Pożar sadzy w kominie-Strażacy ostrzegają!

587
wyświetlenia

29 sierpnia po północy do Straży Pożarnej w Słupcy wpłynęło zgłoszenie o pożarze komina w miejscowości Tomaszewo gm. Ostrowite. Na miejsce zadysponowano zastępy z JRG Słupca oraz OSP Ostrowite. Po dojeździe okazało się, że zapaliły się sadze w kominie.

Strażacy zabezpieczyli miejsce pożaru, zamknęli dopływ powietrza do komina i ugasili pożar. Sprawdzono również miernikiem wielogazowym czy występuje zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla, takiego zagrożenia jednak nie było.

Jest to kolejny w przeciągu kilku dni pożar sadzy kominowej. Przy prawidłowej eksploatacji komina, w którym regularnie jest palone, należy jak już wcześniej pisaliśmy wykonywać czyszczenie przewodów kominowych oraz roczny przegląd zgodnie z par. 34 rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Najczęściej, bo cztery razy w roku, powinno się to robić w domach opalanych węglem, drewnem lub innym paliwem stałym. Rzadziej, bo dwa razy w roku, czyści się te przewody w domach opalanych gazem, olejem lub innym paliwem ciekłym. Nie trzeba tak często czyścić przewodów w domach, które ogrzewa elektrociepłownia lub kotłownia zlokalizowana w innym budynku. W domach wielorodzinnych kominy muszą czyścić co najmniej czeladnicy kominiarscy lub osoby z uprawnieniami budowlanymi. W domach jednorodzinnych mogą to robić sami właściciele.

Inf. Marcin Nachowiak KP PSP Słupca

ZOSTAW ODPOWIEDŹ