Pożegnali proboszcza Marka Barlaka – zdjęcia

1837
wyświetlenia

“Pogrążona w smutku rodzino , licznie zgromadzeni kapłani archidiecezji gnieźnieńskiej i włocławskiej z Jego Ekscelencją Prymasem Polski ks. Arcybiskupem Wojciechem Polakiem na czele. Licznie przybyli mieszkańcy Parafii Giewartów, Druhowie Strażacy. Szanowni Zebrani.
Zgromadziła Nas jakże smutna okoliczność. W ostatnią sobotę wspólnota parafialna Giewartowa powzięła informację o śmierci ks. Marka Barlaka, który przez ostatnie 19 lat był proboszczem w Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Giewartowie. Odszedł kapłan, duszpasterz oraz Kapelan mianowany dekretem przez Biskupa Bronisława Dembowskiego w 2001 r Kapelanem Strażaków Powiatu Słupeckiego.
Służbę duszpasterską i kapelańską łączył z członkostwem w Ochotniczej Straży Pożarnej w Lądku.
Pozostawił po sobie niezatarty ślad swojej duszpasterskiej i kapelańskiej posługi. Z kazań które głosił z okazji świąt Floriańskich do naszej ponad 4 tysięcznej rzeszy strażaków ziemi słupeckiej zawsze epatowała pochwała, poświęcenie i bezinteresowność w niesieniu pomocy bliźniemu.
Mimo nasilającego się cierpienia wraz z upływającym czasem, uśmiech i optymizm zawsze gościł na jego twarzy, gdy wypełniał kapelańską posługę ofiarując ją Bogu Kościołowi Ludziom i Strażakom. Mimo dzielnej walki z chorobą, Bóg ostatecznie zabrał go do siebie.
Wszystko bowiem ma w życiu swój początek i koniec, ludzkie życie też. Dziś domyka się ostatecznie księga życia śp. Ks. Marka Barlaka. Kiedy patrzymy wstecz na wieloletnią jego posługę kapelańską pośród nas strażaków dostrzegamy jak wielką wartość mają często przez Niego wypowiadane słowa.
„Żyj tak, aby ślady Twoich stóp przetrwały Ciebie”
W oczach Nas tu zgromadzonych na uroczystości pogrzebowej pojawiają się łzy, a na usta wszystkich ciśnie się wiele słów podziękowania za Twoją duszpasterską posługę dla Parafian, strażaków powiatu słupeckiego, którzy tak licznie przybyli wraz ze sztandarami by pochylić je nad trumną żegnając swojego kapelana. Widnieje na nich napis BOGU NA CHWAŁĘ LUDZIOM NA RATUNEK.
To w tych prostych słowach wyrażona jest nasza strażacka misja. To o tych słowach wiele razy do nas mówiłeś, wskazując że powinniśmy im być zawsze wierni. Bowiem tylko życie w poczuciu misji i pracy dla innych ludzi ma jakiś głębszy sens. Głębokie ślady Twojej duszpasterskiej pracy pozostaną na długo w naszej wdzięcznej pamięci i uznane zostały przez ZARZĄD GŁÓWNY ZWIĄZKU OSP RP , który przyznał Ci odznaczenia ZŁOTY MEDAL ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA i ZŁOTY ZNAK ZWIĄZKU

Żegnam Ciebie księże Marku w imieniu ZWIĄZKU i wszystkich 65 Ochotniczych Straży Pożarnych z Powiatu słupeckiego. Żegnam Cię także w imieniu obecnych tutaj funkcjonariuszy i Komendanta PSP ze Słupcy,w imieniu samorządowców Gmin i Powiatu z którymi współpracowałeś oraz Swoim Własnym.
Nad Twym grobem składamy Ci hołd.
Spoczywaj w pokoju.”

Przemówienie Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Słupcy dh Eugeniusza Grzeszczaka

fot. Jerzy Orchowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ