O cyberprzemocy w ZSP Zagórów – Ciemna strona internetu!

1068
wyświetlenia

24 października młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie spotkała się na prelekcji z zakresu profilaktyki bezpieczeństwa w sieci i cyberprzemocy z policjantami Komendy Powiatowej Policji w Słupcy: aspirantem sztab. Marleną Kukawką, starszym sierżantem Łukaszem Krysińskim i starszym dzielnicowym aspirantem Pawłem Ławniczakiem z Posterunku Policji w Zagórowie.

Policjanci przypomnieli, że cyberprzemoc to agresja elektroniczna stosowana poprzez: prześladowanie, zastraszanie, nękanie, wyśmiewanie innych osób z wykorzystaniem internetu i narzędzi typu elektronicznego takich jak: SMS, e-mail, witryny internetowe, fora dyskusyjne w internecie, portale społecznościowe i inne. Podczas spotkania zwrócono uwagę na problem bezmyślnego nawiązywania kontaktów, publikowania zdjęć, przekazywania danych osobowych, zamieszczania informacji o sobie i najbliższych w internecie, a także omówiono konsekwencje takich działań.

Spotkanie rozpoczął dzielnicowy st.asp. Paweł Ławniczak, który krótko przybliżył zagadnienie cyberprzemocy. Zagrożenia wypływające z nieumiejętnego korzystania z internetu omówił detektyw Wydziału Kryminalnego st.sierż. Łukasz Krysiński. Podczas prezentacji i pokazów filmów policjant omówił plusy i minusy korzystania z sieci. Zwrócił uwagę młodzieży na fakt, że często swoje zachowania w wirtualnym świecie traktują, jak zabawę, nie wiedząc, że łamią prawo. Funkcjonariusz podkreślał, aby z ostrożnością podchodzić do znajomości zawieranych w sieci oraz radził stosować zasadę ograniczonego zaufania. Uczył jak właściwie zakładać konta na portalach społecznościowych, tak aby chronić swoje dane osobowe. Przestrzegał przed nieprzemyślanymi zakupami od niesprawdzonych oferentów. Uświadamiał uczniów, że wszyscy powinni zdawać sobie sprawę z tego, że każdy krok w Internecie pozostawia ślad, że Internet nie daje anonimowości i łamanie prawa w sieci lub przy jej pomocy będzie wykryte. Policjant zwrócił uwagę młodzieży na fakt, że każdy serfujący w sieci powinien się zastanowić zanim umieści w niej śmieszne (jego zdaniem) wpisy, które poniżają kolegów, groźby czy niestosowne zdjęcia, albo zanim zdecyduje się na ściągnięcie filmu, czy muzyki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ