Oficjalne otwarcie Miejskiej Pływalni

1069
wyświetlenia

W poniedziałek, 31 sierpnia 2020 odbyło się uroczyste otwarcie Pływalni Miejskiej w Słupcy. Na uroczystości pojawili się goście z całego powiatu i ważne osoby z współpracujących urzędów, a także politycy. Poniżej frgm. wypowiedzi burmistrza Michała Pyrzyka i informacja techniczna wiceburmistrza Słupcy , Jacka Szczapa.

Na przestrzeni lat pojawiały się różne pomysły i różne koncepcje. W mieście i powiecie działało Towarzystwo Budowy Krytej Pływalni, które miało zainicjować i koordynować budowę obiektu. Potem próbował samorząd powiatu słupeckiego wspólnie z samorządem województwa, gminami i przedsiębiorcami. Jeszcze później pojawiały się akcje na portalach społecznościowych podejmujące tę sprawę. Kilkakrotnie zmieniało miejsce inwestycji, wybrano już nawet teren za budynkiem, w którym mieściło się słupeckie gimnazjum.

Ostatecznie kryta pływalnia, skrojona na miarę możliwości, ale przede wszystkim realnych potrzeb wybudowana została jako samodzielna inwestycja Samorządu Miasta Słupcy wsparta dotacją Ministerstwa Sportu i Turystyki. Koszt budowy przekroczył kwotę 13 milionów złotych, natomiast dotacja ministerialna wyniosła prawie 4 miliony złotych. Wybraliśmy też miejsce, to w którym się znajdujemy, w zasadzie w centrum miasta, ale jednocześnie z łatwym dojazdem, tuż obok Szkoły Podstawową nr 3 i hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Mogę dziś po tych wszystkich latach oczekiwań powiedzieć, że oddajemy dziś do użytku obiekt potrzebny i długo wyczekiwany, wyposażony w nowoczesne technologie przyjazne środowisku naturalnemu, dostosowany do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. Oddajemy go do użytku w symbolicznym momencie, bo w roku, kiedy obchodzimy 730-lecie lokacji Słupcy i 30-lecie funkcjonowania autonomicznego Samorządu Miasta. Od dziś już nikt nie będzie mówić, że Słupca jest jedynym powiatem w Wielkopolsce bez pływalni. Oczywiście ktoś może dociąć, że jesteśmy na końcu, ale można odbić piłeczkę i odpowiedzieć słowami klasyka, że lepiej późno niż wcale.

Albo i jeszcze później, bo paradoksem chwili było to, że jak już powstał ten obiekt, bo gotowy był już w maju, a wszystkie prace zostały zakończone zgodnie z harmonogramem, to przyszło nam Słupczanom poczekać dodatkowe kilka miesięcy na otwarcie pływalni z powodu lockdownu wywołanego pandemią koronawirusa. Dzisiaj pozostaje nam mieć tylko nadzieję, że pływalnia miejska będzie działać bez zakłóceń i nic już nie przeszkodzi w jej działalności.

Michał Pyrzyk

7 sierpnia 2018 roku rozpoczęliśmy inwestycję „Budowa Krytej Pływalni wraz z zagospodarowaniem terenu w Słupcy’’. Podczas całego procesu budowy odbyło się 45 narad, na których czuwano nad przebiegiem realizacji inwestycji. Wymieniano spostrzeżenia, wyjaśniano wątpliwości, wprowadzano ewentualne poprawki i modyfikacje.
Dziś oddajemy do użytku Pływalnię miejską wyposażoną w następujące atrakcje: basen pływacki, basen rekreacyjny do nauki pływania, wanny jacuzzi, strefę saun, czyli łaźnię parową rzymską i saunę fińską. Mamy kabinę natryskową z wiadrem bosmana oraz podnośnik basenowy dla osób niepełnosprawnych.
Nasz BASEN PŁYWACKI posiada 6 torów ze słupkami startowymi. Ma długość 25 metrów, szerokość 12,5 m, głębokość od 1,20 do 2,00 m. Temperatura wody 27 °C. Basen umożliwi nam organizację zawodów sportowych oraz gier wodnych dla dzieci i młodzieży. Zróżnicowana głębokość basenu ułatwi prowadzenie nauki pływania. Dzięki specjalnej konstrukcji przelewów, lustro wody znajduje się na wysokości posadzki.
BASEN REKREACYJNY ma wymiary 6,8 metra długości i 12,5 metra szerokości. Głębokość basenu wynosi od 30 centymetrów do 1,10. Temperatura wody 27 °C. Basen rekreacyjny będzie doskonałym miejscem do nauki pływania, hydromasażu, a także pełnego relaksu. W basenie rekreacyjnym między innymi będziemy mogli wykonywać ćwiczenia rehabilitacyjne. Integralną częścią basenu jest leżanka masażu powietrznego, kaskada wodna, masaż powietrzny typu gejzer.
WANNY JACUZZI mają spienioną, rozgrzewającą wodę o temperaturze 34 °C i wewnętrzne dysze do hydromasażu. Głębokość wanien jacuzzi wynosi 98 cm.
Dla amatorów sauny mamy STREFĘ SAUN, a w niej ŁAŹNIĘ PAROWĄ RZYMSKĄ i SAUNĘ FIŃSKĄ. Łaźnia parowa rzymska wyposażona jest w generator pary wodnej. Sauna fińska jest sauną suchą. Pobyt w saunie powinniśmy zakończyć w KABINIE NATRYSKOWEJ Z WIADREM BOSMANA.
Dzięki zamontowanemu podnośnikowi basenowemu pływalnia jest obiektem przyjaznym dla osób niepełnosprawnych, starszych i wszystkich tych, którzy z przyczyn od siebie niezależnych sami nie mogliby skorzystać z jej atrakcji.
Jednym z najważniejszych elementów słupeckiej pływalni jest technologia basenowa przyjazna środowisku naturalnemu. Mamy stację odzysku wód popłucznych, dzięki której możemy odzyskać do 80% ciepłej wody obiegowej kierowanej pierwotnie do kanalizacji sanitarnej. Główną zaletą systemu jest ochrona środowiska i znaczne obniżenie kosztów eksploatacji całego obiektu basenowego, zarówno pod kątem zużycia wody, jak i energii elektrycznej, a także eliminacji nieprzyjemnego zapachu chloramin. Stacja jest w  pełni zautomatyzowana i kontrolowana, co zapewnia bezpieczeństwo dla użytkowników. Na uwagę zasługuje także fakt, że słupecka pływalnia wyposażona jest między innymi w trzy gruntowe pompy ciepła, pod które wykonano 36 odwiertów. Za pomocą wymiennika gruntowego pobierana jest energia z ziemi, w której temperatura zawsze jest dodatnia. Wymiennik podgrzewa wodę zasilającą instalację grzewczą. Kolejne ekologiczne źródła ciepła na pływalni to kocioł gazowy i trzy pompy powietrzne. Pompy czerpią energię z powietrza, co umożliwia podgrzanie wody w instalacji grzewczej lub powietrza w systemie nawiewnym.
Podczas budowy pływalni zwróciliśmy również uwagę na zagospodarowanie terenów wokół niej. Poza miejscami parkingowymi oraz zielenią, która z pewnością dodała klimatu, planowane są także atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych, zachęcające do różnego rodzaju aktywności. Przy obiekcie powstała już siłownia zewnętrzna oraz kilka stanowisk do ćwiczeń dla osób niepełnosprawnych. W planach mamy boiska do plażowej piłki siatkowej. Efektywnie zagospodarowana każda wolna przestrzeń wokół pływalni sprawi, że obiekt będzie tętnił życiem zarówno w środku, jak i na zewnątrz.

Jacek Szczap

ZOSTAW ODPOWIEDŹ