O odszkodowaniach za grunty pod drogi wojskowe! – Sesja Rady Powiatu

353
wyświetlenia

Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu zostały poruszone kwestie związane z udzielaniem odszkodowań przez starostwo powiatowe właścicielom gruntów przeznaczonych pod drogi wojskowe na terenie powiatu słupeckiego. Dyskutowali wicestarosta Dykszak i radny Kasprzyk. Poniżej publikujemy dyskusję na temat odszkodowań

Radny Andrzej Kasprzyk
Jakiego rzędu kwoty należy przewidywać za odszkodowanie dla właścicieli gruntów pod rogi wojskowe? Pytanie zadaję w ramach realizacji budżetu starostwa powiatowego w Słupcy.

Wicestarosta Czesław Dykszak
Jeżeli chodzi o odszkodowania z grunty przejęte pod inwestycje to jesteśmy w trakcie wyceny tych gruntów. W tej chwili na odcinku Niezgoda -Kochowo jeżeli chodzi o to zadanie, funkcjonują rzeczoznawcy, którzy otrzymali materiały ( protokoły, dokumentacje fotograficzną) sporządzone przez wykonawcę, czyli przez BUDIMEX. Teraz już spotykają się z właścicielami poszczególnych działek i dokonują wyceny. Pierwsze protokoły z tego działania zaczynają do nas spływać. Planujemy w miesiącu październiku 2021 pierwsze odszkodowania wypłacać.
Kwot mamy w pełni zabezpieczoną na te spłaty. Z tego co pamiętam w październiku mamy zaplanowaną kwotę na ponad 2 mln zł. Na kolejne miesiące mamy zrobione harmonogramy rzeczowo-finansowe, zgodnie z kalkulacjami jakie przewidujemy do wypłaty tak, że środków na pewno na to nie zabraknie.
Kolejni rzeczoznawcy również już rozpoczęli swoją działalność na tej inwestycji na drodze 21/61 czyli Ługi-Powidz. Tam też są już wydzielone granice działek. Rzeczoznawcy już i tam spotykają się systematycznie z właścicielami gruntów. Wszyscy zgodnie z wyceną będą mieli wypłacone pieniądze.
Inna kwestią jest czy właściciele będą mieli roszczenia do tej wyceny, że jest za niska. Jeżeli tak będzie to mają prawo odwoływać się do sądu i zaskarżać tą wycenę. W tej chwili jest opinia, że działki są dobrze wyceniane. Jest zasada, że grunty rolne wycenia się według wartości 6-8 zł za m2. Natomiast ustawa mówi, że jeżeli bardziej korzystna jest wartość jednego metra gruntu pod drogi, wtedy się przyjmuje około 30 zł za m2.Z tego, co wiem ta ostatnia jest przyjmowana przez rzeczoznawców.

Radny Andrzej Kasprzyk
Czy dystrybutor środków zewnętrznych zagwarantuje nam środki, w postaci depozytu? Bo procesy, jeżeli będą mogą pociągnąć się 2-3 lata. Drogi będą już funkcjonowały a my będziemy jeszcze w lesie. Czy w umowach jest gdzieś taki punkt zagwarantowany?

Wicestarosta Czesław Dykszak
Powiedziałem wcześniej, że według naszej oceny środków powinno wystarczyć. Jeżeli będzie tak, że roszczenia właścicieli będą duże, a skończy się realizacja tego zadania, to środki na to będą zdeponowane do rozstrzygnięcia spraw.

Radny Andrzej Kasprzyk
Rozumiem, że w tych procesach to starostwo będzie stroną reprezentująca MON, czy inną rządową. Czy mamy gdzieś ryczałtowo wkalkulowane, że prawników których będziemy wynajmowali to ta instytucja, , która teraz nam daje środki, którą będziemy reprezentować w sądzie, zabezpieczy na to pieniądze?

Wicestarosta
Mamy podpisane z kancelariami prawnymi umowy na te usługi. I tak długo jak będzie potrzeba te kancelarie będą nas obsługiwały. Do zakończenia inwestycji.

Przygotował Piotr Stróżyk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ