XX Powiatowe Obchody Dnia Strażaka

1522
wyświetlenia

W niedzielę, 13 maja o 14.00 odbyły się w Strzałkowie XX Powiatowe Obchody Dnia Strażaka, Jubileusz 130 – lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Strzałkowie oraz 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Uroczystości rozpoczęły się o 14.00 od zbiórki pododdziałów i pocztów sztandarowych na placu przed siedzibą OSP w Strzałkowie ul. Andrzejewskiego. Potem nastąpił wymarsz pododdziałów i pocztów sztandarowych do kościoła św. Doroty ulicami: Andrzejewskiego, Powstańców Wielkopolskich, Alejami Prymasa Wyszyńskiego (K 92), Księdza Marusarza, gdzie odprawiona została Msza Święta w intencji strażaków poprowadzona przez ks. Józefa Warczaka. Przy okazji został uroczyście poświęcony nowy samochód OSP Strzałkowo GLBA z przyczepą. Po mszy nastąpił przemarsz pododdziałów ulicami Strzałkowa na plac przed OSP w Strzałkowie: Księdza Marusarza, Sikorskiego, Powstańców Wielkopolskich, Andrzejewskiego. Tam rozpoczął się uroczysty apel.
Zaproszonych gości powitał wójt gminy Strzałkowo Dariusz Grzywiński. Delegacja strażacka złożyła wiązankę kwiatów pod tablicą pamiątkową poświęconą pamięci dh Mariana Graczyka strażaka miejscowej jednostki, który zginął podczas akcji ratowniczo – gaśniczej (przed frontem budynku OSP Strzałkowo). Potem głos zabrał Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP
dh. Eugeniusz Grzeszczak.

Podczas uroczystości wręczono medale i odznaczenia:
Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej odznaczyło:
– ZŁOTYM ZNAKIEM ZWIĄZKU – druha Dariusza Samulczyka – OSP Strzałkowo
– MEDAL HONOROWY im. Bolesława CHOMICZA – druhowi Włodzimierzowi Musielakowi – OSP Strzałkowo
Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Województwa Wielkopolskiego nadało:
– ZŁOTY MEDAL ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA
– druhowi Zbigniewowi Kopaczewskiemu – OSP Strzałkowo
– druhowi Edmundowi Bartkowiakowi – OSP Brudzewo
– SREBRNY MEDAL ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA
– druhnie Lilii Graczyk – OSP Strzałkowo
– druhowi Rafałowi Urbaniakowi – OSP Strzałkowo
– BRĄZOWY MEDAL ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA
– druhowi Sławomirowi Wrzesińskiemu – OSP Strzałkowo
– druhowi Andrzejowi Janaszakowi – OSP Kornaty
Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP nadało:
– ODZNAKĘ „STRAŻAK WZOROWY”
– druhnie Izabeli Musielak – OSP Strzałkowo
– druhowi Erykowi Nowakowi – OSP Strzałkowo
– druhowi Patrykowi Skibiszewskiemu – OSP Strzałkowo
– druhowi Pawłowi Śmigielskiemu – OSP Strzałkowo
– druhowi Markowi Rogalskiemu – OSP Strzałkowo
Prezydium Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP nadało:
– ODZNAKĘ „ZA WYSŁUGĘ LAT”
– druhowi Romanowi Idziakowi – wysługa 50 lat
– druhowi Wojciechowi Siwińskiemu – wysługa 45 lat
Minister Spraw Wewnętrznych nadał wyższy stopień służbowy do stopnia:
– KAPITANA – mł. kpt. Wojciechowi Jaszczakowi,
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadał wyższy stopień służbowy do stopnia:
– ASPIRANTA: mł. asp. Piotrowi Bartkowiakowi
Wielkopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadał wyższy stopień służbowy do stopnia:
– STARSZEGO OGNIOMISTRZA: ogn. Łukaszowi Nowaczykowi s. Lecha
– OGNIOMISTRZA: mł. ogn. Marcinowi Dominiakowi, mł. ogn. Sławomirowi Wesołkowi
– MŁODSZEGO OGNIOMISTRZA: st. sekc. Przemysławowi Andrzejakowi, st. sekc. Andrzejowi Grabowskiemu, st. sekc. Tomaszowi Rogodzińskiemu, st. sekc. Łukaszowi Stawskiemu.
Wielkopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej przyznał nagrody uznaniowe za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych następującym strażakom Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Słupcy:
mł. kpt. Jerzemu Orchowskiemu,
Na koniec nastąpiło wręczenie pamiątkowych medali oraz podziękowań dla sponsorów i wszystkich prezesów 16 jednostek OSP.

Wartość jednostek OSP w/g Eugeniusza Grzeszczaka ( fragmenty wypowiedzi )

W każdej gminie, w każdej wsi sołeckiej są jednostki OSP. Te jednostki są kreatorami życia społecznego w tych najmniejszych miejscowościach. Tak było również 100 lat temu. Związek OSP liczy już 150 lat. W zaborze pruskim miał większą swobodę funkcjonowania w rosyjskim trudniej. Jednostki OSP mają w naszym regionie ponad 100 lat, 110 ma jednostka w Kowalewie Opactwie, wsi w której się urodziłem.

W dawnych czasach jednostki OSP były filarem życia społecznego w najmniejszych miejscowościach, a przecież ponad 50% społeczeństwa mieszka na wsi. Nie wszyscy są strażakami, jednak awangardą społeczną są strażacy. To oni kreują większość przedsięwzięć i kultywują kulturę. Orkiestry dęte są tego świetnym przykładem. My mamy 6 orkiestr dętych w powiecie słupeckim, podczas gdy w powiecie gnieźnieńskim jest tylko jedna. W jej reaktywację angażowali się i prymas i starosta gnieźnieński. Z trudem od 2-3 lat udało się ją reaktywować. Mówię to, żeby pokazać jak ważny wymiar kulturowy mają strażacy poprzez swoje zespoły.

Kiedy ojczyzna potrzebowała ratunku to również nazywane wtedy Straże Ogniowe, ten ratunek dla kraju świadczyły. Były paramilitarna organizacją, mającą swój związek, umundurowanie, regulaminy. Nadawała się kapitalnie do organizowania oddziałów wojska polskiego po 1918 roku. Mieli chóry, które śpiewały pieśni patriotyczne i kształtowały postawy patriotyczne. Ci ludzie potem sięgnęli po broń i w oddziałach POW, walczyli o niepodległość.

Niektórzy chcieliby, żeby tą historię napisać na nowo, ale wtedy ani PiS, PO, PZPR nie było. Było Polskie Stronnictwo Ludowe jako najstarszy polski ruch społeczny. Teraz w ramach 100 rocznicy odzyskania niepodległości będziemy przypominali, ludzi, miejsca i czas, kiedy o tą wolność strażacy walczyli.

Obecnie wyszkolenie strażaków – ochotników na poziomie ratownictwa medycznego jest profesjonalne, jednostki są wyposażone w wysokiej klasy sprzęt. Dobrze wyszkolony ratownik to skuteczna pomoc niesiona tym wszystkim, którzy jej potrzebują.

Jednostek OSP w powiecie słupeckim jest 65. Ochotników mamy 4 tysiące.

1 KOMENTARZ

  1. Wspaniałe święto wspaniałych ludzi jakimi są straźacy.Grupa ludzi obdarzona najwyźszym stopniem zaufania wśród nas-społeczeństwa.Brawo WY.Ale….no właśnie …to ale.Patrząc na te zdjęcia tych kochanych straźakow zastanawiam się skąd tylu ludzi w mundurach straźackich,którzy mają tyle wspólnego ze straźą co ja z cybernetyką kosmiczną ??

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.