Niezwykły koncert Adama Witlewskiego w PSM Słupca

1129
wyświetlenia

Punktualnie o 17.00, w czwartek 12 września odbył się koncert pianisty Adama Witlewskiego. Był to koncert inaugurujący rozpoczęcie roku szkolnego w słupeckiej szkole muzycznej.

Młody artysta, student III roku fortepianu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy zagrał dla słupeckiej publiczności W.A.Mozarta sonata a-moll K.310 i F.Chopina fantazja f-mol op.49.
Klasycystyczny początek pierwszej części utworu Mozarta aż przygniótł atmosferą hedonizmu-rozpusty obyczajowej pałacowych sal, które kompozytor wspaniale przedstawił w dźwiękach a Adam sugestywnie wygrał. W drugiej części utworu pojawiła się melancholia i jakby łączyło się to z biografią kompozytora, który w tym czasie dowiedział się, że jego matka jest śmiertelnie chora. Trzecia część była próbą powrotu do pierwszej jednak poprzez atonalność i ciężar akordów przepych Mozartowskich dźwięków był podszyty smutkiem. Niezwykle sugestywna interpretacja sonaty Mozarta przez Adama Witlewskiego pozwoliła prawdziwie poczuć atmosferę wyobraźni kompozytora.
Drugim utworem romantyczną fantazją F.Chopina pianista pokazał przede wszystkim młodym słuchaczom czym jest brzmienie i artykulacja. Jak za pomocą dynamiki można przedstawić atmosferę uczuć, która towarzyszyła kompozytorowi w trakcie pisania utworu. Tutaj Adam zrobił ogromne postępy, chociaż jak potocznie się mówi o kierowcach, którzy mają tzw “ciężką nogę”, Adam ma inklinacje do tzw “ciężkiej reki”.
Tak czy inaczej koncert inauguracyjny wyśmienity i pouczający dla uczniów PSM, a dla słupeckich miłośników klasyki wyjątkowy jako wydarzenie.


Po raz kolejny informujemy, że w auli słupeckiej szkoły muzycznej co pewien czas jest możliwość wysłuchania klasycznych koncertów na wysokim ogólnopolskim a czasami światowym poziomie. Wstęp na te koncerty jest zawsze wolny. Zainteresowani wystarczy, że będą raz w tygodniu czytać plakaty na drzwiach wejściowych szkoły lub zaglądać na ich stronę internetową.

Piotr Stróżyk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ