Patriotyczny LOK

958
wyświetlenia

Przyjęło się uważać, że Liga Obrony Kraju w Słupcy to wyłącznie strzelectwo. Prawie tak było – istniejąca przy słupeckim gimnazjum sekcja żeglarska jakoś nie rozwinęła skrzydeł i wkrótce się rozwiązała. Słupecka organizacja nie musi się wstydzić swojej działalności  – prowadzi w ciągu roku trzy ligi strzeleckie: dwie latem z broni palnej – kbks (strzelanie do tarczy i pojedynek strzelecki) oraz jedną zimą – karabinek pneumatyczny. Chyba nie każdy powiat może się tym pochwalić. Ale jakiś niedosyt był – zawsze to jednak pewna monokultura.

Od pewnego czasu to się zmienia. Liga Obrony Kraju realizuje statutowy wymóg patriotycznego oddziaływania oraz rozwijania uzdolnień artystycznych zwłaszcza wśród młodzieży, organizuje od lat Wojewódzki Konkurs Recytatorski Wierszy i Pieśni o Tematyce Patriotycznej. W konkursie tym, niewielki przecież, w porównaniu  z innymi, powiat słupecki osiąga zastanawiające sukcesy. Już kilka lat temu grupa muzyczna „Matecki Band” z Zespołu Szkół Zawodowych, kierowana przez ówczesnego prefekta ks.Mateckiego, zrobiła furorę w Poznaniu. Ta dobra passa trwa nadal.

W ubiegłym roku, w kategorii „piosenka” zwyciężyła Aleksandra Borowska z słupeckiego Liceum Ogólnokształcącego i jako reprezentantka Wielkopolskiej Organizacji LOK wystąpiła w Ogólnopolskim Konkursie  Korzęcinie, na Śląsku, w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. W konkursie ogólnopolskim zajęła drugie miejsce.

A co w roku bieżącym? Przejdę od razu do wyników konkursu w Poznaniu.

W kategorii „Poezja”:

I miejsce: Aleksandra Walińska (Słupca) za wiersz Ernesta Brylla „Gdzie jest twój kraj?”, czwarte miejsce Brajan Kasprzyk (Słupca) za wiersz Zbigniewa Herberta „Potęga smaku”.

W kategorii „ Pieśń Patriotyczna” „

I miejsce – duet Maria Czerniak i Daria Wardęcka (akompaniament Kamil Burda) ze Słupcy za utwór Marka Grechuty „Wolność”.

III miejsce:Aleksandra Borowska (akompaniament Piotr Szyniszewski) ze Słupcy za utwór „Koniec wojny trzydziestoletniej” słowa Jacek Kaczmarski, muzyka Przemysław Gintrowski.

Zwycięstwo Słupcy miażdżące, Poznań jest oszołomiony.

Sukces rodzi konsekwencje a więc zwycięskie zespoły jadą na ogólnopolski Konkurs Recytatorski LOK Wierszy i Pieśni o Tematyce Patriotycznej do Korzęcina, siedziby zespołu „Śląsk”.

W piątek, 15 listopada zastępca burmistrza Tomasz Garsztka osobiście odprawił ekipę odjeżdżającą rano spod Urzędu Miasta, życząc ostrożnie dalszych sukcesów („bo przecież nie można zawsze wygrywać”). Wieczorem uczestnicy konkursu wzięli udział w zajęciach, które prowadziła dr Karolina Banach, specjalistka od emisji głosu, mających na celu rozluźnienie i „rozśpiewanie” młodych uczestników konkursu.

W sobotę, 16 listopada konkurs. Najlepiej od razu przejdę do wyników.

W kategorii „Poezja”: I miejsce Aleksandra Walisiak (Wielkopolska, czyt. Słupca).W kategorii „Pieśń Patriotyczna”: I miejsce Maria Czerniak, Daria Wardęcka (akompaniament Kamila Burda) (Wielkopolska, czyt. Słupca).

To jeszcze nie wszystko. W kategorii „Nagroda Publiczności”, zdumieni jurorzy stwierdzili, że po raz pierwszy ich werdykt zgodził się absolutnie – w Poezji i w Pieśni – z gustem uczestników i obserwatorów konkursu. Czy muszę podawać, kto zdobył Nagrodę Publiczności?

Już po konkursie, przewodniczący Jury, dr Karolina Banach, w rozmowie z wielkopolskimi działaczami LOK, podkreśliła doskonałe przygotowanie naszego duetu piosenkarskiego. Za wielki walor uznała akompaniament, który znacznie wzmacniał wymowę utworu (większość zespołów korzystała z nagrania na płycie). Podkreśliła również, że „ był i dwugłos i śpiew a capella” (tzn. bez towarzyszenia instrumentu). W sumie przewaga była bezsporna. Również deklamatorka rzuciła wszystkich na kolana – mimo że mówiła własnym głosem, bez mikrofonu (prześwietne Jury podkreślało, że woli mikrofon ale jednak uznało jej klasę).

Kiedy wieczorem, zmęczony drogą ale bardzo podekscytowany sukcesami opowiadałem o tym w domu, moja córka podsumowała to tak – „nie dość, że byli najlepsi to jeszcze wszystkim się podobali”.

Czas na podsumowanie. Tak wielkie sukcesy nie biorą się z powietrza. To skutek wieloletniej pracy pani Anny Halaby – polonistki i pana Wojciecha Kocięckiego, pedagoga z Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Słupcy, którzy przy życzliwej postawie dyrektora Tadeusza Raczkowskiego, od lat pracują nad przekazywaniem młodzieży patriotyzmu przez poezję i pieśń.

A więc: Liga Obrony Kraju stworzyła możliwości: przygotowała i przeprowadziła konkurs. Burmistrz wynajął i opłacił przejazd (rozmowy w Korzęcinie: burmistrz wam wynajął busa? To chyba o was dba!), dyrektor LO zapłacił za obiad w drodze na konkurs, resztę zrobili utalentowani i dobrze przygotowani uczniowie Liceum Ogólnokształcącego. Piękna i pożyteczna współpraca

Mieczysław Górny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ