Pielgrzymi z Witkowa dotarli na Jasną Górę

1354
wyświetlenia

Już po raz czterdziesty pielgrzymi z Witkowa udali się w tym roku na Jasną Górę, gdzie witał ich Prymas Polski abp Wojciech Polak.

W sobotę 29 lipca wystartowała z Witkowa pielgrzymka na Jasną Górę. Było to już 40 wyjście witkowskich pielgrzymów. W tym roku przez całą drogę z wyjątkiem pierwszego dnia, pogoda dopisała a miejscami było naprawdę upalnie. Mimo to pielgrzymi doszli na Jasną Górę po 6 dniach wędrówki. Piątego sierpnia na jasnogórskim Szczycie witał ich Prymas Polski abp Wojciech Polak. W niedzielę 6 sierpnia po południu pielgrzymi powrócili autokarem do Witkowa.

– Pielgrzymów na Jasnej Górze zawsze witamy z wielką radością i z wielkim wzruszeniem. Chcemy, by z jasnogórskiego Szczytu rozeszli się do wszystkich części naszej archidiecezji niosąc przesłanie Maryi: czyńcie cokolwiek Syn wam powie. Myślę, że to jest najważniejsze, że na szczyt się wchodzi, ale na szczycie się nie zostaje, do szczytu się pielgrzymuje, żeby spojrzeć w oczy Matki, ale potem wraca się do konkretnego życia – podkreślił abp Wojciech Polak.

Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej w swojej regionalnej odsłonie wyruszyła z Gniezna 28 lipca. Grupy promieniste wyszły ze swoich parafii nieco wcześniej lub później. Wszystkim towarzyszyło to samo hasło: Idźcie i głoście! W zależności od miejsc wyjścia pątnicy pokonali od 300 do 400 kilometrów, głównie w upale, bo taka pogoda, po początkowym deszczu, przez całą drogę im towarzyszyła. Z grupami szło 30 księży, 13 kleryków gnieźnieńskiego seminarium duchownego i 10 sióstr zakonnych.

Ciekawostka

Grupy regionalne wędrowały z nowym symbolem – drewnianym wiosłem z wyciętym krzyżem, które miało nawiązywać do patrona archidiecezji gnieźnieńskiej św. Wojciecha. Grupy promieniste jak zawsze niosły cząstki krzyża, które u celu złożono, co z kolei nawiązuje do tradycji z czasów PRL, gdy pielgrzymowanie było nielegalne. Wtedy ten niesiony w cząstkach krzyż symbolizował jedność podążających różnymi drogami grup (stąd nazwa promieniste, bo jak promienie schodziły się u celu). Dziś jest on wyrazem jedności dwóch wciąż obecnych w archidiecezji gnieźnieńskiej tradycji pielgrzymkowych. W sobotę pielgrzymi złożyli swoje intencje u stóp Jasnogórskiej Pani. Jutro wezmą udział w Mszy św., której przewodniczyć będzie Prymas Polski. Wyruszą też w jeszcze jedną drogę – Drogę Krzyżową na jasnogórskich wałach.

źródło: Archidiecezja Gnieźnieńska

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ