Jakie są prawa i obowiązki pożyczkodawcy?

91
wyświetlenia

Jakie są prawa i obowiązki pożyczkodawcy?

Współcześnie pożyczka to nie tylko kredyt zaciągnięty w banku na lata, który przeznacza się na dom, mieszkanie lub inne duże życiowe przedsięwzięcie. Obecnie niezwykle popularne są pożyczki ratalne przez Internet, chwilówki na niewielkie kwoty z ograniczonym terminem spłaty, które kuszą ludzi łatwymi pieniędzmi na chwilowe pragnienia, np. nowy samochód, nowy sprzęt do pracy czy inne tym podobne rzeczy. Zanim jednak zdecydujemy się na taką pożyczkę, warto zdobyć odpowiednią wiedzę i zorientować się, czy pożyczkodawca to zaufana instytucja, od której pożyczka nie stanie się problemem, zamiast pomocą.

Czy istnieją przepisy regulujące działalność instytucji pożyczkowych?

Zastanawiając się nad wzięciem pożyczki, warto wiedzieć, że instytucje pozabankowe, które udzielają kredytów, działają zazwyczaj na bazie aktualnie obowiązujących przepisów. Aktami prawnymi, które regulują pracę pożyczkodawców są ustawa antylichwiarska oraz ustawa o kredycie konsumenckim.

Znowelizowana 11 marca 2016 roku ustawa antylichwiarska sprawiła, że w życie weszły przepisy, które skrupulatnie chronią prawa pożyczkobiorców. Wynika z niej dokładnie wysokość kosztów, jakie mogą być powiązane z kredytem pobieranym w instytucji finansowej. Druga ustawa, czyli ustawa o kredycie konsumenckim ściśle określa obowiązki, jakie należą do parabanku. Ustawa o kredycie konsumenckim podkreśla obowiązki związane z informowaniem klientów o warunkach dotyczących konkretnych zobowiązań. Obydwie ustawy podkreślają także, jak ważna jest przejrzystość korzystania z usług instytucji finansowych oraz bezpieczeństwo.

Zobowiązania kredytodawcy wobec pożyczkobiorcy

Osoby, które rozważają wzięcie kredytu w firmie pozabankowej, często zastanawiają się, jakie zobowiązania ciążą na pożyczkodawcy wobec klienta. Poniżej znajduje się kilka najważniejszych obowiązków.

  1. Prawo do umowy ramowej. W przypadku, jeśli klienta interesuje pożyczka, ma on prawo do zapoznania się ze wzorem konkretnej umowy. Dodatkowo, każdy zainteresowany klient powinien otrzymać od kredytodawcy wzór odstąpienia od umowy.
  2. Prawo do uzyskania formularza informacyjnego. Każdy, kto chce starać się o pożyczkę w danej firmie, ma prawo do formularza informacyjnego, który połączony będzie w kompletem danych dotyczących konkretnej pożyczki. Taki formularz powinien trafić w ręce klienta, zanim te ostatecznie zdecyduje się na podpisanie zobowiązania.
  3. Prawo do wyjaśnienia wszystkich niejasności. Oznacza to, że każda instytucja finansowa musi wyjaśnić każdy punkt, jeśli zostanie o to poproszona przez klienta. Każde pytanie, niezależnie od tego, czy dotyczy zmiany harmonogramu spłat, czy możliwości odstąpienia od umowy, powinno zakończyć się odpowiedzią ze strony pożyczkodawcy.
  4. Prawo do uzasadnienia negatywnej decyzji kredytowej. Często zdarza się, że klienci otrzymują negatywną z brakiem formalności. Nie trzedecyzję kredytową. Mają wtedy pełne prawo, by poznać przyczyny odmowy, niezależnie od ich natury.

Jakie prawa posiada kredytodawca?

Firmy pożyczające pieniądze są jedną ze stron umowy, jaka zostaje podpisana przed otrzymaniem pieniędzy. Oznacza to, że pożyczkodawca również posiada pewne prawa. Do najważniejszych należą:

  • prawo do określania rodzaju dokumentacji, jaka ma zostać przedstawiona przez klienta,
  • prawo do decydowania o udzieleniu kredytu osobie wnioskującej,
  • prawo do zwrotu pożyczki wraz z odsetkami,
  • prawo do zawarcia zapisu w umowie dotyczącego wysokości prowizji w razie wcześniejszego dokonania spłaty całego kredytu.

Kredytodawca, jak i kredytobiorca mają swoje prawa, których muszą przestrzegać. Dobrze jest zapoznać się z nimi, zanim dojdzie do podjęcia ostatecznej decyzji. Więcej merytorycznej, wnikliwej wiedzy dla zainteresowanych znajduje się na stronie: https://intratka.pl/kredytodawca-pozyczkodawca/. Można przeczytać tutaj między innymi  o rodzajach kredytodawcy oraz znaleźć ramową umowę pożyczki, czyli ściągę, która w wielu przypadkach pomoże uchronić kredytobiorcę przed niekompetentnymi pożyczkodawcami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ