“Podaruj wiersz”-akcja Słupeckiej Biblioteki Publicznej

432
wyświetlenia

Słupecka Biblioteka Publiczna zaprasza do udziału w I ogólnopolskiej akcji społecznej Fundacji im. Zbigniewa Herberta i Biblioteki Narodowej „Podaruj wiersz”. Akcja będzie trwała do 1 października 2019.

Zapraszamy serdecznie do odręcznego przepisania przez siebie wiersza i podarowania go komuś, dla kogo może to być bardzo ważne. Specjalne karty papeterii z rysunkami Herberta dostępne są w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Słupcy. Gest ofiarowania poezji jest formą życzliwej współobecności, może dać duchowe wsparcie, nieść pociechę, podtrzymywać nadzieję.
Zbigniew Herbert pisał listy-wiersze do przyjaciół, do ważnych dla niego artystów, do osób, które cenił (niektóre z tych listów znalazły się następnie w książkach poety i należą do najprzenikliwszych i najmocniej poruszających jego utworów). Ten gest pisarza – gest ofiarowania komuś autografu wiersza – jest inspiracją dla akcji.
Co należy zrobić, aby aktywnie uczestniczyć w akcji? Wystarczą 4 kroki:
1. Zdecyduj komu podarujesz wiersz;
2. Sięgnij po książkę z poezją i wybierz wiersz – pamiętając, że wybierasz go dla konkretnej osoby (weź więc po uwagę, co ta osoba przeżyła, w jakiej jest sytuacji, co może być dla niej ważne);
3. Odręcznie przepisz wybrany wiersz – możesz też dodać coś od siebie: dedykację, komentarz, datę, podpis;
4. Podaruj przepisany wiersz osobie, dla której został wybrany – pamiętaj jednak, że nie każdy może samodzielnie odczytać odręcznie napisany tekst, komuś takiemu wiersz warto głośno przeczytać (dotyczy to zwłaszcza osób starszych i małych dzieci).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ