Narodowe Święto Niepodległości w Witkowie

571
wyświetlenia

99 lat temu Rzeczpospolita Polska ponownie, jako suwerenny i niepodległy byt państwowy, powróciła na mapę polityczną Europy. Odzyskiwanie przez nasz kraj niepodległości było jednak procesem stopniowym, choć symbolicznie związane jest z powrotem do Ojczyzny Józefa Piłsudskiego i objęciem przez Niego zwierzchnictwa zarówno nad odradzającym się Wojskiem Polskim, jak i wszelkimi organami administracji państwowej.

W kolejną już rocznicę upamiętniającą te niecodzienne okoliczności lokalna społeczność Gminy i Miasta Witkowo spotkała się na Uroczystościach zorganizowanych dla uczczenia tych wydarzeń. Pierwszym punktem tegorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości była uroczysta Msza św. koncelebrowana przez Proboszcza Witkowskiej Parafii ks. Stanisława Goca oraz wikariusza ks. Jacka Wichłacza w kościele pw. Św. Mikołaja w Witkowie. Tuż po Eucharystii uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Adama Borysa w Witkowie wykonali montaż słowno-muzyczny pt. „Najbliższa sercu Wolna!”. Zaraz po montażu miał również miejsce występ Zespołu Flażoletowego „Wietrzyki”, funkcjonującego przy Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Witkowie, a przygotowanego przez Iwonę Piórkowską.

Następnie witkowskie uroczystości przeniosły się pod Pomnik Powstańców Wielkopolskich, gdzie do wszystkich zebranych i zaproszonych Gości oraz przybyłych z tej okazji Pocztów Sztandarowych dołączyła Wojskowa Asysta Honorowa. Towarzyszyli jej uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Dezyderego Chłapowskiego, reprezentujący klasy mundurowe, a także Bracia z Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Witkowie. Po otwarciu Uroczystości, którego dokonała uczennica – Karolina Jarecka rozbrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. Tuż po Hymnie, dla uczczenia kolejnej rocznicy Odzyskania Niepodległości, oraz dla upamiętnienia członków Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Witkowie oddano salwę armatnią.

Następnie głos zabrał Burmistrz Gminy i Miasta Witkowo – Marian Gadziński, który nie tylko przypomniał okoliczności w jakich Państwo Polskie na powrót odzyskiwało suwerenność i podmiotowość polityczną, ale jak trudny i wymagający niesamowitej pracy był to proces. Włodarz Gminy wskazał również na wagę i znaczenie tych historycznych wydarzeń. W swoim wystąpieniu podkreślił także potrzebę kultywowania pomięci o tych wydarzeniach oraz krzewienia postaw patriotycznych. Wystąpienie Burmistrza zakończyła minuta ciszy dla upamiętnienia wszystkich, którzy z narażeniem zdrowia i życia walczyli o wolną Polskę.

W dalszej części Uroczystości poszczególne delegacje i przybyli Goście złożyli okolicznościowe wiązanki kwiatów. Zapłonęły również znicze. Wspólne spotkanie swoim występem uświetnił Zespół Śpiewaczy „My Młodzi”, który pod dyrekcją Pani Katarzyny Wieczorek wykonał wiązankę Polskich Pieśni Patriotycznych. Na zakończenie Uroczystości głos ponownie zabrał witkowski Włodarz. Burmistrz nie tylko dziękował za wspólne świętowanie, niezwykle godną oprawę całego wydarzenia, ale także radosne i odważne demonstrowanie swojego przywiązania do narodowych tradycji i historii. Oficjalne Uroczystości upamiętniające 99. rocznicę Odzyskania Niepodległości zakończyły się zwiedzaniem wystawy – „275 lat historii i tradycji Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Witkowie”, przygotowanej w Sali Historii.

źródło: witkowo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.