„Poszli w boje chłopcy nasze …”

995
wyświetlenia

VI NOC POWSTAŃCZA W MUZEUM,  17 maja 2013r.,godz. 21.00„Poszli w boje chłopcy nasze …” –słowa pieśni  Wincentego Pola z 1863r.  są motywem przewodnim tegorocznej Powstańczej Nocy w Muzeum Regionalnym w Słupcy.  Tym razem  przeniesiemy się w trudne realia roku 1863r. i spróbujemy w sposób atrakcyjny: słowem, obrazem , pieśnią  a także zapachem i smakiem  zmierzyć się z problematyką  powstania styczniowego . Zróżnicowane w formie i treści działania  spowodują, iż  te bolesne wydarzenia sprzed 150. lat wzbudzą naszą empatię, zrozumienie i  zainteresowanie.

POPRAWKI2Przygotowywana  jest wystawa: „Pamiątki. 1863”   w oparciu o zbiory własne, ale także o wypożyczenia z Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego w Poznaniu ,  Muzeum Walk Niepodległościowych  w Poznaniu oraz z Izby Pamięci w Gimnazjum w Trzemesznie ; istnieje szansa   pozyskania na wystawę  -z Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie- dziennika lekcyjnego z lat 1862/63 zawierającego nazwiska młodych gimnazjalistów z Trzemeszna, którzy rozpoczynając kolejny rok nauki w szkole nie  przypuszczali, że za kilka miesięcy wyruszą   do Królestwa, aby wziąć udział w powstaniu,  wielu z nich zginie już 2 marca w bitwie pod Mieczownicą –Dobrosołowem . Ponadto można będzie  podziwiać  prace plastyczne i literackie dzieci i młodzieży z terenu naszego powiatu-laureatów rozpisanego przez  muzeum konkursu o tematyce powstańczej.
Trwają intensywne prace  nad spektaklem  teatralnym; „Ta ziemia taka czysta…. ” wg scenariusza i reżyserii Anny Czerniak(MDK) I Anny Halaby(LO) , opracowanie muzyczne Przemysław Stadnik i Krzysztof Herian z udziałem utalentowanej  słupeckiej młodzieży.
Będziemy gościć także wspaniałego pieśniarza , barda i znakomitego historyka sztuki Jacka Kowalskiego(gitara)  oraz Henryka Kasperczaka(gitara) i Annę Śliwę(skrzypce) z   Poznania, którzy gawędą i interpretacją pieśni powstańczych w koncercie „Idźmy” przeniosą nas w tamte „gorące czasy”.
Proponujemy także  obok prezentacji multimedialnej przygotowywanej przez Marka Ratajczyka ( w trakcie zwiedzania wystawy) obejrzenie także  niezwykle interesującego  nocnego pokazu  filmu  „Rok 1863”-film niemy z 1922r . (na elewacji zewnętrznej muzeum) ,  quiz historyczny z nagrodami , a także  degustacja menu  powstańczego  , odpoczynek przy ognisku oraz wiele innych atrakcji.   Zapraszamy już teraz wszystkich na to niezwykłe wydarzenie, w dniu 17 maja , na ul. Warszawską 53, na godz. 21.00.
Wstęp wolny, tradycyjnie , mile widziane stroje , stylizacje  z epoki : czamary, rogatywki, czarne suknie, do których będziemy przypinać także biało-czerwone powstańcze kokardy . Mamy nadzieję, że nie zabraknie publiczności, która szczelnie wypełni plac  przy muzeum, gdyż warto uczestniczyć w takim  niekonwencjonalnym “przeżywaniu historii” aktywnie włączając się w przebieg całego wydarzenia.
Beata Czerniak, Muzeum Regionalne w Słupcy ,www.muzeumslupca.pl

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ