Porady prawne- skrócona informacja dotycząca Tarczy Antykryzysowej!

878
wyświetlenia

Zwolnienie przedsiębiorców ze składek ZUS będzie przysługiwać samozatrudnionym i przedsiębiorcom zatrudniającym do 9 osób.
– Przedsiębiorcy będą zwolnieni z płacenia składek zarówno za samych siebie, jak i swoich pracowników.
– Zwolnienie będzie dotyczyło składek za okres marzec-maj 2020 r. czyli w kwietniu powinniśmy zapłacić składki ZUS za marzec i one będą już objęte tym zwolnieniem.
– Warunkiem skorzystania jest zarejestrowanie podmiotu przed 1 lutego 2020 r.
– Jeżeli to dotyczy samozatrudnionych miesięczny przychód za miesiąc poprzedzający złożenie wniosku nie może wynieść więcej niż 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia, czyli więcej niż 15 681 zł.

To nie są jedyne obwarowania , jakie trzeba spełnić.
– Przedsiębiorcy, którzy chcą uzyskać zwolnienie z opłacania składek ZUS nie mogą zalegać z opłacaniem należności z tytułu składek za okres dłuższy niż 12 miesięcy (na dzień 31 grudnia 2019 r.).
– Wyjątkiem jest sytuacja, gdy na dzień 31 grudnia 2019 r. przedsiębiorca zalegał z opłacaniem składek na okres dłuższy niż rok, ale zdążył podpisać z ZUS-em umowę o rozłożenie należności na raty.
Co istotne, zwolnienie przedsiębiorców ze składek ZUS nie oznacza utraty prawa do świadczeń zdrowotnych i z ubezpieczeń społecznych za okres zwolnienia ze składek. Przedsiębiorcy zachowują też prawo do świadczeń w razie choroby i macierzyństwa. Oczywiście pod jednym warunkiem, że przed 1 lutego 2020 r. opłacali dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.
– Tymczasowe zniesienie opłaty prolongacyjnej
– Innym rozwiązaniem zawartym w tarczy antykryzysowej jest tymczasowe zniesienie opłaty prolongacyjnej. To opłata naliczana za prolongowanie terminu płatności należności – w tym wypadku należności za składki ZUS, które zostały odroczone lub rozłożone na raty. Tymczasowe zniesienie opłaty prolongacyjnej dotyczy zarówno składek za samego przedsiębiorcę jak i za osoby, które zatrudnia.
Co ważne, w tym przypadku przedsiębiorcy nie muszą spełniać właściwie żadnych dodatkowych warunków. Nie ma znaczenia ani termin zarejestrowania działalności, ani wielkość firmy. Ze zwolnienia z opłaty prolongacyjnej mogą skorzystać zatem zarówno samozatrudnieni jak i duże podmioty.
Każdy przedsiębiorca musi złożyć wniosek do ZUS.
– ZUS zachęca do składania wniosków przez PEU ale już w dniu dzisiejszym od rana były trudności z zalogowaniem się ale w godzinach południowych złożenie wniosku PEU i za pośrednictwem profilu zaufanego trwało ok 30 minut. Można złożyć wniosek za pośrednictwem operatora pocztowego oraz wrzucić w skrzynkę w siedzibie oddziałów ZUS.
Wniosek elektroniczny jest trochę inny od papierowej formy wniosku , bowiem system pobiera niektóre dane sam.

Tarcza Antykryzysowa ZUS

Poznań , 01.04.2020 r.
Radca Prawny Janina Nowaczyk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ