażąco wpływających na otoczenie i środowisko inwestycji jak planowana wieża przy naszych domach.
Oczywistym jest, że wysokość masztu (52 metrów) nie wynika z potrzeb mieszkańców Piotrowic i okolic. W Piotrowicach nie ma problemu z zasięgiem pracy telefonów komórkowych. Nasza wieś znajduje się w zasięgu pracy innych masztów. Wysokość projektowanego masztu wynika niewątpliwie z tego, że na maszcie ma być zainstalowana znaczna liczba anten radioliniowych (służących przede wszystkim do transmisji sygnału pomiędzy stacją bazową a sterownikiem stacji bazowych), niemających bezpośredniego związku z polepszeniem „zasięgu” dla mieszkańców. Umieszczenie ich w Piotrowicach wynika zatem zwłaszcza z potrzeb ulepszania infrastruktury sieciowej inwestora TMobile Polska S.A.
Naszym zdaniem interes inwestora TMobile Polska S.A. (wysoki maszt stanowiący ulepszenie jego infrastruktury dzięki instalacji anten radioliniowych) nie może być stawiany ponad interes lokalnej społeczności, czyli zdrowie mieszkańców, przede wszystkim dzieci, zaburza ład przestrzenny i porządek urbanistyczny, estetykę, szacunek dla obszaru, obniżenie wartości przyległych nieruchomości, komfort psychiczny mieszkańców i ich obawy.
Poniżej przedstawiamy lokalizację najbliższych nieruchomości znajdujących się bezpośrednio przy planowanej wieży TMobile :
1.Cztery budynki wielorodzinne- 80 mieszkań – 15 metrów od wieży.
2.Firma PPH Marpol- 20 metrów od wieży.
3.Sklep BHP Eugeniusz Przybyła- 35 metrów od wieży.
4.Restauracja „Dobry Adres”- 35 metrów od wieży.
5.Sklep spożywczy „Sklep Polski” – 40 metrów od wieży.
6.Nieruchomości Zbigniew Ciesielski- 60 metrów od wieży
7.Nieruchomości Paweł Dryjański- 70 metrów od wieży.
8.Budynek usługowy Ewa Matuszewska- 70 metrów od wieży.
9.Centrum Konferencyjne Ewa Matuszewska- 80 metrów od wieży.
10.Budynek mieszkalny i Fabryka Mebli Ceglewski- 80 metrów od wieży.
11.Budynek mieszkalny Andrzej Sikorski – 80 metrów od wieży.
12.Budynek mieszkalny Lila Karol Gotowscy- 100 metrów od wieży.
13.Budynek mieszkalny Tadeusz Ciesielski- 100 metrów od wieży
10.Budynek mieszkalny i Fabryka Mebli Mikołajczyk- 110 metrów od wieży.

W związku z powyższym stanowczo żądamy odmowy udzielenia pozwolenia na budowę wieży TMobile w Piotrowicach i zatwierdzeniu przedmiotowego projektu budowlanego .
Jednocześnie zwracamy się z prośba do Gminy Słupca o wskazywanie operatorom innych lokalizacji ewentualnych inwestycji, które będą znajdowały się na działkach poza terenami mieszkalnymi.

6 KOMENTARZE

 1. Jest ktoś w stanie podlinkować to oświadczenie WHO na temat szkodliwości pól elektromagnetycznych? Sam nie znalazłem takowego, a jedyne co znalazłem to raport z WHO który jednoznacznie mówi o braku powiązania promieniowania EM z nowotworami. Natomiast co do limitów, polskie limity dot. PEM są bardzo restrykcyjne, teraz jedynie równamy się z limitami Unii Europejskiej. Bardziej bym się obawiał norm/limitów dotyczacych zanieczyszczeń powietrza, które mamy se facto o wiele mniej rwrltrykcyjne niż unijne, a które tak mocno i często są przekroczone…

 2. Mieszkancy Piotrowic moze zajmiemy sie smogiem wydobywajacym sie z kominow mieszkancow i firm, to chyba gorzej wplywa na zycie

   • Co to za argument? Nie spełniają norm i trują to powinni powymieniać piece albo zakończyć produkcję. Idąc tym tokiem rozumowania: jeśli zamieszkam nieopodal kościoła to mam zgadzać się na pedofilię na plebanii?

 3. Haha ciemnogród. Widać, że wyborcy PiSu i PSLu.
  Była już taka historia, że mieszkańcy wsi skarżyli się na choroby i padające bydło z powodu masztu telekomunikacyjnego.
  Zwołano spotkanie na którym żalili się jak to szkodzi im promieniowanie.
  Przedstawiciel firmy telekomunikacyjnej powiedział: szanowni państwo, co to będzie jak my ten maszt włączymy?
  XD
  Wsioki i ich mentalność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ