Problem likwidacji grobów na cmentarzu powraca

2415
wyświetlenia

Na słupeckim cmentarzu parafialnym pojawia się coraz więcej kartek na grobach z napisem “Grób do likwidacji”. Radny Maciej Graczyk zwrócił się z tym problemem do Rady Miasta podczas czwartkowej sesji.

Ja wszystko rozumiem. Dzisiaj pieniądz rządzi światem, ale nie może na tyle rządzić, żebyśmy godzili się na likwidowanie grobów ludzi zasłużonych dla historii miasta, czy nawet kraju, ludzi weteranów. To jest szczyt bezczelności. A na wielu takich grobach takie kartki wiszą. Nawet na grobie bohatera spod Monte Cassino – tłumaczył radny.
Radny zwrócił się do radnych, żeby w obronie tych grobów podjąć jakieś konkretne działania.

Jakiś czas temu rozmawialiśmy o tej sprawie z Maciejem Nowackim. Według pana Macieja, jeżeli są wolne miejsca na cmentarzu, to można tam pochować zmarłych i nie trzeba likwidować starych nagrobków, które stanowią historię miasta Słupcy. Nie wszystkie nagrobki miały szczęście znaleźć się w spisie zabytkowych, który był robiony dawniej. Wiele było zbyt skromnych, jednak według naszego rozmówcy również stanowią historię miasta. Jeżeli będą likwidowane stare groby w starej części cmentarza za jakiś czas przestanie ona mieć wartość historyczną.
Jest tyle miejsca na tym cmentarzu, zresztą jest to zasługa ks. Szczygłowskiego, który wykupił tyle ziemi pod cmentarz, żeby była rezerwa na inne nagrobki. A teraz ktoś się pcha w starą część, nie wiem z jakiego tytułu sobie upatrzył to miejsce. Ten nagrobek, co go dzisiaj zlikwidowali był bardzo porządny, z charakterystycznymi pełnymi ciepła, serdecznymi napisami. Myślałem, że zrezygnowali z tych likwidacji, a dziś przychodzę i nie ma grobu. Brak słów. Nie będę komentował– mówi Maciej Nowacki.

Piotr Stróżyk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ